Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odcinek A18 od Olszyny do Żar z pozwoleniem na użytkowanie. Kiedy będzie gotowa cała droga?

(b)
Wideo
od 16 lat
11-kilometrowy odcinek autostrady A18 od granicy z Niemcami do Żar uzyskał pozwolenie na użytkowanie. W ciągu kilkunastu dni będzie w całości dostępny dla kierowców.

Ukończony odcinek autostrady zaczyna się 150 m za węzłem Olszyna, a kończy się ok. 2 km za węzłem Żary Zachód. Został wykonany w technologii asfaltowej.

- Obie jezdnie będą udostępniane kierowcom stopniowo, w miarę postępu prac przy usuwaniu elementów czasowej organizacji ruchu. Cała operacja zajmie około dwóch tygodni. Przełożenie ruchu umożliwi także dokończenie prac na początkowym - blisko 600-metrowym, fragmencie trasy, od mostu granicznego do węzła Olszyna. Prace budowalne na pozostałych odcinkach zakończą się w tym roku – informuje zielonogórski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

To drugi etap budowy A18

Przebudowa jezdni południowej drogi krajowej nr 18 na 70-kilometrowym odcinku pomiędzy Olszyną i Golnicami na Dolnym Śląsku jest drugim etapem prac związanych z dostosowaniem tej drogi do parametrów autostrady. Pierwszym była budowa jezdni północnej w kierunku granicy państwa w Olszynie, w latach 2004-2007.

Starą drogę krajową nr 18 wybudowali Niemcy w latach 30. XX wieku. Stanowiła fragment autostrady Berlin - Wrocław.

Stara betonowa nawierzchnia została wykorzystana do podbudowy

Umowa na projekt i przebudowę 11-kilometrowgo odcinka Olszyna – Żary Zachód została podpisana w kwietniu 2020 r. Wartość umowy na roboty opiewa na kwotę 138,5 mln zł.

Prace polegały głównie na wymianie zdegradowanej nawierzchni jezdni południowej i dostosowaniu nośności drogi do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś. Stara nawierzchnia została rozebrana i wykorzystana do wykonania podbudowy pod nową nawierzchnię. Jezdnia została poszerzona z 9,5 do 11 m. Przebudowany został węzeł drogowy Żary Zachód - na przecięciu z drogą krajową nr 12. Wybudowane zostało jedno górne przejście dla zwierząt oraz cztery wiadukty wzdłuż autostrady.

Dwa odcinki A18 jeszcze w budowie

Prace budowlane trwają jeszcze na dwóch odcinkach o łącznej długości blisko 38 km:

  • Iłowa - granica województw lubuskiego i dolnośląskiego (16,2 km)
  • granica województw lubuskiego i dolnośląskiego - Golnice. (21,5 km)

- Wszystkie odcinki mają zostać ukończone w tym roku – zapowiada GDDKiA.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Odcinek A18 od Olszyny do Żar z pozwoleniem na użytkowanie. Kiedy będzie gotowa cała droga? - Gazeta Lubuska

Wróć na zary.naszemiasto.pl Nasze Miasto