Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

O co pytali Czytelnicy

Mariola Marklowska
Po operacji woreczka żółciowego metodą laparoskopową zrobiła mi się przepuklina, która została zoperowana. Od tego czasu przeszłam już pięć podobnych zabiegów, a niedawno zrobiła mi się szósta przepuklina.

Po operacji woreczka żółciowego metodą laparoskopową zrobiła mi się przepuklina, która została zoperowana. Od tego czasu przeszłam już pięć podobnych zabiegów, a niedawno zrobiła mi się szósta przepuklina. Ile razy mam się jeszcze dać operować z tego powodu?
Dr n. med. Józef Kurek:
Takie przypadki są możliwe. Należałoby jednak sprawdzić, czy ma pani przepuklinę w tym samym miejscu. Niewykluczone, że chodzi o pięć kolejnych przepuklin, które powstały w różnych miejscach ciała.

Każda z nich tworzyła się wokół pępka, którego już nie mam. Po operacjach pozostało ogromne cięcie.
Dr n. med. Józef Kurek:
Istnieje cały szereg technik, które przynoszą znaczną poprawę efektów leczenia. Polegają one m.in. na zastosowaniu specjalnych siatek, którymi wzmacnia się ubytki w powłokach brzusznych.

W sierpniu ubiegłego roku miałem straszne kłopoty z przepukliną pachwinową. Byłem u chirurga, który przepisał mi pas. Nosiłem go do końca grudnia. Nie mogłem wyjść bez niego z domu. Od stycznia, kiedy miałem operację na serce, mam z nią spokój. Nie czuję żadnego bólu mimo że dużo jeżdżę na rowerze i pracuję przy domu. Wygląda na to, że przepuklina zniknęła. Czy to możliwe?
Dr n. med. Józef Kurek:
Nie chciałbym kwestionować rozpoznania kolegi po fachu, ale nie są mi znane przypadki samowyleczenia przepuklin. Mogło się zdarzyć tak, że na skutek choroby serca miał pan problemy np. z tłocznią brzuszną i ją pan wypychał. Trzeba by to zbadać. Z całą stanowczością chcę podkreślić, że kanał pachwinowy ani otwór przepukliny sam nie jest w stanie się zamknąć. Być może zmniejszyła się u pana tłocznia brzuszna, nie wychodzi worek przepuklinowy i nie przemieszczają się do niego jelita. Nie znaczy to jednak, że nie ma pan już przepukliny. Dziwi mnie, że chirurg zdecydował się na zastosowanie pasa przepuklinowego, a nie zaproponował panu leczenia operacyjnego. Tym bardziej, że niewiele jest przeciwwskazań do takiego leczenia. Nie są nimi na pewno ani wiek, ani dodatkowe schorzenia.

Czy przepuklinę pępkową u noworodków również trzeba operować?
Dr n. med. Józef Kurek:
Przepuklina pępkowa u noworodków to jedyny rodzaj przepukliny, które się cofają i może dojść do samowyleczenia.

Czy uchyłek jelita grubego również jest rodzajem przepukliny? Leczy się go operacyjnie?
Dr n. med. Józef Kurek:
Uchyłek jelita grubego nie jest przepukliną, ale uwypukleniem błony śluzowej jelita powstałym na skutek pęknięcia mięśniówki, ewentualnie jej osłabienia. Tego typu schorzenie występuje najczęściej w zaawansowanym wieku. Może być przyczyną szeregu dolegliwości, m.in. silnych bólów i krwawień. Bardzo na nie uczulam, ponieważ są powodem krwawienia. Nie wolno nam tego lekceważyć. Uchyłki mogą być również przyczyną ciężkich postaci anemii. Nie tak dawno operowałem pacjentkę w zaawansowanym stadium tej choroby. Miała silne krwotoki. Byliśmy zmuszeni podjąć decyzję o wycięciu tej pani prawie trzech czwartych jelita. Była po kilku transfuzjach, ponieważ początkowo nie godziła się na leczenie operacyjne.

Mam pytanie dotyczące profilaktyki, a konkretnie wzmocnienia mięśni brzucha. Czy masaż strumieniem wody wzmacnia mięśnie brzucha?
Dr n. med. Józef Kurek:
Masaż powoduje lepsze ukrwienie naczyń, ale tkankę łączną i mięśnie można wzmocnić głównie poprzez ćwiczenia i racjonalny wysiłek.

Moja przyjaciółka ma bardzo zaawansowaną cukrzycę i przepuklinę pępkową. Czy w takiej sytuacji może się poddać operacji? Niektórzy lekarze, szczególnie lekarz pierwszego kontaktu, odradza jej tego. Ona nosi jakiś pas, ale przepuklina jest coraz większa. Ma ją od 20 lat.
Dr n. med. Józef Kurek:
Szkoda, że nie zoperowano tej przepukliny wtedy, gdy cukrzyca nie była jeszcze tak zaawansowana. Cukrzyca jest jednym z czynników predysponujących do powikłań. Osoby, które na nią cierpią, wymagają większej uwagi, ale operujemy je. Chcę powiedzieć, że około 20 procent pacjentów, których operujemy, jest w różnym stadium zaawansowania cukrzycy. Nie można wykluczyć, że w tej dużej przepuklinie pani przyjaciółki toczy się jakiś proces zapalny, który dodatkowo destabilizuje cukrzycę. Utrudnia jej ustawienie. Namawiam do poddania się operacji mimo tych dodatkowych obciążeń.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto