Językoznawca, popularyzator wiedzy na temat języka polskiego, profesor Jerzy Bralczyk przyjechał do Żar w ramach obchodzonego niedawno Dnia Języka Ojczystego. Profesor spotkał się z młodzieżą z żarskich szkół w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Spotkanie poprowadziła dr Magdalena Broniecka. A mowa była, oczywiście, o języku polskim.
CZYTAJ TEŻ
Język to nie narzędzie
- Jęzkoznawcy patrzą na świat niejako podwójnie, bo patrzą na rzeczy, ale też ich nazwy. Język jest często określany, jako język skutecznej komunikacji. Ale to strasznie technicyzuje wszystko. Wolę myśleć o języku, jako o środku, a nie narzędziu, nie o komunikacji, tylko porozumiewaniu się - mówił profesor, który opowiadał też o rytualizacji języka polskiego.
Zawsze jest przyczyna
O tym, jak powtarzamy często słow takie, jak "prawda", tak", " nie", "no, no", tego ten" i wiele podobnych. Było ciekawie, ale też bardzo zabawnie. Jak podkreślił, język warto polubić i nie zwracać uwagi na błędy. - Nie powiedziałbym, że coś jest błędem, bo za każdym razem jest jakaś przyczyna tego, że ktoś powiedział inaczej - przyznał.
WIDEO
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?