Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najstarszy węzeł kolejowy w Jankowej Żagańskiej. Dworzec się rozpada i nikogo to nie interesuje. Dawniej tętniło tu życie

Mariusz Kapała
Mariusz Kapała
Dariusz Chajewski
Dariusz Chajewski
Węzłowa stacja w Jankowej Żagańskiej ma imponującą przeszłość. A teraźniejszość?
Węzłowa stacja w Jankowej Żagańskiej ma imponującą przeszłość. A teraźniejszość? Mariusz Kapała / GL
Dwa tygodnie temu pokazywaliśmy, w jak skandalicznym stanie jest najstarszy w Lubuskiem dworzec kolejowy w Lubsku. Dziś najstarszy węzeł kolejowy. Jankowa Żagańska ma imponującą przeszłość kolejową. A teraźniejszość...?

To nie dworzec. To tak naprawdę dwa dworce i kilka budynków towarzyszących. Wchodzimy do imponujące budynku dworcowego, którego nie powstydziłoby się duże miasto.
- Pewnie, że serce mi się kraje – mówi jeden z lokatorów dworca. – Jestem kolejarzem z dziada pradziada, urodziłem się o tam, w tamtym pokoju. Ten dworzec tętnił życiem, przewalał się tłum ludzi, pociąg jechał za pociągiem.

Kolej razy trzy

W Jankowej Żagańskiej znajduje się najstarszy w obecnym województwie lubuskim węzeł kolejowy, utworzony w 1846 roku przy historycznej trasie Berlin – Żary – Węgliniec – Legnica – Wrocław (obecnie linia kolejowa nr 282), oraz przy linii (odgałęzienie) Jankowa Żagańska – Żagań – Głogów: linia kolejowa nr 389 (w późniejszym czasie wybudowano jeszcze linię do Sanic – linia kolejowa nr 380).

Tutaj w rzeczywistości zbiegają się trzy szlaki kolejowe. Wszystko dlatego, że linia kolejowa łącząca Berlin z Wrocławiem omijała główne miasta w okolicy, czyli Żagań, Szprotawę, Głogów. Stąd znaleziono rozwiązanie, aby te miasta połączyć koleją.

Spółka Kolei Dolnośląska Kolej Boczna w 1843 uzyskała koncesję na budowę linii łączącej Głogów, Szprotawę i Żagań z magistralą Wrocław – Berlin. Na stację węzłową wyznaczono właśnie Jankowę Żagańską i w zasadzie nie wiadomo dlaczego ją. W 1846 roku otwarto połączenia Wrocław – Berlin oraz Jankowa Żagańska – Głogów. Powstały prawdopodobnie osobne budynki dworcowe. Obecny dworzec kolejowy był prawdopodobnie pierwotnym dworcem linii do Głogowa, zaś budynek na południe od niego był prawdopodobnie dworcem kolei Wrocław – Berlin. W 1895 roku doprowadzono kolejne połączenie tym razem o charakterze lokalnym, które prowadziło do Przewozu.

Węzłowa stacja w Jankowej Żagańskiej ma imponującą przeszłość. A teraźniejszość?

Najstarszy węzeł kolejowy w Jankowej Żagańskiej. Dworzec się...

Tyle historia. Dzieje najnowsze są nieco przygnębiające. Najpierw zlikwidowano ruch osobowy w kierunku Przewozu. Potem zdecydowano o likwidacji przewozów pasażerskich w kierunku Żagania. W 2002 na zlikwidowano ruch osobowy na odcinku Żary – Węgliniec.

Zapowiadało się, że to już koniec. Jednak w 2006 stacja znów ożyła, uruchomiono szynobusowe kursy z Węglińca do Żar i Zielonej Góry. Oprócz ruchu osobowego stacja służy do rozrządu ruchu towarowego. Część pociągów kursuje skrótem do Żagania, część przez Żary.

Zobacz, jak wygląda stacja w Jankowej Żagańskiej

Zamordowali kolej

- Tutaj, gdzie mieszkam, był kiedyś dworcowy bar – mówi kobieta z mieszkania na parterze. – Oczywiście, że byliśmy kolejarzami. Teraz? Gnieździmy się tutaj, dworzec się rozpada i nikogo to nie interesuje.

Prawdziwy labirynt, schody i wrażenie, że budynek nadal czuć kolejowym dworcem. Za ścianą poczekalnia, kasy…

- Chciano nas stąd wysiedlić, albo do drewniaka, czyli takiego baraku, albo gdzieś indziej, ale jak tutaj pójść – pyta mężczyzna. – Człowiek tutaj siedzi całe życie, włożył dużo w to mieszkanie i wszystko zostawić.

- Mam wrażenie, że kolej czeka, aż wymrzemy – dodaje małżonka. – I nie interesuje nikogo, że żyjemy w takich warunkach. Ściany pękają, tynk odpada, woda w piwnicy… Jak sąsiad umarł, to jego mieszkanie po prostu zabito deskami. Drugie podobnie…
Siadamy przy rodzinnym albumie ze zdjęciami. Roześmiani ludzie na peronach, na schodach prowadzących na dworzec, jakaś fontanna, park…
- Piękne czasy – wzdycha mężczyzna. – To było takie dobre miejsce do życia. Jak można było tak zabić kolej…?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zagan.naszemiasto.pl Nasze Miasto