Prasówka tygodniowa z 26.02.2023 w Żarach. Sprawdź, czy jesteś na bieżąco

Redakcja Naszemiasto.pl
Redakcja Naszemiasto.pl
Przy śniadaniu albo relaksując się przy kawie, poznaj najważniejsze informacje mijającego tygodnia od 19.02 do 25.02.2023
Przy śniadaniu albo relaksując się przy kawie, poznaj najważniejsze informacje mijającego tygodnia od 19.02 do 25.02.2023 CC0
Przygotowaliśmy dla Ciebie tygodniową prasówkę. Jeśli w mijającym tygodniu byłeś zbyt zajęty, by nadążyć za informacjami z Żar, zobacz teraz artykuły, które inni czytelnicy czytali najchętniej między 19.02 a 25.02.2023. Sprawdź, czy nie minęło Cię nic ważnego. Czy czytałeś artykuł: „PEWEX, czyli luksus w czasach PRL. To można było kupić w specjalnych sklepach. Ale tylko za dolary lub bony towarowe”?

Przegląd tygodnia: Żary, 26.02.2023. 19.02 - 25.02.2023: top 3 artykuły

Oto lista najpopularniejszych w mijającym tygodniu wiadomości. Czy miałaś bądź miałeś okazję przeczytać je wszystkie?

📢 PEWEX, czyli luksus w czasach PRL. To można było kupić w specjalnych sklepach. Ale tylko za dolary lub bony towarowe

W sklepach Pewex pachniało luksusem. Można tam było kupić rzeczy, których nie dostało się w żadnym innym sklepie. Był tylko jeden szkopuł: pięknych rzeczy było w bród, ale, żeby je kupić, trzeba było zapłacić dolarami (ewentualnie tzw. bonami towarowymi), a nie złotówkami. Sklepy Pewex przeszły do legendy. Każda wizyta w Peweksie dostarczała dreszczyku emocji, a kupiony tam dezodorant czy alkohol przeznaczało się na specjalne okazje.

📢 Przedsiębiorcy z Żar spotkali się z burmistrzem. To pierwsze takie rozmowy po pięciu latach, wiele się w tym czasie zmieniło

Kiedyś to była tradycja, po pięciu latach przerwy, pora do niej wrócić. W sali konferencyjnej żarskiego Ratusza zorganizowano noworoczne spotkanie dla przedsiębiorców.

📢 Profesor Jerzy Bralczyk spotkał się z młodzieżą w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Mówił o języku polskim...

Znany językoznawca, profesor Jerzy Bralczyk, spotkał się z młodzieżą w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żarach. Mówił, między innymi, o rytualizacji języka polskiego.

Spraw prezent sobie albo bliskiej osobie

Materiały promocyjne partnera

Tygodniowa prasówka 26.02.2023: 19.02-25.02.2023 Żary: pozostałe wydarzenia

Poniżej prezentujemy pozostałe artykuły, które przyciągały w mijającym tygodniu uwagę czytelników w Żarach. Co było tak istotne, że nie można było od tego oderwać wzroku?

📢 Kioski w Żarach. Jest ich coraz mniej, kiedyś to były kultowe miejsca, w których kupowało się gazetę i papierosy

Malutkie kioski w dawnych czasach to były wręcz kultowe miejsca, bez których trudno było sobie wyobrazić codzienne, drobne zakupy. Gazety, papierosy czy pestki słonecznika kupowało się tylko w kiosku. Przy okazji, można było posłuchać najnowszych ploteczek.

📢 Rocznica agresji Rosji na Ukrainę. Rok temu do Żar przyjechały tysiące Ukraińców, pomoc szła z wielu stron

Dokładnie rok temu 24 lutego wczesnym rankiem Rosja zaatakowała Ukrainę. Już w kilka dni po agresji, do Żar przyjechało wielu Ukraińców, część znalazła schronienie w prywatnych domach.

📢 Gala Lubuskich Wawrzynów w Zielonej Górze. Przyznano nagrody literackie, dziennikarskie i naukowe!

W Zielonej Górze w czwartek wieczorem odbyła się Gala Lubuskich Wawrzynów 2022. Wręczono nagrody i wyróżnienia laureatom 29. Lubuskiego Wawrzynu Literackiego, 18. Lubuskiego Wawrzynu Naukowego i 9. Lubuskiego Wawrzynu Dziennikarskiego.

