Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowoczesne centrum przesiadkowe w budowie [ZDJĘCIA]

Lucyna Makowska
Roboty przy przebudowie centrum mają skończyć się  w czerwcu
Roboty przy przebudowie centrum mają skończyć się w czerwcu Halina Gola
Rozpoczęła się przebudowa centrum przesiadkowego przy ul. Ułańskiej. Pasażerowie muszą liczyć się z utrudnieniami. Gorzej będzie też zaparkować autobusom.

Już w zeszłym tygodniu miasto przekazało teren wykonawcy, firmie M&J z Żar. A od poniedziałku na plac budowy wjechał ciężki sprzęt.

Nowoczesne centrum przesiadkowe zastąpi dotychczasowe wiaty dla pasażerów oczekujących na odjazd autobusu. W budynku głównym znajdą się toalety, wiaty na rowery. Centrum wyposażone będzie w tzw. biletomaty, dwie nowe wiaty, ławki. Przebudowa obejmie schody prowadzące na znajdujący się w sąsiedztwie parking przy Biedronce oraz istniejące wiaty.

Przystanki zostaną podzielone na dwie części. Póki co roboty wymusiły zmianę organizacji ruchu w tym miejscu. Autobusy w kierunku ulicy Zgorzeleckiej będą odjeżdżać bliżej skrzyżowania Artylerzystów z Buczka, a w kierunku Kunic i Osiedla Zawiszy Czarnego z miejsca bliżej galerii Śródmieście. Do dziś zablokowany jest skręt w ul. Artylerzystów.

Firma ma się z uporać z zadaniem do końca czerwca. Koszt zadania wyniesie 1,3 mln zł, ale jak informuje Danuta Madej, burmistrz Żar, miasto dostało na to 85 proc. dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020.

Udogodnieniem dla podróżnych są też darmowe przejazdy w każdy pierwszy poniedziałek i wtorek każdego miesiąca oraz darmowa komunikacja w mieście we Wszystkich Świętych oraz Zaduszki. W skali roku daje to aż 27 dni. Darmowa komunikacja ma być też ukłonem w kierunku ochrony środowiska, głównie powietrza, które w mieście ma wiele do życzenia. Dlatego też w umowie ze spółką Feniks V jednym z warunków jest zastrzeżenie, że jeżdżące na obszarze Żar autobusy muszą spełniać europejskie standardy emisji spalin. To kolejny po dofinansowaniu wymiany pieców w mieście pomysł na czystsze powietrze.

To tylko niektóre „bonusy” wynikające z realizacji programu żarsko-żagańskiego obszaru funkcjonalnego, którego partnerami są miasto Żary, Gmina Żary, miasto Żagań i gmina Żagań. Kolejnym z nich jest zastąpienie starych tablic informacyjnych nowoczesnymi- elektronicznymi. Znajdą się one na przystankach przy ul. Ułańskiej, Zawiszy Czarnego, Zgorzeleckiej, Lotników, na Podwalu, Długosza oraz Szklarskiej w żarskich Kunicach. W sumie będzie ich osiem. Również w autobusach pojawią się duże widoczne tablice, na których podczas jazdy będzie wyświetlana informacja o najbliższych przystankach. W ramach programu, do połowy roku miasto wymieni ponad 20 wiat przystankowych.

Dodatkowym ułatwieniem dla korzystających z komunikacji miejskiej będą autobusy obniżoną podłogą. To powinno ułatwić wsiadanie i wysiadanie osobom niepełnosprawnym, oraz matkom z wózkami.

Komunikacja ma w tym roku kosztować miasto blisko milion złotych. Darmowe kursy to dobra praktyka wielu dużych miast. Czy u nas także sprawi, że właściciele czterech kółek przesiądą się na autobusy? Zobaczymy. Na razie kursy w poniedziałki i wtorki cieszą się powodzeniem i zaczyna z nich korzystać coraz więcej osób.- Ja na przykład w te dni w ogóle nie korzystam z samochodu- mówi Ewa, mieszkanka osiedla Zawiszy Czarnego. - Jak tak przeliczę to na koszty paliwa na cały miesiąc, bo tyle dni wypadnie w ciągu roku, to i dla nas to oszczędność.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zary.naszemiasto.pl Nasze Miasto