Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niezwykłe odkrycie w Tucholi Żarskiej. Dzieci znalazły w piaskownicy garnki i urny z prochami ludzkimi sprzed ponad 3 tysięcy lat!

Aleksandra Łuczyńska
Aleksandra Łuczyńska
Niezwykłego odkrycia dokonały dzieci w Tucholi Żarskiej. Znalazły artefakty sprzed 3 tysięcy lat.
Niezwykłego odkrycia dokonały dzieci w Tucholi Żarskiej. Znalazły artefakty sprzed 3 tysięcy lat. Nadesłane
Bawiły się w piaskownicy i wcale nie musiały głęboko kopać. Dzieci z Tucholi Żarskiej znalazły artefakty sprzed 3 tysięcy lat. To kolejne podobne znalezisko w ostatnim czasie na terenie gminy Lubsko.

To niesamowite, w krótkim czasie na terenie gminy Lubsko, doszło do kolejnego odkrycia niezwykłych artefaktów. Dzieci bawiące się w piaskownicy w Tucholi Żarskiej natrafiły na na naczynia sprzed 3 tysięcy lat. Okazało się, że to garnki i urny z prochami ludzkimi. W kwietniu w Mierkowie grupa innych dzieciaków przypadkiem, podczas budowania bazy, natknęła się także na podobne znalezisko, o czy pisaliśmy kilkakrotnie.

CZYTAJ TEŻ

Artefakty znalezione w Tucholi są jeszcze starsze. Dzieci, które dokonały odkrycia, zadzwoniły do nauczyciela - Bartka Łapy. - Wszystko wydarzyło się w poniedziałek, dostałem wiadomość od swojej wychowanki, że znalazła z siostrą i kuzynami garnki w Tucholi Żarskiej na placu zabaw skąd pochodzą. Poprosiłem o zdjęcia, po analizie i wiedzy jaka miałem po odkryciu w Mierkowie wiedziałem, że to podobne garnki. Okazało się, że to garnki i urny w dwóch grobach Kultury Łużyckiej IV - V okres brązu około 1000 lat p.n.e, czyli stare na 3000 tysiące lat, starsze niż te z Mierkowa o około 500 lat - opowiada nauczyciel.

Część została w ziemi

Bartek Łapa pojechał na miejsce i skontaktował się z konserwatorem zabytków oraz archeologiem, z którym współpracowano przy znalezisku w Mierkowie.
- Mimo późnej godziny, było około 21, umówiliśmy się, że przyjadą na drugi dzień. Przyjechali i ustalili wiek artefaktów, zabezpieczyliśmy je, a część została w ziemi i czeka na wydobycie.

Prochy, kości, ceramika

Badania ruszą w najbliższych dniach. Ceramikę oraz prochy i kości ludzkie zabrano do badań. Okazuje się, że artefakty były na poziomie zaledwie około 30 cm. Jak wyjaśnia Bartek Łapa, to efekt wyrównywania terenu w latach 60. i 70. pod boisko oraz prac przy pobliskim PGR.
- Nikt nie sadził że tak płytko są tak cenne znalezisk. Podobno w latach 60 ktoś znalazł w czasie PGR przy równaniu terenu brązowe bransolety. Samo odkrycie to czysty przypadek, dzieci budowały babki z piasku, nawet nie musiały specjalnie głęboko kopać - dodaje nauczyciel.

Zobacz też piknik archeologiczny w Żaganiu

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zary.naszemiasto.pl Nasze Miasto