Nowoczesne fabryki przyszłości zmieniają oblicze biznesu i chronią środowisko

Materiał informacyjny BAT
Współczesny świat stanął przed ważnym wyzwaniem poradzenia sobie z negatywnymi skutkami postępującej urbanizacji, wysokiej emisji gazów cieplarnianych i rosnącej liczby odpadów. Problemem są także kurczące się zasoby wodne. Aby lepiej radzić sobie z tymi zagadnieniami, wprowadzono ratingi ESG. Jest to skrót od słów definiujących to podejście, czyli Enviromental (środowiskowy), Social (społeczny) i Governance (ład korporacyjny). To nowy kompas, który wyznacza przedsiębiorcom kierunek odpowiedniego rozwoju. Doskonałym przykładem realizacji założeń ESG jest fabryka w Rojowie koło Ostrzeszowa należąca do grupy BAT w Polsce.

Międzynarodowy koncern przez lata udowodnił, że mocno angażuje się w inicjatywy służące poprawie klimatu oraz wdraża wśród swoich pracowników projekty edukujące z zakresu odpowiedzialnego gospodarowania wodą, sortowania odpadów czy wykorzystywania odnawialnych źródeł energii. Firma jest liderem zmian środowiskowych.

Milowym krokiem okazało się implementowanie standardu AWS (Alliance for Water Stewardship), o który aktualnie stara się fabryka w Rojowie. Tzw. Sojusz na Rzecz Gospodarki Wodnej przekłada się na bardzo konkretne liczby, gdyż do 2025 roku w swoich obiektach BAT Polska zamierza zredukować zużycie wody aż o 35%.

Zakład w Rojowie w najbliższym czasie planuje również wdrożyć projekt recyklingu wody Oprócz tego dba o zrównoważony bilans wodny i dobry stan jakości wody, czym przyczynia się do ochrony ważnych obszarów związanych z gospodarką wodną w regionie. Na specjalnych tablicach informacyjnych pracownicy dzielą się ekologicznymi pomysłami i mogą dowiedzieć się o tym, jak na przykład przebiega zarządzanie ściekami. Dlaczego to tak ważne? W Polsce mamy jedne z najmniejszych zasobów wody pitnej na mieszkańca.

Racjonalna gospodarka odpadami kluczem do lepszego jutra

Zjawisko przepełnionych składowisk śmieci dotyka praktycznie całego globu. Ludzie produkują gigantyczne ilości odpadów, które nie zawsze są sortowane i recyklingowane. Substancje szkodliwe w wyniku nieprawidłowego składowania wnikają do gleby i szkodzą naszemu zdrowi. Torebki foliowe tworzą olbrzymie ławice w morzach i oceanach degradując warunki i możliwości bytowania żyjących w nich organizmów.

Aby powstrzymać ten dramatyczny trend, należy rozpocząć systematyczną pracę u podstaw i zachęcać ludzi do sortowania odpadów. Tak właśnie dzieje się w eSmoking Liquids sp. z o.o. w Rojowie. Fabryka, działa zgodnie ze strategią Zero waste to landfil, czyli zero odpadów na wysypiskach. Fundamentem strategii jest priorytetyzacja działań zachęcająca do eliminowania odpadów na składowiskach. Osiągnięcia fabryki eSmoking Liquids sp. z o.o. są imponujące, gdyż w zaledwie kilka lat drastycznie zmniejszono ilość odpadów komunalnych. W 2019 roku zakład generował aż 42,89 tony tego rodzaju odpadów, podczas gdy w 2022 roku było to tylko 13,81 tony. Rok 2023 przyniósł kolejne znaczące ograniczenie ilości powstających odpadów, bo dotychczas – a mamy już niemal koniec roku, wytworzono ich jedynie ok. 2,3 tony.

Co ważne koncern ściśle współpracował przy swoich inicjatywach z samorządem. W lutym 2023 roku odbyło się spotkanie w Urzędzie Miasta w celu zweryfikowania umowy z firmą zewnętrzną, która będzie odbierać odpady komunalne. Uzgodniono, że transporty będą trafiały do punktu selektywnej zbiórki, zamiast na wysypisko. Jednocześnie w fabryce rozpoczęto ważenie i segregację odpadów. W sierpniu 2023 wdrożono też dodatkowy podział na biomasę. Dzięki wprowadzeniu dodatkowych pojemników do segregacji odpadów oraz wnikliwej analizie wytworzonych śmieci, fabryka eSmoking Liquids sp. z o.o. w sierpniu 2023r osiągnęła swój cel, w myśl idei Zero Waste to landfill (Zero śmieci na wysypisku).

Krok po kroku – do celu

Jakie konkretne kroki podjęto, by osiągnąć cel, jakim była redukcja odpadów? Po pierwsze był to audyt. Dokładne liczenie, mierzenie i ich kategoryzacja. Zbadano, które obszary stanowią największe wyzwanie i co można poprawić. Po drugie spółka trzymała się tzw. zasady 5R, która bazuje na angielskich pojęciach: refuse (odmawiaj), reduce (ogranicz), reuse (użyj ponownie), recycle (poddaj recyklingowi), rot (kompostuj). Dzięki tym zasadom udało się m.in. zrezygnować z artykułów jednorazowego użytku. Co ciekawe, firma przekazała pracownikom specjalne bidony, eliminując tym samym użycie plastikowych kubeczków. Trzeci krok to nacisk na recykling i tworzenie dobrze oznaczonych pojemników.

Kolejnymi filarami zmian są edukacja o bioodpadach, których nie można recyklingować oraz budowanie zaangażowania, m.in. tworzy się liczne kampanie ESG, włączając i angażując własnych pracowników oraz zachęca do wskazywania nowych pomysłów w tym zakresie. Przykładem może być wspólna akcja sprzątania pobliskiego lasu

To ważne inicjatywy, także z punktu widzenia lokalnej społeczności. Oczywiście warunkiem doskonalenia jest ciągłe monitorowanie postępów i doskonalenie w procesie zarządzania odpadami. Warto dzielić się dobrymi praktykami i benchmarkować z innymi przedsiębiorstwami. Jak widać, metodą małych kroków można osiągnąć wiele.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Nowoczesne fabryki przyszłości zmieniają oblicze biznesu i chronią środowisko - Strefa Biznesu

Wróć na zary.naszemiasto.pl Nasze Miasto