Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Park Dworski w Iłowej w zimowej szacie! To nasza perła, która zachwyca w każdej odsłonie!

Mariusz Kapała
Mariusz Kapała
Dariusz Chajewski
Dariusz Chajewski
Pałac i park w Iłowej Żagańskiej o każdej porze roku wygląda pięknie. Także otulone śnieżną kołderką...
Pałac i park w Iłowej Żagańskiej o każdej porze roku wygląda pięknie. Także otulone śnieżną kołderką... Mariusz Kapała / GL
Park dworski w Iłowej Żagańskiej to jedna z naszych perełek. Wygląda równie pięknie w zimowej oprawie. To w dużej mierze zasługa Fryderyka Maksymiliana von Hochberga, zakochanego w Azji podróżnika i dyplomaty, który tutaj władał...

Wart poznania jest pobliski park w Iłowej. Powstał na przełomie XIX i XX wieku z inicjatywy ówczesnego właściciela majątku Fryderyka Maksymiliana von Hochberga. Park założony został na powierzchni 12,5 ha, na terenie płaskim. Przez park przepływa rzeka Czerna Mała, która w jego środkowej części opływa wyspę z pałacem, mieszącym dziś Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Iłowej. Po wsch. stronie pałacu znajduje się dawny folwark, a po zach. dawny dom ogrodnika oraz malownicza budowla zwana Mostkiem Miłości. Równie osobliwe są ceglane mury – „bramy księżyca”, znajdujące się w środkowej części parku.

Park Dworski w Iłowej. Ten wspaniały ogród musisz zobaczyć j...

Zakochany w Azji

Fryderyk Maksymilian von Hochberg był człowiekiem bywałym w świecie, podróżnikiem. Był on m.in. ambasadorem Niemiec w Japonii i entuzjastą azjatyckiej kultury. Kochał też parki, cóż, urodził się przecież w Książu. Z jego inicjatywy, od 1902 r. prowadzone były w Iłowej, prace budowlane oraz ogrodnicze w secesyjnym stylu. Dobudowano m.in. ryzalit o wielobocznym kształcie.

Postanowił on również zamienić typowy park dworski w prawdziwe dzieło architektury krajobrazu. Kompozycja parku podzielona została na wiele ogrodów tematycznych, należały do nich: ogród różany, ogród dalii, ogród roślin wrzosowatych, w tym ogród macierzanek i łąka kwietna. Najważniejsze – unikalne w skali kraju są: ogród japoński z gajem różaneczników oraz ogród chiński, przy zakładaniu których hrabia Hochberg współpracował z ogrodnikami-planistami Ertelem i Anlaufem.

Zobacz, jak wygląda dziś pałac w Bieczu

Przypałacowy raj

I tak przy pałacu powstał secesyjny ogród różany zamknięty z dwóch stron budynkami gospodarczymi o dekoracyjnym pruskim murze. Jest jednym z nielicznych, w którym zachowało się bogate wyposażenie ogrodu - kamienne latarnie, ceglane okna widokowe, mostki, baseny. Niestety w większości w złym stanie technicznym. Mostek prowadzi na wyspę, na której znajduje się ogród japoński z rzadkimi gatunkami drzew i krzewów. I wreszcie ozdoba parku - charakterystyczny wiadukt zwany przez iłowian Mostkiem Miłości.

Zobacz film x-news o niszczejącej mozaice w Iłowej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zagan.naszemiasto.pl Nasze Miasto