Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Policja ze Sławna ostrzega i radzi, jak nie wpaść w sidła oszustów. Zdjęcia

Tomasz Turczyn
Tomasz Turczyn
- Nie dajmy się cwaniakom. Bądźmy czujni i rozważni - przestrzega asp. sztab. Kinga Warczak z Komendy Powiatowej Policji w Sławnie
- Nie dajmy się cwaniakom. Bądźmy czujni i rozważni - przestrzega asp. sztab. Kinga Warczak z Komendy Powiatowej Policji w Sławnie TT
Mieszkanka powiatu sławieńskiego była pewna, że pomaga swojej znajomej, która miała brać udział w konkursie. - Kobieta wygenerowała i podała trzy kody BLIK, po czym zatwierdziła transakcje w aplikacji mobilnej swojego banku. Tym sposobem straciła prawie 1 600 złotych - mówi asp. sztab. Kinga Warczak z Komendy Powiatowej Policji w Sławnie. - Apelujemy o ostrożność i rozwagę - dodaje.

Policja przestrzega przed oszustwami. Łatwo można stracić pieniądze

- Metodą „na BLIK -a ” została oszukana mieszkanka powiatu sławieńskiego. Z relacji zgłaszającej wynikało, że na komunikatorze internetowym otrzymała od koleżanki wiadomość z prośbą o przekazanie kodów mobilnej płatności. Miała wziąć udział w konkursie. Jak się okazało to oszust podszył się pod znajomą zgłaszającej i prosił o przesłanie kodów do szybkich płatności. W ten sposób z konta kobiety zniknęło blisko 1 600 złotych. Przestrzegamy, aby nie podawać wygenerowanego kodu BLIK bez potwierdzenia np. telefonicznego, czy to faktycznie nasz znajomy prosi o pożyczkę i znajduje się w miejscu, gdzie pieniądze mają zostać wypłacone - mówi asp. sztab. Kinga Warczak z Komendy Powiatowej Policji w Sławnie.

Policjantka akcentuje, że schemat działania oszustów jest zazwyczaj bardzo podobny. Najpierw włamują się na konto na portalu społecznościowym, przejmują je, a następnie rozsyłają do znajomych wiadomości, z prośbą o udostępnienie kodu BLIK. Przestępcy, podszywając się pod właściciela konta, prowadzą luźne rozmowy, aby nie wzbudzać ich niepokoju. Proszą o kod BLIK na kwotę kilkuset złotych, jednocześnie obiecując jak najszybszy zwrot pieniędzy. Właściciel rachunku bankowego będąc pewny, że pomaga swojemu znajomemu, niczego nie podejrzewając, podaje kod Blik i zatwierdza transakcję w aplikacji mobilnej. Po otrzymaniu kodu, oszuści najczęściej wypłacają gotówkę z bankomatu w innym regionie kraju lub płacą za zakupy w sieci.

Pamiętajmy!

  • Nie należy podawać wygenerowanego kodu Blik bez potwierdzenia, czy to faktycznie nasz znajomy prosi o pożyczkę. Wystarczy zadzwonić do znajomego, aby upewnić się, czy faktycznie on znalazł się w potrzebie.
  • Transakcji dokonanych za pomocą kodu BLIK nie można cofnąć, dlatego pamiętaj:
  • Należy przede wszystkim dobrze zabezpieczyć dostęp do konta na portalu społecznościowym, wykorzystując w tym celu dwuskładnikowe uwierzytelnienie logowania. Pamiętajmy również o wylogowaniu się z konta po zakończeniu użytkowania!
  • Zawsze należy dokładnie sprawdzić dane transakcji przed jej zatwierdzeniem w aplikacji bankowości mobilnej, np., gdzie nasze pieniądze będą wypłacone i potwierdź, czy ta osoba faktycznie się tam znajduje.

Zablokowali obwodnicę Sławna. Potężny korek. Zdjęcia, wideo

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slawno.naszemiasto.pl Nasze Miasto