Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Noclegownia w Żarach. Jest w końcu kasa na gruntowny remont budynku przy ulicy Bohaterów Getta. Dziś jest w opłakanym stanie

Aleksandra Łuczyńska
Aleksandra Łuczyńska
Budynek noclegowni przy ulicy Bohaterów Getta w Żarach będzie remontowany
Budynek noclegowni przy ulicy Bohaterów Getta w Żarach będzie remontowany Aleksandra Łuczyńska
Budynek noclegowni przy ulicy Bohaterów Getta w Żarach będzie remontowany. Zakład Gospodarki Mieszkaniowej dostał kasę z Rządowego Programu Wsparcia Budownictwa Socjalnego i Komunalnego. To prawie 900 tysięcy złotych.

Niemal 900 tysięcy złotych ma kosztować kompleksowy remont budynku przy ulicy Bohaterów Getta w Żarach, w którym od lat działa noclegownia. Dziś pomieszczenia, w których przebywali bezdomni są w opłakanym stanie. W grudniu ubiegłego roku opublikowaliśmy zdjęcia sali noclegowej, łazienek - tego widoku nie da się opisać.

Grzyb, pleśń, odrapane ściany. Przebywanie w takich warunkach urągało ludzkiej godności. Po nagłośnieniu sprawy miasto zdecydowało o przeniesieniu bezdomnych na okres tymczasowy do sali gimnastycznej w budynku Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przy ul. Parkowej. W planach była kolejna ich przeprowadzka do dawnej filii MOPS przy ul. Okrzei, tak się jednak nie stało, bo budynek nie spełniał wymagań.

To gruntowny remont

Jeszcze w listopadzie ubiegłego roku Zakład Gospodarki Mieszkaniowej złożył wniosek o dotację na remont w ramach Rządowego Programu Wsparcia Budownictwa Socjalnego i Komunalnego. Wstępna, pozytywna decyzja zapadła 12 lutego, ale nie było wówczas wystarczających środków.

- 12 lipca dostaliśmy ostateczne potwierdzenie, że są pieniądze na remont - mówi Krzysztof Tuga, prezes ZGM. - W umowie mamy zapis, że czas realizacji nie może przekroczyć 36 miesięcy, jeszcze w sierpniu ogłosimy przetarg, mamy nadzieję, że wykonawca się znajdzie i jeszcze w tym roku rozpoczną się prace remontowe. To będzie kompleksowy remont.

Kwota przyznana na prace to 890 tys. 457 zł. Jednym z warunków przyznania funduszy jest to, że przez piętnaście kolejnych lat, wyremontowany budynek nie może zmienić swojego przeznaczenia. W środę w urzędzie miasta promesę na ręce burmistrz Danuty Madej i prezesa ZGM, przekazała europoseł Elżbieta Rafalska. Do czasu zakończenia prac, bezdomni będą korzystać z sali przy ul. Parkowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zary.naszemiasto.pl Nasze Miasto