Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Park Mużakowski zimą wygląda magicznie. Zobaczcie zdjęcia uśpionego parku schowanego pod puchową pierzynką

Małgorzata Fudali Hakman
Małgorzata Fudali Hakman
Park Mużakowski zimą
Park Mużakowski zimą Małgorzata Fudali Hakman
Park Mużakowski cieszy się opinią jednego z najwybitniejszych w Europie dzieł sztuki ogrodowej dziewiętnastego stulecia. Wpisany w 2004 r. na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO zachęca do spacerów i przejażdżek także niezwykłym położeniem. Jest także jedynym na kontynencie międzynarodowym parkiem krajobrazowym.

Przełom Nysy Łużyckiej i położony po obu stronach rzeki Park Mużakowski (Muskauer Park) opowiadają ciekawą historię. Do jej początku musimy cofnąć się o 450 tysięcy lat. Epoka lodowcowa pozostawiła w okolicy dzisiejszego Bad Muskau trwały ślad w postaci łukowatego wału moreny czołowej, długiego na blisko 40 kilometrów. Niemal w samym jego centrum przełamuje się graniczna dziś Nysa Łużycka.
CZYTAJ TAKŻE:

Niezwykłość malowniczego krajobraz Łuku Mużakowa, z przełomową doliną i wznoszącymi się na kilkadziesiąt metrów po obu stronach rzeki tarasami, dostrzegł na początku XIX w. książę Hermann von Pückler-Muskau, właściciel dóbr mużakowskich. Był książę nie tylko wielkim estetą, ale też wytrawnym znawcą architektury krajobrazu. Jego idea utworzenia w rejonie Bad Muskau naturalistycznego parku, wzorowanego na założeniach angielskich, ujrzała światło dzienne w 1815 r.

Park Mużakowski
Park Mużakowski zimąMałgorzata Fudali Hakman

W zamyśle księcia leżało harmonijne połączenie tego, co stworzyła natura – niezwykłej rzeźby terenu, jeziorek, cieków wodnych i starych dębów – z wartościami kulturowymi miasta, podmiejskich wsi, rolnictwa i przemysłu. W zielone pejzaże wpisywały się więc mosty, wiadukty, punkty widokowe z kamiennymi ławkami, platany i wodospady. A także samo Bad Muskau z zamkami - Starym i Nowym – powozownią czy oranżerią. Hermann von Pückler poświęcił swojej życiowej pasji trzydzieści lat, by za sprawą gigantycznej inwestycji stanąć na skraju bankructwa. Po sprzedaży majątku mógł przyglądać się, jak niezwykłe dzieło kontynuuje jego uczeń i ceniony ogrodnik – Eduard Petzold.
CZYTAJ TEŻ:

Ostatni przedwojenni właściciele Bad Muskau – hrabiowie von Arnim – zdążyli zadbać o to, by centralna część ponad 800-hektarowego parku znalazła się pod ochroną. Wojna nie oszczędziła parkowych terenów, dzieląc je w 1945 r. granicą na dwie części. Ta większa (522 hektary) i bardziej zniszczona, przylegająca do naszej Łęknicy - w latach 30. ubiegłego stulecia zarzecznej dzielnicy Bad Muskau – pokonuje dłuższą drogę do dawnej świetności. Prace rewaloryzacyjne prowadzi tutaj Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków w Warszawie, ściśle współpracujący ze swoim niemieckim odpowiednikiem - Fundacją Księcia Pücklera - Park Bad Muskau.
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Park Mużakowski zimą

Park Mużakowski zimą wygląda magicznie. Zobaczcie zdjęcia uś...

Co najważniejsze, park wpisany w 2004 r. na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO możemy dziś zwiedzać po obu stronach granicy. Na turystów czekają szalki piesze, rowerowe i konne. A w pobliżu Kamienia Księcia Pücklera - Most Podwójny, łączący brzegi Nysy Łużyckiej, na którym do niedawna znajdowało się przejście graniczne. Dziś jest tylko przejściem, prowadzącym nas do oranżerii i zamków Mużakowa

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zary.naszemiasto.pl Nasze Miasto