MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Odpady bio: jakie śmieci powinny do nich trafiać? Gdzie umieszczać skorupki jaj i fusy? Sprawdź, jak obniżyć opłatę za wywóz śmieci

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Małgorzata Czuba-Skarzyńska
melGreenFR/Pexels.com
Gdzie wyrzucić fusy z kawy, zwiędnięte kwiaty, resztki owoców i warzyw czy skorupki jajek? W którym pojemniku powinniśmy je umieścić? Wiele osób zadaje sobie to pytanie, mimo że od kilku lat spoczywa na nas obowiązek segregacji śmieci. Podpowiadamy, czym są bioodpady i jak prawidłowo obchodzić się z nimi.

Spis treści

Bioodpady z gospodarstwa domowego: co to jest? Sprawdź, jakie śmieci powinny się w nich znaleźć

Odpady bio to śmieci organiczne, które są biodegradowalne, czyli rozkładają się w sposób naturalny. Ponieważ ulegają one biodegradacji, można je powtórnie wykorzystać m.in. do przygotowania kompostu i biogazu.

W pojemniku z odpadami bio możemy umieszczać m.in.:

 • skorupki jaj,
 • fusy z herbaty i kawy,
 • resztki jedzenia,
 • zwiędłe kwiaty i rośliny doniczkowe,
 • odpadki z warzyw i owoców (m.in. pestki, obierki),
 • gałęzie drzew i krzewów,
 • skoszoną trawę,
 • trociny i korę drzew,
 • niezaimpregnowane drewno.

Wrzucając do pojemnika z odpadami resztki jedzenia pamiętajmy, że nie mogą się w nich znaleźć: mięso, kości i tłuszcze zwierzęce. Bioodpadem nie są też m.in. odchody zwierząt domowych, ziemia z kwiatów doniczkowych, popiół, medykamenty czy kurz z odkurzacza.

Jak prawidłowo wyrzucać odpady bio? O tym musisz pamiętać!

Biodegradowalne odpady umieszczamy w specjalnym pojemniku na śmieciw kolorze brązowym, ponieważ podlegają selektywnej zbiórce. Odpadów bio nie możemy wkładać do worków z tworzywa sztucznego, ponieważ podczas ich przetwarzania trudno odseparować folię. Niestety w niektórych rejonach naszego kraju ta zasada nie jest przestrzegana przez gminy, które nakazują umieszczanie odpadów bio w foliowych workach.

Najwygodniej jest umieszczać odpady biodegradowalne w opakowaniach z materiałów kompostowalnych np. wyprodukowanych ze skrobi kukurydzianej. Tego typu worki na śmieci możemy kupić w wielu sklepach, wystarczy dobrze się rozejrzeć. Odpady bio możemy też wkładać bezpośrednio do dedykowanym pojemników na odpady organiczne.

Zadbaj o środowisko. Kompostuj bioodpady i obniż opłaty za wywóz śmieci

Coraz więcej gmin zachęca mieszkańców i właścicieli domków letniskowych do ograniczenia ilości odpadów bio i zakładania przydomowych kompostowników, dzięki którym mogą uzyskać ulgę w opłacie za wywóz śmieci.

Kompost stał się od kilku lat bardzo modnym nawozem organicznym. Świetnie się sprawdzi jako najtańsza opcja nawożenia gleby na działce czy w przydomowych ogródku. Pod wpływem tlenu, jak i mikroorganizmów bio odpady rozkładają się na proste składniki, łatwo przyswajalne przez rozwijające się rośliny. Kompost wzbogaca glebę m.in. w próchnicę, a dzięki niemu staje się ona pulchna.

Decydując się na wyprodukowanie własnego kompostu, możemy zrobić to na dwa sposoby:

 • kompostowanie w pryzmie,
 • kompostowanie w kompostowniku.

Kompostowanie w pryzmie wprawdzie jest odrobinę łatwiejsze (nie musimy dysponować odpowiednim pojemnikiem), ale mniej estetyczne i długotrwałe. Dopiero po kilkunastu miesiącach uzyskamy pełnowartościowy kompost, a pryzma będzie w tym czasie szpecić nasz ogródek czy działkę.

Najlepiej więc umieszczać bio odpady w kompostowniku. Możemy go wykonać samodzielnie z kilku desek, palet lub kupić gotowy pojemnik z drewna albo tworzywa sztucznego np. z izolacją termiczną, która skróci czas przygotowania nawozu nawet o połowę. Odpady umieszczone w kompostowniku będą wyglądały estetycznie, a wiatr ich nie rozniesie po ogrodzie czy działce.

Wypoczywaj w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Warszawa, ul. Wspólna 30
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Odpady bio: jakie śmieci powinny do nich trafiać? Gdzie umieszczać skorupki jaj i fusy? Sprawdź, jak obniżyć opłatę za wywóz śmieci - RegioDom.pl

Wróć na zary.naszemiasto.pl Nasze Miasto