Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na żagańskim poligonie ślubowali terytorialsi z 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Żołnierze - ochotnicy z całego Dolnego Śląska ślubowali po 16 dniach szkolenia, na żagańskim poligonie.
Żołnierze - ochotnicy z całego Dolnego Śląska ślubowali po 16 dniach szkolenia, na żagańskim poligonie. Małgorzata Trzcionkowska
Po 16. dniowym szkoleniu w Ośrodku Szkolenia Poligonowego w Żaganiu prawie 130 żołnierzy z 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło ślubowanie, w tym 16 kobiet. - Wśród nas są m.in. uczniowie, studenci, wykładowcy, informatycy, nauczyciele powiedział szeregowy Krzysztof Rokita. - Łączy nas patriotyzm i misja pomagania społeczności lokalnej.

W sobotę 18 lipca 2020 odbyła się druga przysięga dolnośląskich terytorialsów. Pierwszą zorgaanizowano na wrocławskim rynku. - W tym roku, z uwagi na pandemię zapadła decyzja o zorganizowanie przysięgi na poligonie - wyjaśnia kpt. Renata Mycio oficer prasowy 16 DBOT.

Brązowe berety i symbol Polski Walczącej

- Ochotnicy pod okiem doświadczonych instruktorów uczyli się praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki, udzielania pierwszej pomocy oraz topografii - mówi płk Artur Barański dowódca 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. - „Szesnastka” to dopiero początek szkolenia terytorialsów, które odbywa się rotacyjnie w systemie weekendowym przynajmniej raz w miesiącu.
Terytorialsów można rozpoznać m.in. po brązowych beretach oraz naszywkach z symbolem Polski Walczącej.

Szkolenie w 16 i w 8 dni

Przysięgającym towarzyszyli ochotnicy, którzy przeszli szkolenie wyrównawcze, czyli tzw. „ósemkę” (8 dni szkolenia). Szkolenie to skierowane jest do byłych żołnierzy zawodowych, po zasadniczej służbie wojskowej oraz przeszkoleniu wojskowym.
W przysiędze wzięli udział m.in. dolnośląscy parlamentarzyści, którzy mówili o patriotyzmie i przyrównywali misję terytorialsów do dawnych rycerzy.

Społecznicy i pasjonaci

Wśród wyróżniających się żołnierzy był m.in. szer. Błażej Kołodziej. W przysiędze towarzyszył mu tato Zbigniew, który również przeszedł szkolenie oraz mama Agnieszka. - Ja pracuję w wodociągach w Strzegomiu - zaznacza Zbigniew Kołodziej. - Byłem już w wojsku, więc moje szkolenie trwało 8 dni. Syn studiuje bezpieczeństwo narodowe we Wrocławiu i jego szkolenie trwało 16 dni. Zdecydowałem się na służbę w terytorialsach, bo przekonał mnie syn.
Pan Zbigniew namówił również trójkę innych pracowników strzegomskich wodociągów, którzy przeszli szkolenie razem z nim. Cała rodzina to społecznicy i chcą się realizować właśnie w wojsku.

Czytaj również na naszym portalu

Zobacz film Wojsk Obrony Terytorialnej o tym, jak wygląda pierwszy dzień szkolenia 16. dniowego

Pobierz

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste:

  • Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz "Żary"

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zary.naszemiasto.pl Nasze Miasto