Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najstarsze łódzkie parki na lato

Joanna Barczykowska
Ozdobą Parku Źródliska jest Muzeum Kinematografii
Ozdobą Parku Źródliska jest Muzeum Kinematografii Grzegorz Gałasiński
Tereny obecnej Łodzi porastała kiedyś bezkresna Puszcza Łódzka. Obszar obfitował w wydajne źródła i wielkie lasy. Między innymi dlatego dzisiejsza dzielnica "Polesie" ma taką nazwę. Łódź miała i nadal ma czym "oddychać". A to za sprawą wielu parków. Na ślady dawnych lasów pod postacią wiekowych drzew możemy natrafić w najstarszych łódzkich parkach: Źródliska, Moniuszki, Helenów.

Łączna powierzchnia parków miejskich w Łodzi to ponad 500 ha. Parków w Łodzi jest 30, a jedenaście z nich wpisano na listę zabytków. Wbrew powszechnym opiniom, Łódź jest jednym z nielicznych miast o tak dużej ilości zieleni.

Zabytkowe parki łódzkie powstały pod koniec XIX i na początku XX wieku. W większości są to rozbudowane, dawne parki prywatne, należące do łódzkich fabrykantów, albo publiczne ogrody spacerowe.

Park Źródliska usytuowany jest pomiędzy ulicą Fabryczną, Przędzalnianą i aleją Piłsudskiego. Ten najstarszy park w Łodzi, niegdyś zwany był ogrodem Kwela. Założono go w 1840 roku. W latach 50. XIX wieku część ogrodu kupił "król bawełny" Karol Scheibler. Druga częśc parku była miejscem odpoczynku dla robotników okolicznych fabryk. Oskar Flatt w 1853 roku tak opisywał to miejsce: "to jeden z najpiękniejszych parków w kraju". Kiedyś w Zielone Świątki odbywała się tu zabawa, tzw. Fajka, gdzie schodziła się cała ówczesna Łódź. Dziś największymi atrakcjami parku są Palmiarnia, romantyczne altanki i alejki, które są ubóstwiane przez miłośników joggingu. Cały park jest pomnikiem przyrody, a przy jego alejkach rosną ponad 150-letnie drzewa.

Bardzo starym i trochę zapomnianym przez łodzian ogrodem jest Park Kolejowy usytuowany w obrębie ulic: Kilińskiego, Składowej i Narutowicza. Założono go w 1874 roku, jako drugi ogród publiczny. Autorem projektu był Hilary Majewski, a wykonawcą ogrodnik Giernot.

Niewiele później założono park im. Sienkiewicza. W 1894 roku ówczesne władze miasta stwierdziły, że Łódź jest bardzo zanieczyszczona, a ulice zapylone z powodu wzmożonego ruchu. Park nazywany był "świętokrzyskim" ze względu na znajdujący się obok kościoła krzyż. Bramę wejściową od Sienkiewicza upiększono stylowymi wazami, obsadzonymi winoroślami.

Kolejnym fabrykanckim ogrodem był Park Helenów, założony około połowy XIX wieku przez Karola Anstadta. Początkowo przeznaczony wyłącznie do użytku prywatnego, pod koniec XIX wieku stał się ogrodem publicznym. Niegdyś w parku urządzano spotkania towarzyskie dla zamożnych mieszkańców Łodzi - wyścigi, zabawy i pokazy sztucznych ogni. Dziś jest miejscem spacerów i odpoczynku.

Z kolei Park Julianowski w posiadanie Juliusza Heinzla wszedł dopiero w latach 80. XIX wieku. Wcześniej był przydworskim ogrodem rodu Zawiszów. W 1890 roku w środku parku wybudowano wspaniały pałac. Dziś w pałacu znajduje się Muzeum Regionalne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lowicz.naszemiasto.pl Nasze Miasto