Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najwyższa pora przygotować pisanki. Jak wyglądają tradycyjne lubuskie?

Dariusz Chajewski
Dariusz Chajewski
Pamiętajmy, że wielkanocne jaja nie były tylko elementem świątecznej dekoracji. Były również wielkanocnym darem, z podtekstem i życzeniami oraz instrumentem do przewidywania przyszłości.
Pamiętajmy, że wielkanocne jaja nie były tylko elementem świątecznej dekoracji. Były również wielkanocnym darem, z podtekstem i życzeniami oraz instrumentem do przewidywania przyszłości. Mariusz Kapała
Tradycyjnie za pisanie, wyklejanie, kraszenie jajek zabierano się już w poniedziałek. Pokaż mi pisanki, a powiem Ci, z jakiego regionu się wywodzisz. I tutaj mamy problem. Lubuskie pisanki? Znajdziemy kolorowe jajka według rozmaitych reguł i to właśnie w Lubuskiem jest piękne. Jesteśmy kulturowym tyglem. Na wielu wielkanocnych jajach każdy detal ma znaczenie, a symboliczny jest nawet kolor. Nie mylmy też pojęć, bowiem jest zasadnicza różnica między pisanką, naklejanką a kraszanką... Te chyba najbardziej efektowne wykonane są w technice batikowej. Czyli nakładanie na jajko gorącego wosku pszczelego i kilkakrotne jego barwienie.

Najstarsze kraszanki powstawały w Mezopotamii. Malowano je w starożytnym Rzymie. Natomiast najstarsze na ziemiach polskich znaleziono w okolicy Opola. Dla naszych przodków jajko związane było z kultem boga słońca, symbolem solarnym, ucieleśnieniem nowego życia, narodzin...

Drugie życie pisanki

Chrześcijaństwo „dodało” jeszcze symbolikę wiary w zmartwychwstanie Chrystusa i „tchnęło” w jajko nowe treści. Jedni twierdzą, że św. Magdalena, dowiedziawszy się o zmartwychwstaniu Jezusa, pobiegła do domu i zobaczyła, że wszystkie jajka stały się kolorowe. Inni przypisują to Matce Bożej, która błagając o darowanie życia Jezusowi, zaniosła dzieciom Piłata barwne jajka w prezencie. Jedna z legend głosi, że akurat w tym czasie, gdy Jezusa prowadzono na śmierć, pewien biedak szedł na targ z koszykiem pełnym jaj. Postawił go przy drodze, a sam pomógł Zbawicielowi nieść krzyż. Gdy wrócił, zobaczył, że wszystkie jajka są czerwone…

Pomysł na ozdobienie wielkanocnego jaja

Jak dzieła sztuki

W Ochli pisanki pokazywane są jak małe dzieła sztuki. Efektowne pisanki huculskie wykonane techniką batikową. Obok pisanki bukowińska z charakterystycznym motywem grabi, zielonych liści, rozety. Tutaj kolory muszą być ostre: czerwień i zieleń soczysta, niebieski, czarny... A tutaj pisanka wytrawiana, charakterystyczna dla regionów południowo-zachodniej Polski. Z kolei pisanki z okolic Tarnopola to skrobanki wykonywane ostrym narzędziem na barwionej cebulą skorupce. Jak drogocenne klejnoty wyglądają jaja pokryte wzorami powstałymi przez naklejenia na skorupkę ornamentu z rdzenia sitowia. W tej metodzie często wykorzystywane są również płatki bzu. Pisanka „autochtonów”, czyli łużycka w popularnej technice batikowej. Dalej mazowiecka naklejanka, pochodząca z okolic Łowicza i Krakowa. Powstaje poprzez dekorowanie skorupki jaja różnokolorowymi wycinankami z papieru. Dla pisanki z Galicji Wschodniej charakterystyczna jest kolorystyka. Sporo czerni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zary.naszemiasto.pl Nasze Miasto