📢 Sąsiedzkie absurdy. Złośliwe uwagi, głupie zakazy, śmieszne ogłoszenia na klatkach schodowych. Tak się żyje w blokach

Wieczne spory o porządek na klatce, awantury o korzystanie z pralni czy wyprowadzanie zwierząt, ogradzanie się płotami od wspólnot mieszkaniowych - to codzienność w wielu polskich blokach. Zebraliśmy najśmieszniejsze obrazki, ogłoszenia i zdjęcia z życia sąsiedzkiego.

📢 Dzień Myśli Braterskiej obchodzimy 22 lutego. Harcerstwo w Polsce ma ogromne tradycje. Tak przed laty wyglądała harcerska codzienność

Harcerstwo jest bliskie sercu tysięcy Polaków. Wielu w ciągu swojego życia miało z nim większy lub mniejszy kontakt. Wspólne wyprawy, zdobywanie nowych umiejętności, solidarność, bezinteresowność, zakładanie obozów - to harcerska codzienność.

22 lutego obchodzimy na całym świecie Dzień Myśli Braterskiej. Uświadamia on harcerzom i skautom na całym świecie, jak jest ich wielu i że wszyscy są dla siebie braćmi niezależnie od koloru skóry, narodowości, czy wieku. W ten dzień harcerze myślą o sobie, składają sobie życzenia, przesyłają kartki, organizują różne gry terenowe lub spotykają się przy ognisku. Dla niektórych środowisk harcerskich Dzień Myśli Braterskiej jest okazją do zbiórki pieniędzy, często na cel charytatywny.

Dzień Myśli Braterskiej ustanowiono w dniu urodzin założyciela skautingu, sir Roberta Baden-Powella i jego żony Olave Baden-Powell. Święto obchodzone jest od 2026 r.

My postanowiliśmy odszukać archiwalne zdjęcia harcerzy i harcerek sprzed lat. W Polsce harcerstwo ma ogromne tradycje. Na tych przedwojennych fotografiach widać, jak harcerze spędzają czas wolny, jak pracują i ćwiczą.

📢 Kolej wraca do Lubska... po 30 latach! Ostatni pociąg odjechał stąd w 1995 roku, następny ma przyjechać w 2028 roku

Ostatni pociąg odjechał ze stacji kolejowej w Lubsku w 1995 roku. W środę (22 lutego) na peronie przy tej samej stacji podpisano umowę na rewitalizację linii Lubsko - Bieniów w ramach Programu Uzupełnienia Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej – Kolej Plus. To oznaczaprzywrócenie połączenia PKP na trasach Lubsko - Zielona Góra oraz Żagań - Lubsko.

📢 To historyczna chwila. Kolej wraca do Lubska... po 30 latach! Ostatni pociąg odjechał stąd w 1995 roku, następny ma przyjechać w 2028 roku

Ostatni pociąg odjechał ze stacji kolejowej w Lubsku w 1995 roku. W środę na peronie przy tej samej stacji podpisano umowę na rewitalizację linii Lubsko - Bieniów w ramach Programu Uzupełnienia Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej – Kolej +. To oznacza przywrócenie połączenia PKP na trasach Lubsko – Zielona Góra / Żagań – Lubsko.

📢 Spotkanie z profesorem Jerzym Bralczykiem w żarskiej bibliotece już w najbliższy piątek. Ilość miejsc ograniczona

W najbliższy piątek 24 lutego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żarach odbędzie się spotkanie z profesorem Jerzym Bralczykiem, znanym językoznawcą.

📢 Karatecy z Żar zdobyli ponad 30 medali w Berlinie. Do tego zgarnęli ważne puchary

Klub Karate Kontra Żary wygrał klasyfikację medalową w rozegranym w Berlinie IV Dziękczynnym Turniej Kumite im. Alexandra Schmorella.

📢 Będzie można dostać duże pieniądze na zakup samochodu nowego lub używanego. Kto może się starać?

– Czekaliśmy na taki program, który umożliwi wszystkim osobom niepełnosprawnym poruszającym się na wózkach zakup takiego samochodu – przyznaje Kazimierz Bysiek. Mobilność osób z niepełnosprawnością to nowy program PFRON. Pierwszy nabór rusza 1 marca.

📢 Sprawa Olafa Napiórkowskiego, byłego wiceburmistrza Żar, warunkowo umorzona. Ma zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na dwa lata

Nie ma wątpliwości, że prowadził skuter na podwójnym gazie, ale postępowanie warunkowo umorzono. Olaf Napiórkowski, były wiceburmistrz Żar miał tłumaczyć przed sądem, że faktycznie prowadził mając 1,92 promila, ale działał pod wpływem chwili, zaniepokojony stanem zdrowia syna.

📢 Skarby z czasów PRL sprzedają także mieszkańcy Żar. Rzutniki, zabawki, bombki

Moda na PRL trwa w najlepsze od kilku lat. Przedmioty z 80 - tych i wcześniejszych lat, są dziś w cenie. Pasjonaci mają całe kolekcje najróżniejszych gadżetów, od prodiży, przez zabawki, po meble. M.in. na portalu Olx.pl nie brakuje ogłoszeń sprzedaży przedmiotów z PRL, sprawdziliśmy, co i za ile, sprzedają Lubuszanie.

📢 Żagańscy policjanci wsparli Nikosia, małego wojownika! Zaprosili licytujących do swojej komendy!

Nikodem ma niespełna 18 miesięcy, a od pół roku zmaga się z ciężką chorobą, którą jest guz mózgu. Ba jego leczenie potrzeba zebrać ponad dwa miliony złotych. Chłopiec wymaga specjalistycznego leczenia w USA. W tym celu najbliżsi i przyjaciele Nikosia prowadzą zbiórkę, aby zapewnić chłopcu jak najlepsze leczenie. Komenda Powiatowa Policji w Żaganiu włączyła się w akcję. Przekazano na licytację zwiedzanie żagańskiej jednostki. Licytacja byłą zacięta. Ostatecznie wygrała ją pani Magdalena, której bliscy mieli możliwość zobaczenia, jak wygląda policyjna praca od wewnątrz. - Dziękujemy za wsparcie w leczeniu Nikodema i prosimy każdego, kto może pomóc, o dokonywanie wpłat na konto zbiórki - zachęca sierżant sztabowy Arkadiusz Szlachetko, oficer prasowy żagańskiej policji.

📢 Podatek od nieruchomości 2023. Kto nie musi go płacić? Jakie są stawki w polskich gminach i do kiedy trzeba zapłacić?

Dom, mieszkanie, działka, garaż? Sprawdź, czy twoje nieruchomości obejmuje podatek. Jest kilka przypadków, w których właściciel lub posiadacz nie musi płacić podatku. Warto wiedzieć, kogo dotyczą zwolnienia, jakie obowiązują terminy. Sięgamy też po stawki podatku w 2023 roku przyjęte przez wybrane gminy w Polsce.

📢 Trwa rekrutacja do szkół i przedszkoli w Żarach. Zasady, terminy przyjmowania dokumentów i najważniejsze informacje dla rodziców

Trwa rekrutacja do szkół i przedszkoli miejskich na terenie Żar. Gdzie i kiedy można składać wymagane dokumenty? Podajemy najważniejsze informacje.

📢 Smardze to smaczne grzyby. Już się pojawiają! Jak wyglądają smardze i gdzie je zbierać? Czy smardz jest trujący i jakie grzyby są podobne?

Smardze to grzyby o wyjątkowym wyglądzie. Równie wyjątkowa jest pora ich występowania, bo to wiosenne grzyby, ale mogą pojawiać się już w lutym. Sprawdź, jak rozpoznać smardze i jakie grzyby są do nich podobne. Wyjaśniamy, czy smardz jest trujący oraz piszemy, gdzie można je zbierać.

📢 O czym marzą żaranie? Zaorać basen przy Źródlanej, wyremontować zamek i pałac, wybudować rondo na obwodnicy...

Gdyby spełnić jedno marzenie dotyczące Żar, co by to było? Zapytaliśmy o to internautów, a ich wyobraźnia nie zna granic. Poza klasykami w stylu "wyprowadzić sie stąd do ciepłego kraju", były też takie bardziej przyziemne. Np. zaorać nowy basen.

ZOBACZ KONIECZNIE

Okazje

iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na zary.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie