Szczególnym tworem geologiczny w geoparku jest morena czołową, która powstała w czasie zlodowacenia i jest widoczna z kosmosu. Ma ona kształt podkowy, przez której środek płynie Nysa Łużycka. Po kopalniach węgla brunatnego Babina powstało wiele jeziorek, które znajdują się w zainteresowaniu płetwonurków. - Na nurkowanie wybraliśmy się w sześciu - opowiada Dariusz Drozdek, płetwonurek z Żagania. - Od jakiegoś czasu mamy tam swoją platformę, służąca do treningów. Zdjęcia pochodzą z jeziorka nr 1, położonego tuż przy parku. To wyjątkowy teren i gorąco polecam wszystkim, aby wybrali się, aby go zobaczyć. My mamy okazje widzieć coś, co nie jest dostępne z brzegu, czyli podwodny świat.
Zobacz gdzie leży park krajobrazowy Łuk Mużakowa
Podwodny las, podwodne łąki
Akwen na którym nurkowali ma miejscami nawet 14 merów głębokości. Woda jest zakwaszona, co powoduje, że nie żyją tam ryby. Płetwonurkowie opowiadają o kilku obszarach, które znajdują się obok siebie, ale są zupełnie różne. - Pierwszym obszarem w jeziorze nr 1 jest podwodny las - tłumaczy D. Drozdek. - Żyjący i sprawiający niesamowite wrażenie. Tuż obok niego jest zmieniająca kolor, pełna wydm podwodna pustynia. Kawałek dalej są łąki, na których rosną specyficzne rośliny i widać żyjątka, których nie ma kilka metrów dalej.
Przy dobrej pogodzie pod wodą jest widoczność na 12-14 metrów, chociaż dno jest pokryte pyłem, który nazywamy "mąką". Wystarczy ruch płetwami, żeby się podnosił, ale po chwili opada.
Zbierają opony i butelki
Płetwonurkowie regularnie czyszczą akwen, którym się opiekują. Wyciągają stare opony, płetwy, buty, czy butelki po piwie. Ale pod wodą są też ukryte skarby, jak na przykład wagoniki, które zostały po starej kopalni.
- To niesamowite miejsce, które można zwiedzać w różny sposób - dodaje płetwonurek. - My schodzimy pod wodę, ale to, co jest na powierzchni jest równie cudowne i fascynujące.
Zobacz geopark Łuk Mużakowa w filmie TumisYT
Czytaj również na naszym portalu
Pobierz bezpłatną aplikację Nasze Miasto i bądź na bieżąco!
Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste:
- Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz "Żary"
Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.