Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Po ponad dwóch latach dworzec kolejowy Łowicz Główny został otwarty dla pasażerów

Zuzanna Gawałkiewicz-Skolimowska
Zuzanna Gawałkiewicz-Skolimowska
Podróżni mogą już korzystać ze zmodernizowanego dworca kolejowego w Łowiczu. Przebudowa trwała ponad dwa lata. Obecnie wnętrze dworca jest nowoczesne, funkcjonalne i dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Wygląd zewnętrzny budynku w sposób spójny łączy tradycję i nowoczesność, zaś otoczenie stacji zyskało nowe nawierzchnie, zieleńce oraz elementy małej architektury.

Przebudowa dworca kolejowego w Łowiczu, która rozpoczęła się w październiku 2021 roku dobiegła końca i pasażerowie mogą już korzystać z oddanego po modernizacji obiektu.

Połączenie tradycji z nowoczesnością

W wyglądzie zewnętrznym budynku spójnie połączono XIX-wieczny fragment bryły z dobudowaną później częścią modernistyczną. Na elewacji starszej części renowacji poddano detale architektonicznie, natomiast nowszą część wykończono prostokątnymi włókno-cementowymi, w których odbito motyw z ludowej wycinanki łowickiej.

Funkcjonalne wnętrza i ekologiczne rozwiązania

Przestrzeń obsługi pasażerów urządzono nowocześnie i w neutralnej kolorystyce. Na parterze oprócz poczekalni – holu, zlokalizowano toalety, kasę biletową, lokal komercyjny oraz posterunek Straży Ochrony Kolei. Na piętrze znajduje się duży lokal na wynajem oraz pomieszczenia dla spółek kolejowych. Dla komfortu pasażerów wyjście z budynku dworca połączono zadaszonym łącznikiem z tunelem prowadzącym na perony. W całym obiekcie wprowadzono ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami.
Zadbano również o rozwiązania ekologiczne. Na dachu budynku zamontowano 68 paneli fotowoltaicznych, które wytworzą „zielony prąd” do zasilania dworca. Obiekt wyposażono w energooszczędne oświetlenie, a także system inteligentnego zarządzania budynkiem, który ma zoptymalizować zużycie energii elektrycznej, cieplnej i wody.

– Dworzec Łowicz Główny przeszedł prawdziwą metamorfozę, dzięki której zyskał wygląd, w którym umiejętnie połączono jego XIX-wieczną część z modernistyczną. Cieszy również efektowna iluminacja budynku, nawiązanie do lokalnego folkloru poprzez motyw zaczerpnięty z wycinanki łowickiej umieszczony na elewacji, ale przede wszystkim to, że dworzec stał się komfortową i nowoczesną przestrzenią obsługi pasażerów, a także przyjazny środowisku. Jestem przekonany, że będzie on dobrze służył podróżnym i stanie się wizytówką Łowicza – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

Przebudowa dworca Łowicz Główny kosztowała łącznie 13,17 mln zł, pochodzących z własnego budżetu Polskich Kolei Państwowych. Projekt opracowała pracownia Domagało Wnuk Architekci, a prace budowlane wykonało Przedsiębiorstwo Budowlane „Częstobud” Damian Świącik z Częstochowy. 

Codziennie ze stacji Łowicz Główny odjeżdża około 70 pociągów pasażerskich.

Po ponad dwóch latach dworzec kolejowy Łowicz Główny został ...

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto