Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pochody pierwszomajowe w Żarach i Żaganiu. Niektórzy z nas brali w nich udział, z przyjemnością lub z przymusu. Młodsi już ich nie pamiętają

Zarząd MKS Czarni - z tyłu, w środku prezes GS Żagań Stanisław Chodań.
Zarząd MKS Czarni - z tyłu, w środku prezes GS Żagań Stanisław Chodań. Jan Mazur
Święto Pracy - 1 Maja było w czasach PRL obchodzone niezwykle hucznie i barwnie. W Żarach i Żaganiu na trybunach stały władze partyjne, pod którymi przechodziła młodzież, a także przedstawiciele zakładów pracy. Z tego powodu święto kojarzy się ze słusznie minionymi czasami.

Faktycznie Święto Pracy wprowadziła w 1889 II Międzynarodówka dla upamiętnienia wydarzeń z maja 1886 w Chicago, w USA, podczas strajku będącego częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy. W Polsce 1 maja stał się świętem państwowym i dniem wolnym od pracy od 1950 roku. Święto Pracy było hucznie obchodzone. Uroczystościom towarzyszyły pochody, występy artystyczne, patriotyczne akademie.

Trybuny koło Rolnika

W Żaganiu trybuny były na wysokości dawnego sklepu Rolnik, przy dzisiejszej ulicy Jana Pawła II (dawniej gen. Karola Świerczewskiego) po pochodzie całe rodziny szły do pałacowego parku. Tam dzieci bawiły się na kocykach, a dorośli słuchali muzyki na żywo. Ten klimat uchwycił na zdjęciach Jan Mazur, który od lat jest kronikarzem miasta.
Po 1989 roku znaczenie święta zmalało. W tej chwili jest to część majówki. Święto poprzedzające Dzień Flagi (2 maja) i Święto Konstytucji 3 Maja.

W Żarach w pochodach pierwszomajowych obowiązkowo i tłumnie brali udział pracownicy zakładów odzieżowych, włókienniczych, handlowych oraz uczniowie wszystkich szkół. Z transparentami, flagami, sztandarami. Marsz prowadził głównymi ulicami miasta - Podchorążych, Chrobrego przez Rynek. Na dzisiejszym placu Konstytucji 3 Maja odbywały się wówczas festyny, gdzie do woli można było się napić oranżady w woreczkach, czy zjeść lody. Całe rodziny urządzały tu pikniki z muzyką. Było hucznie i kolorowo. Pogoda na ogół dopisywała, ale zdarzały się pochody, kiedy panie musiały paradować w wysokich kozaczkach.

Czytaj również na naszym portalu

promocja aplikacji nasze miasto

Pobierz

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste:

  • Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz "Żary"

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Zobacz film Wytwórni Filmów dokumentalnych i Fabularnych pokazujący pierwszomajowy pochód w Warszawie, w 1975 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zary.naszemiasto.pl Nasze Miasto