MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Polscy "misjonarze". Zobaczcie wystawę w Żagańskim Pałacu Kultury

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Warto zobaczyć wystawę w Żagańskim Pałacu Kultury, z misji, w których uczestniczyli żagańscy pancerniacy
Warto zobaczyć wystawę w Żagańskim Pałacu Kultury, z misji, w których uczestniczyli żagańscy pancerniacy Andrzej Miernicki, żagańscy "misjonarze"
Od zakończenia II wojny światowej ponad 120 tys. żołnierzy i pracowników Wojska Polskiego wzięło udział w 92 operacjach pokojowych i misjach stabilizacyjnych prowadzonych na terytoriach 39 państw. Wśród nich znaczną siłę stanowili pancerniacy z "Czarnej Dywizji" w Żaganiu. Ich zdjęcia można oglądać na wystawie w pałacu.

Polska przez wiele lat znajdowała się w czołówce państw dostarczających personelu operacji pokojowych ONZ. Przez pewien czas, od lipca 1997 roku, zajmowała nawet pierwsze miejsce (ponad 1100 żołnierzy). Polscy żołnierze brali udział w misjach pod flagą ONZ w Egipcie, Etiopi, Republice Czadu, Libanie, Pakistanie, Wybrzeżu Kości Słoniowej, Afganistanie, Syrii, Chorwacji i Macedonii. Pod egidą NATO służyli w Bośni i Hercegowinie, Kosowie, Afganistanie, Iraku, Turcji, Albanii, Grecji, Pakistanie, Macedonii i Chorwacji, Łotwie.

Żagańscy pancerniacy na misjach

W misjach wzięło udział kilka tysięcy żołnierzy i pracowników wojska 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu. Żagańscy pancerniacy wnosili i wnoszą trwały wkład w umacnianie międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa. Profesjonalizm, patriotyzm, odpowiedzialność, honor i poświęcenie zawsze było na pierwszym miejscu podczas wykonywania zadań mandatowych.

Major był pierwszy

Pierwszym żołnierzem skierowany do służby poza granicami kraju (Międzynarodowa Komisja Kontroli i Nadzoru (ICSC) w Indochinach) był śp. mjr Mieczysław Karczewski z batalionu zaopatrzenia. Niektórzy zapłacili za to najwyższą cenę – swoje życie. Pierwszym poległym żołnierzem był żołnierz 11. Batalionu Remontowego śp. kpr. Józef Stępniak. W sumie straty 11. Dywizji to: (6 Afganistan, 1 Egipt, 1 Łotwa), innych (ponad 220) poszkodowanych i rannych. Pamięć o nich pozostanie na zawsze w naszej pamięci.

Trzeba ich upamiętnić

Pomysłodawcą wystawy jest Andrzej Miernicki, zaś wykonało koło nr 10 Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ, przy udziale Skarletty Prejc z działu kulturalno-artystycznego Żagańskiego Pałacu Kultury. Materiały z misji dostarczyli: Wojciech Ziółkowski, Andrzej Stępniak, Lech Karczewski, Andrzej Miernicki, Wiesław Adamski, Stanisław Marczyński, Krzysztof Cękała, Tomasz Matczak, Stanisław Sujka, Edward Putyrski, Stanisław Kowalski, Henryk Skrzypkowiak, Jacek Wojtysiak i Marcin Miernicki. Otwarcia wystawy dokonał prezes koła Wojciech Ziółkowski w obecności ppłk. Zdzisława Kubisztala - dowódcy 11. Batalionu Remontowego, który przybył w towarzystwie rodziny śp. kpt. Józefa Stępniaka oraz zastępcy burmistrza pana Sebastiana Kuleszy.

Czytaj również na naszym portalu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak wakacje spędza Katarzyna Pakosińska?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zagan.naszemiasto.pl Nasze Miasto