MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Wschowy interesują się tym, co odkryto w kapsule czasu umieszczonej na wieży fary

Mariusz Kapała
Mariusz Kapała
Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Wideo
od 16 lat
Zawartość kapsuły okazała się miłą niespodzianką, zarówno dla księży, konserwatora zabytków, jak i pasjonatów historii. Kula zawierała dwie szkatuły.

Wschowa. Odkrycie w wieży

Mieszkańcy Wschowy dopytują w parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika, co było w kapsule czasu, która została komisyjnie otwarta.

– Jest zainteresowanie otwartą kapsułą czasu. Osoby, które interesują się historią Wschowy są ciekawe tych wszystkich artefaktów, bo oprócz dokumentów, znajdowały się w środku też monety. Dopytywali się, w jakich czasach zostały wybite. Oprócz zainteresowania jest też podziw tego, że dba się o takie rzeczy, które są częścią historii miasta – mówi ks. Łukasz Mielnik z parafii kościoła pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika we Wschowie.

O otwarciu kuli, która znajdowała się na wieży fary poinformował we wtorek Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Zainteresowano się zawartością kuli nie bez powodu. W wieży kościoła od 2021 roku trwają badania i prace remontowo-konserwatorskie. LWKZ informuje, że ceglane elewacje poddano konserwacji. Dobiegają końca prace przy jej zwieńczeniu. Pracom konserwatorskim poddano chorągiewkę i kulę.

Kapsuła czasu. Była już otwarta

Wiadomo było, że w takich miejscach, w kościołach czy innych obiektach pożytku publicznego umieszczane były kapsuły czasu.

– Baliśmy się, czy przed wojną nie została kula otworzona i czy w ogóle coś tam jest. Okazało się, że dokładano w kolejnych latach zawartość, a niczego nie zabierano. To było miłe zaskoczenie – przyznaje ks. Mielnik.

W środku były dwie szkatułki.

– W obecności ks. proboszcza, konserwatora nadzorującego prace, inspektora nadzoru, wykonawcy prac i przedstawiciela urzędu konserwatorskiego kula została zdjęta z iglicy wieży. Wewnątrz odnaleziono metalową szkatułę z wytłoczonymi na wieku i spodzie datami (1726, 1786, 1884), do której dołączona została mniejsza szkatułka. Dokonano komisyjnego otwarcia obu szkatuł – informuje Elżbieta Górowska, rzecznik LWKZ.

Kapsuła czasu. Co dokładnie było w środku?

Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków informuje, że w mniejszej odnaleziono zawinięte w drukowany papier monety pochodzące z XVIII i XIX wieku, a większa zawierała dokumenty pochodzące z również z XVIII i XIX wieku (najstarszy z 1726 r.) i relikwie. Kula i szkatuła zostały przestrzelone. Pocisk zatrzymał się w szkatule i uszkodził część dokumentów. Z informacji LWKZ wynika, że zabytki zostały zabezpieczone, zostaną poddane niezbędnym zabiegom konserwatorskim, a treść dokumentów zostanie przetłumaczona. Gdzie trafią? Tego jeszcze nie wiadomo. Będą konsultacje w tej sprawie między proboszczem parafii, a Lubuskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

Czytaj też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Mieszkańcy Wschowy interesują się tym, co odkryto w kapsule czasu umieszczonej na wieży fary - Wschowa Nasze Miasto

Wróć na zary.naszemiasto.pl Nasze Miasto