Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na Podwalu w Żarach powstaje zupełnie nowy kompleks mieszkalny. Znikną ruiny Wełny! Mamy wizualizację!

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Wiosną 2020 roku dawne ruiny żarskiej Wełny mają się całkowicie zmienić. Zobacz wizualizacje dewelopera oraz zdjęcia szkieletów budynków, a także z budowy
Wiosną 2020 roku dawne ruiny żarskiej Wełny mają się całkowicie zmienić. Zobacz wizualizacje dewelopera oraz zdjęcia szkieletów budynków, a także z budowy Deweloper, Małgorzata Trzcionkowska
Wiosną 2022 roku ma się zakończyć budowa całego kompleksu. Piotr Szmilewski z „Masovia Nieruchomości”, dewelopera inwestycji zapewnia, że nic nie zostanie wyburzone, a dawne, historyczne budynki żarskiej Wełny zyskają nowy wygląd i funkcjonalność.

W obecnych szkieletach żarskiej Wełny powstanie 70 mieszkań, od 26 do 70 metrów kwadratowych, a także nowe sklepy, mała gastronomia i punkty usługowe.
Sąsiadujący z fabrycznym kominem plac stanie się pacem Fabrykantów – miejscem, w którym ma być uhonorowany duch żarskiej przedsiębiorczości. Budynek dawnej suszarni zostanie przeznaczony na restaurację. Deweloper zapowiada też powstanie parkingów dla samochodów i rowerów.

Fabryka Erdmanna Hoffmana

Od prawie 200 lat stojąca na terenie inwestycji fabryka napędzała rozwój Żar. Jej twórca, Erdmann Hoffman od samego początku dbał o jakość życia, bliskość natury i odpowiednie warunki pracy zatrudnionych tu ludzi. Piętno historii mocno wpłynęło na losy Żar. - Istniejące budynki zmodernizujemy i rozbudujemy o nowy fragment przy zachowaniu charakteru dawnej fabryki - tlumaczy Piotr Szmilewski. - Dzięki współpracy z archeologami, socjologami i specjalistami od jakości życia w mieście udało się nam stworzyć przemyślany projekt.
W realizacji przedsięwzięcia biorą udział lokalne firmy.

Żarska Wełna w PRL-u

Żarskie Zakłady Przemysłu Wełnianego zostały utworzone 1 stycznia 1951 r. Zakład podlegał bezpośrednio Centralnemu Zarządowi Przemysłu Wełnianego - Południe w Bielsku-Białej i resortowo Ministerstwu Przemysłu Lekkiego w Warszawie. Zakład składał się z 4 wydziałów: przędzalni, tkalni, farbiarni i wykańczalni. Kierował nim dyrektor naczelny z zastępcą do spraw techniczno-produkcyjnych i głównym księgowym.

Czytaj również na naszym portalu

Zobacz film o pracy zdalnej z Turcji

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zary.naszemiasto.pl Nasze Miasto