Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niezwykła wystawa multimedialna, poświęcona generałowi Maczkowi zagości w Żagańskim Pałacu Kultury. Trzeba ją koniecznie zobaczyć!

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Niezwykłą, plenerową wystawę multimedialną będzie można zwiedzić na dziedzińcu Żagańskiego Pałacu Kultury.
Niezwykłą, plenerową wystawę multimedialną będzie można zwiedzić na dziedzińcu Żagańskiego Pałacu Kultury. Muzeum Historii Polski i Archiwum Sali Tradycji Czarnej Dywizji
Od soboty 12 września 2020, do niedzieli 27 września na dziedzińcu Żagańskiego Pałacu Kultury gościć będzie wystawa multimedialna poświęcona generałowi Stanisławowi Maczkowi, przygotowana w trzech językach. Została ona zorganizowana przez Muzeum Historii Polski we współpracy z Muzeum Generała Maczka w Bredzie. Będzie można ją zwiedzać w godz. 10.00-17.00. Oprócz tego w soboty i niedziele: 19-20.09.2020, 26-27.09.2020 w pałacu odbędą się projekcje filmu „Niepokonany. Opowieść o generale Stanisławie Maczku”.

Wystawa plenerowa „Generał Maczek i jego żołnierze” została przegotowana w 2019 roku przez zespół Muzeum Historii Polski. Gościła już w Warszawie na Krakowskim Przedmieściu, gdzie obejrzało ją 120 tys. zwiedzających. Kolejne 30 tys. gości z Prezydentem RP i Królem Niderlandów na czele zapoznało się z nią w holenderskiej Bredzie, gdzie podziwiali mobilną ekspozycję m.in. goście obchodów 75-rocznicy wyzwolenia Bredy przez 1. Polską Dywizję Pancerną w październiku 1944 roku.

Wystawa w "Pancernej stolicy Polski"

Narracja wystawy, której kuratorem jest Wojciech Kalwat, prowadzi zwiedzających od początku kariery wojskowej Stanisława Maczka, czyli od czasów przed I wojną światową i awansu na polu bitwy w 1919 r., przez wojnę obronną z września 1939 r., w której 10. Brygada Kawalerii pod dowództwem Stanisława Maczka zdołała osłonić przed Niemcami Armię „Kraków”, ewakuację przez Węgry i Francję na wyspy Brytyjskie, aż po lądowanie aliantów w Normandii i serię zwycięskich bitew z 1944 r., podczas których 1, Dywizja Pancerna gen. Maczka uwolniła od okupacji niemieckiej kolejne miejscowości Francji, Belgii i Holandii. Na końcu poznajemy powojenne losy żołnierzy, z których część założyła rodziny na Zachodzie, część zaś, mimo niebezpieczeństw wynikających z podporządkowania Polski Związkowi Sowieckiemu, zdecydowała się wrócić do ojczyzny.

Heroizm polskich żołnierzy

- Oprócz heroizmu polskich żołnierzy widzowie poznają też mniej poważne oblicze wojny. Zobaczą np. zdjęcia koziego zaprzęgu albo przeczytają relacje żołnierzy o brzemiennych w skutkach romansach w wyzwalanych przez Polaków holenderskich miejscowościach – mówi Wojciech Kalwat, kurator wystawy.
Ekspozycja prezentuje niezwykle zajmująco losy żołnierzy gen. Maczka, wśród nich m.in. Wacława Musiała, którego biogram i archiwalne zdjęcia udostępniła jego córka Małgorzata Kaczyńska z Częstochowy, popularyzatorka legendy 1. PDPanc. Od wielu lat aktywnie w kraju i za granicą promuje ona tradycje polskiego oręża. Weźmie udział także w żagańskim wernisażu wystawy.

Wystawa i projekcje filmowe

Organizatorami prezentacji w Żaganiu są Urząd Miasta Żagań, Żagański Pałac Kultury oraz 11. Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej. Wystawa dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wirtualną jej wersję można znaleźć na platformie Google Arts & Culture. Na kanale YouTube Muzeum Historii Polski natomiast obejrzeć można dwa nagrodzone już w Polsce filmy przygotowane przez Muzeum Historii Polski w związku z wystawą: dokument Rafała Geremka "Niepokonany. Opowieść o generale Stanisławie Maczku" oraz miniaturę Agaty Mianowskiej "Marian na wojnie. Animowana historia Mariana Walentynowicza". Filmy były już prezentowane w tym roku i spotkały się z żywym przyjęciem w Żaganiu i Świętoszowie dla stacjonujących tam żołnierzy amerykańskich. Te bardzo ciekawe dokumenty będą również dostępne w Żagańskim Pałacu Kultury.
Tekst: Waldemar Kotula
Foto: Muzeum Historii Polski i Archiwum Sali Tradycji Czarnej Dywizji

Czytaj również na naszym portalu

Zobacz film MuzHPtv, "Niepokonany, opowieść o generale Stanisławie Maczku". Film będzie można również obejrzeć na bezpłatnych projekcjach w Żagańskim Pałacu Kultury

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zary.naszemiasto.pl Nasze Miasto