Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najdziwniejsze zawody w Polsce. Zobacz, ile zarobisz na nietypowych stanowiskach

AB
Coraz więcej osób rozważa zmianę branży. A gdyby tak zacząć wszystko od nowa i nauczyć się bardzo ekskluzywnego zawodu? Żeby zdobyć nową specjalizację, nie potrzeba pięciu lat studiów. 

 Przedstawiamy zarobki na najbardziej nietypowych stanowiskach w Polsce.
Coraz więcej osób rozważa zmianę branży. A gdyby tak zacząć wszystko od nowa i nauczyć się bardzo ekskluzywnego zawodu? Żeby zdobyć nową specjalizację, nie potrzeba pięciu lat studiów. Przedstawiamy zarobki na najbardziej nietypowych stanowiskach w Polsce. Sincerely Media/ Unsplash.com
Ile zarabia psi psycholog, a ile tanatoprakser? Na jakie zarobki mogą liczyć przedstawiciele najbardziej oryginalnych zawodów w Polsce? Zobacz, czy warto zdobyć jedną z nietypowych specjalizacji.

Na co dzień są pasjonatami wspinaczki górskiej, miłośnikami zwierząt czy trendsetterami na Instagramie. Podróżują i poznają świat. Często nie wyróżniają się niczym specjalnym na tle reszty społeczeństwa. Dopiero przy bliższym poznaniu ich zawód wywołuje konsternację. Czym się zajmujesz? – dopytują znajomi. Czy to bezpieczne? Jak to się stało, że pracujesz w tym zawodzie?

- Żadna praca nie hańbi. To przysłowie, które znają wszyscy, w praktyce oznacza tyle, że każdy zawód jest bardzo potrzebny, nawet jeżeli decydują się na niego nieliczni. Jeżeli wykonujemy swoje obowiązki zawodowe z pasją i odwagą, nawet najmniej popularne zajęcie może przynieść nam nie tylko satysfakcję, ale i całkiem dobry zarobek – mówi Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service i ekspert ds. rynku pracy.

Istnieją pewne specjalizacje, o których mówi się niewiele, których przedstawiciele nie grają pierwszych skrzypiec w rankingach najlepiej płatnych zawodów, a jednak mogą liczyć na wysokie zarobki. Mowa tu o osobach pracujących na wysokościach, ze zwierzętami czy z osobami borykającymi się z trudnościami w związkach.

Nie wszystkie zawody cieszą się prestiżem. Przykładowo tanatoprakser, nazywany również wizażystą zwłok, może nie wywoływać ciepłych skojarzeń. Mimo to pełni bardzo ważną funkcję. To dzięki niemu bliscy mogą mieć szansę na pożegnanie zmarłego. Ile więc zarabia tak nietypowa osoba i jakie jeszcze stanowiska warto rozważyć? Czy wszystkie rzadkie zawody są przeznaczone dla ludzi o mocnych nerwach? Ile wynoszą dochody osób z oryginalnymi posadami? Na te oraz inne pytania odpowiadamy w galerii zdjęć.

Naturalnie lista nietypowych zawodów jest dużo dłuższa. Wystarczy odwiedzić Wortal Publicznych Służb Zatrudnienia, aby znaleźć prawdziwe perełki. I tak takielarz „wykonuje, montuje, demontuje i naprawia takielunek (olinowanie) na jednostkach pływających”, palowniczy „wykonuje prace związane z obsługą urządzeń i mechanizmów do wykonywania wszystkich typów pali formowanych w gruncie, wierconych, wbijanych i ścianek szczelnych”, a rymarz „wytwarza i naprawia wyroby ze skóry naturalnej, głównie uprzęże dla koni, artykuły jeździeckie i myśliwskie”.

Jednak nie wszystkie dziwnie brzmiące nazwy stanowisk gwarantują wysokie zarobki. Myśląc o przyszłości, warto zainteresować się trendami na zagranicznych rynkach pracy. Często wchodzą one do Polski z opóźnieniem dziesięciu, kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu lat.

Dobry przykład stanowi Chief Happiness Officer, czyli specjalista ds. szczęścia, który dba o dobrostan pracowników oraz nadzoruje działania poszczególnych działów w firmie, aby upewnić się, że praca przynosi radość osobom zatrudnionym. W Polsce oferty skierowane tego typu specjalistów pojawiają się stosunkowo rzadko, podczas gdy w Stanach Zjednoczonych dużo łatwiej jest zrobić karierę, uszczęśliwiając innych. Nie znaczy to jednak, że nie można objąć posady dla Chief Happiness Officera w naszym kraju. W zeszłym roku na to stanowisko rekrutowała firma ProData Consult Polska z siedzibą w Warszawie.

Przedstawiamy zestawienie zarobków przedstawicieli nietypowych zawodów przygotowane przez Personnel Service.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Najdziwniejsze zawody w Polsce. Zobacz, ile zarobisz na nietypowych stanowiskach - Strefa Biznesu

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto