Prawie pół wieku temu Kunice zostały dzielnicą Żar. Jak zmieniała się miejscowość od czasów jej powstania?

Małgorzata Fudali-Hakman
Małgorzata Fudali-Hakman
48 lat temu, 1 stycznia 1973 roku, Kunice Żarskie zostały włączone do Żar i stały się dzielnicą miasta. To miejscowość o bogatej historii nierozerwalnie związanej z pokładami węgla brunatnego, który wydobywano w okolicy.

Krótko o historii
Kunice to tak zwana okolnica, w której zagrody są ustawione w krąg wokół środkowego placu -majdanu. Pierwsza wzmianka dotycząca Kunic pochodzi z 1346 roku i jest w niej mowa o kościele parafialnym. W tym czasie Kunice były wsią parafialną, podległą żarskiemu duchownemu Mikołajowi Stewitz. Prawdopodobnie około 1463 roku Kunice stały się własnością klasztoru augustianów z pobliskiego Żagania. Żagańscy bracia od świętego Augustyna włodarzami Kunic byli aż do 1810 roku.

Niemiecka nazwa miejscowości został po 2.wojnie spolszczona i tak Kunzendorf zamienił się w Kunice Żarskie. Miejscowość okres wojen światowych przetrwała bez większych zniszczeń. W 1958 Kunice zyskały status osiedla, w 1969 uzyskały prawa miejskie, niestety tylko na 4 lata, bo już 1 stycznia1973 roku zostały włączone w obręb administracyjny miasta Żary i stały się jego dzielnicą.

Prawie 50 lat temu Kunice stały się dzielnicą Żar. Jak wyglądała historia miejscowości przez ponad pól wieku?

Rozwój przemysłu
Rozwój Kunic na przestrzeni dziejów wyglądał różnie. Były w historii miejscowości wzloty i upadki, ale największy rozwój przypada oczywiście na czas uprzemysłowienia. To wtedy w okolicy powstały zakłady, które przetrwały do dzisiaj. Największe z nich to oczywiście huty szkła i kopalnie węgla brunatnego. W przedwojennych Kunicach i bezpośredniej okolicy funkcjonowało ich aż 9: Augustus, Eichberg, Glückstern, Marie, Martin, Rudolph, Olga, Quos i Wienand.
Obecnie pokłady węgla brunatnego i iłów ceramicznych nie są eksploatowane.

Prawie 50 lat temu Kunice stały się dzielnicą Żar. Jak wyglądała historia miejscowości przez ponad pól wieku?

Coś dla ducha i ciała
Wraz z dynamicznym rozwojem przemysłu w Kunicach rozwijała się infrastruktura rozrywkowo-sportowa. Wybudowano kąpielisko i stadion sportowy oraz zajazdy i gospody, w których mieszkańcy mogli po ciężkiej pracy w kopalni i hucie odpowiednio się zrelaksować. Kunice miały także własny browar i kręgielnię.
Tak teraz wygląda kąpielisko w Kunicach

Poczta i przejście podziemne
Wraz z rozbudową miejscowości centrum wsi powoli przesuwało się w stronę dworca kolejowego i poczty, która funkcjonowała w Kunicach ponad 120 lat. Dzisiaj niestety budynek poczty stoi pusty. Żeby mieszkańcom usprawnić przejście na drugą stronę torów kolejowych, gdzie mieściły się huty, wybudowano specjalne przejście podziemne pod torami obok stacji kolejowej. Współcześnie niestety zasłonięte płytami i podkładami kolejowymi nie spełnia swojej roli.

Prawie 50 lat temu Kunice stały się dzielnicą Żar. Jak wyglądała historia miejscowości przez ponad pól wieku?

Kunice współcześnie

Elektrownia i mauzoleum
Część przemysłowa oprócz oczywiście kopalni, to huty szkła i elektrownia Łoza, która została wybudowana specjalnie, po to żeby zaspokoić potrzeby energetyczne szybko rozwijającego się przemysłu w Kunicach i okolicy. Niestety do dzisiaj przetrwały tylko dwie huty, a zabudowania elektrowni są zdewastowane. Pozostały tylko widoczne z daleka kominy oraz budynek, w którym prawdopodobnie stały generatory. Przy wjeździe stoi budynek biurowy, który dzisiaj pełni rolę mieszkalną.

Prawie 50 lat temu Kunice stały się dzielnicą Żar. Jak wyglądała historia miejscowości przez ponad pól wieku?

Obok elektrowni właściciel wybudował mauzoleum dla siebie i swojej rodziny. Wzdłuż alei prowadzącej do grobowca, był cmentarz dla górników pracujących w okolicznych kopalniach. Oczywiście wszędzie można się natknąć na pozostałości kolejek wąskotorowych, które rozsiane po całej okolicy, łączyły gęstą siecią kopalnie i zakłady przemysłowe oraz miejscowości w całym regionie.

Prawie 50 lat temu Kunice stały się dzielnicą Żar. Jak wyglądała historia miejscowości przez ponad pól wieku?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie