Praca w Żarach - jak przekonać do siebie potencjalnego pracodawcę?

Materiał informacyjny GoWork
Szukasz pracy w Żarach, ale nie wiesz, jak przekonać do siebie potencjalnego pracodawcę? W takim razie koniecznie przeczytaj poniższy artykuł. Znajdziesz w nim garść informacji, jak zrobić dobre pierwsze wrażenie i jak zabłysnąć przed rekruterem.

Stwórz odpowiednie CV

Napisanie dobrego CV to podstawowy krok do sukcesu. Curriculum Vitae jest bowiem pierwszą rzeczą, jaką zobaczy Twój potencjalny pracodawca w Żarach, a więc swego rodzaju wizytówką. Nie może więc wyglądać byle jak. Przede wszystkim musi być kompletne. Dane osobowe oraz przebieg wykształcenia i doświadczenia zawodowego to podstawa. Ważne jednak są także Twoje kompetencje twarde i miękkie, zwłaszcza jeśli szukasz pierwszej pracy i nigdzie dotąd nie pracowałeś. W takiej sytuacji uwzględnij wszystko, co pokaże rekruterowi, że jesteś aktywny i chętny do działania. Praktyki, staż, wolontariat, a nawet praca bez umowy – liczy się wszystko, co świadczy o Twoim zaangażowaniu i determinacji.

Po drugie – zdjęcie. Ma być profesjonalne i schludne, nie może więc to być fotka z wakacji lub imprezy. Nie musisz jednak od razu biec do fotografa. Wystarczy jeśli zapozujesz na tle białej czy po prostu jasnej ściany i ktoś zrobi Ci zdjęcie telefonem. Kolejna sprawa to ogólny wygląd CV. Tu trzeba znaleźć złoty środek. Z jednej strony bowiem nie może być nudne, a z drugiej przerost formy nad treścią także nie jest wskazany. Jeśli nie wiesz, na jaki szablon się zdecydować, skorzystać z gotowych wzorów z Internetu. I ostatnia sprawa – unikaj błędów i nie kłam, ponieważ na rozmowie prawda i tak wyjdzie na jaw, a wtedy kompletnie stracisz w oczach potencjalnego pracodawcy.

Przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej

Żarski pracodawca zadzwonił i zaprosił Cię na rozmowę kwalifikacyjną? Musisz się do niej dobrze przygotować. Przede wszystkim, odwiedź stronę internetową firmy, do której się wybierasz i dowiedz się więcej na jej temat. Nie musisz znać całej historii, jednak w dobrym tonie jest umieć odpowiedzieć na pytanie, na przykład czy wiesz, z jakimi krajami współpracuje lub ile lat jest na rynku. Przygotuj sobie również krótką prezentację swojej osoby. Na pewno zostaniesz poproszony o powiedzenie kilku słów o sobie, a w stresie lepiej nie improwizować. Podobnie możesz zrobić z potencjalnymi pytaniami, które mogą paść na rozmowie. Listę takich pytań znajdziesz w Internecie. Dzięki temu nie będziesz zaskoczony, gdy będziesz musiał powiedzieć, gdzie widzisz siebie za 5 lat albo dlaczego chcesz pracować właśnie w tej firmie.

Bądź profesjonalny

Profesjonalizm jest ważny już na etapie pisania CV. Jednak gdy wybierasz się na rozmowę kwalifikacyjną do pracy w Żarach, musisz również zadbać o to, aby dobrze wypaść. W tym celu wybierz odpowiedni strój. Najlepiej postaw na zestaw w stylu business casual, czyli elegancko i wygodnie. Musisz bowiem nie tylko nienagannie wyglądać, ale także dobrze się czuć. W przeciwnym razie możesz się mimowolnie wiercić, ciągle coś poprawiać, a w rezultacie stracić całą pewność siebie. Zwłaszcza panie powinny zwrócić uwagę na strój.

Kobieto – jeśli nie czujesz się dobrze w butach na obcasie i/lub spódnicy – zrezygnuj z takiego zestawu, a gdy już się na niego zdecydujesz, niech to nie będą szpilki niebotycznej wysokości i mini. Raz, że to nie jest odpowiedni wariant na interview, a dwa, że możesz nie czuć się, a co za tym idzie zachowywać naturalnie.

Zapanuj nad stresem i zabłyśnij na interview

Nie da się nie stresować przed rozmową o pracę, ale można spróbować zredukować uczucie zdenerwowania, zwłaszcza jeśli nie działa na Ciebie motywująco. Wiadomo, że gdy czekasz już na swoją kolej, masz ograniczone możliwości, jednak powtarzanie w głowie czarnych scenariuszy albo obgryzanie paznokci nie są najlepszymi pomysłami. To, co na pewno możesz zrobić, to zapanować nad oddechem. Zrób kilka głębokich wdechów i wydechów. Napij się wody lub przespaceruj po korytarzu.

Możesz posłuchać ulubionej muzyki lub przeczytać fragment książki. Najważniejsze, abyś się wyciszył i wszedł na rozmowę ze spokojną głową. Z reguły bowiem stres mamy wypisany na twarzy i ciele. Rozbiegany wzrok, częste mruganie, drapanie się po nosie lub uchu, potliwość – doświadczony rekruter to zauważy i o ile jest pewien margines stresu dopuszczany na interview, tak na niektóre stanowiska wymaga się od kandydata panowania nad emocjami. Poza tym, w zbyt dużych nerwach całe przygotowanie do rozmowy może nic nie dać. Dlatego bardzo ważne jest, aby spróbować się wyciszyć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na zary.naszemiasto.pl Nasze Miasto