Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ranking zamożności samorządów. Jak w tym zestawieniu wypada Lubuskie?

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Opublikowany został najnowszy ranking zamożności polskich samorządów.
Opublikowany został najnowszy ranking zamożności polskich samorządów. Tomasz Rusek
Magazyn "Wspólnota" opublikował najnowszy ranking zamożności polskich samorządów. Województwo lubuskie tym razem uplasowało się na 10. miejscu. A jak wypadły nasze gminy, powiaty i miasteczka?

Lubuskie o kilka oczek wyżej

Na 16 województw lubuskie zajęło 10. miejsce, ze wskaźnikiem zamożności na mieszkańca w wysokości 305 złotych. To oznacza wzrost, bo w poprzednim zestawieniu nasz region był na 15. lokacie. Jednak biorąc pod uwagę ostatnią dekadę - jest to spory spadek. Jeszcze w 2014 roku lubuskie było bowiem liderem wśród najbardziej zamożnych samorządów, a wcześniej zawsze plasowało się w pierwszej trójce.

Przy tworzeniu rankingu zamożności samorządów pod uwagę brano dochód jednostki samorządu terytorialnego przypadający na jednego mieszkańca. Uwzględniono jedynie dochody własne i otrzymywane subwencje, ale pominięto wpływy z dotacji celowych - w tym unijnych.

Zielona Góra spada. A Gorzów?

Wśród miast wojewódzkich Zielona Góra zajęła tym razem 13. miejsce w kraju ze wskaźnikiem zamożności na osobę wynoszącym 4992 złote. To spadek o trzy pozycje w porównaniu do poprzedniego zestawienia.

- Tu nie ma powodów do smutku, ale też do wielkiej radości, bo uważam, że jest to miejsce właściwe dla miasta wojewódzkiego naszej wielkości. Jest to na pewno motywacja do dalszego działania między innymi na rzecz pozyskiwania dobrze płatnych miejsc pracy dla mieszkańców. Stawiamy na kształcenie kadr zgodne z zapotrzebowaniem przedsiębiorców i inwestorów, dlatego wspieramy Uniwersytet Zielonogórski, który odgrywa w tej dziedzinie dużą rolę. Pomagamy też młodym, początkujący biznesmenom prowadząc od wielu lat Inkubator Przedsiębiorczości - mówi Krzysztof Kaliszuk, zastępca prezydenta Zielonej Góry.

Zielona Góra stawia jednak przede wszystkim na rozwój i popularyzacje elektromobilności.

- To jest nasz priorytet i ogromna przyszłość dla miasta oraz całego regionu. Jesteśmy w czołówce Europy, jeśli chodzi o rozwiązania w dziedzinie autobusów elektrycznych, ale chcemy iść dalej. Dlatego jednym z projektów złożonych przez nas do Polskiego Ładu był ten dotyczący budowy Europejskiego Centrum Elektromobilności, które za sprawą swojej oferty oraz podejmowanych inicjatyw będzie przyciągać inwestorów i partnerów z całego świata - dodaje Krzysztof Kaliszuk.

Dużo gorzej, ale za to wciąż stabilnie, w rankingu wypadł Gorzów, który siódmy rok z rzędu okupuje ostatnią - 18. pozycję, z dochodami na głowę w wysokości 4717 złotych. Najlepiej wśród stolic regionów wypada natomiast Warszawa, Opole, Poznań i Wrocław.

Te powiaty są najbogatsze

W rankingu zamożności powiatów najlepiej wypadły: sulęciński z awansem z 75. na 57. miejsce, międzyrzecki na 135. miejscu, żarski, który był oczko niżej, czyli na 136 miejscu oraz świebodziński, który uplasował się na 143. pozycji. Daleko w tyle jest natomiast powiat gorzowski. Zajął 297. miejsce na 314 powiatów.

Miasta na prawach powiatu

Wśród miast na prawach powiatu wciąż awansują Słubice, które w tym roku zajęły 13. miejsce w kraju z dochodami samorządu 4283,09 na jednego mieszkańca. W rankingu na dalszych miejscach jest:

  • Sulęcin - 41. miejsce, 3767,32 zł.
  • Międzyrzecz - 88. miejsce, 3479,68 zł.
  • Krosno Odrzańskie - 106. miejsce, 3398,38 zł.

Najbiedniejsza wciąż pozostaje Wschowa, która zajęła 266. miejsce na 267 miast z dochodami 2731,74 zł na jednego mieszkańca.

Kożuchów na szarym końcu

W rankingu małych miast i miasteczek znów wysoko uplasowała się Łęknica - na 26. miejscu z wynikiem 5237 złotych na mieszkańca. W pierwszej setce zmieściło się jeszcze pięć lubuskich miejscowości.

  • Zbąszynek
  • Kostrzyn nad Odrą
  • Ośno Lubuskie
  • Babimost
  • Rzepin

Na szarym końcu znalazł się Kożuchów - z dochodami w wysokości 2798 złotych na mieszkańca zajmuje 600. miejsce na 611. miasteczek ujętych w zestawieniu.

Przeczytaj też: Więcej wypadków i utonięć. Lubuscy policjanci podsumowują półmetek wakacji

W tych gminach żyje się najlepiej

Gmina gminie nierówna. Jedne mają całkiem pokaźne dochody, inne wręcz odwrotnie. Widać to na przykładzie województwa lubuskiego. Tu najbardziej zamożna jest Świdnica, która zajmuje 68. miejsce, a dochód na mieszkańca wynosi tu 4782 złote. Później Pszczew (117. miejsce, 4381,69 zł), Krzeszyce (165. miejsce, 4070 zł) oraz Przytoczna (182. miejsce, 3998 zł). W tej klasyfikacji najgorzej wypada natomiast Bytnica, która musi mocno przyciskać pasa. Ze wskaźnikiem zamożności na osobę wynoszącym 2745 złotych wylądowała na 1518. miejscu na 1533. możliwe.

ZOBACZ WIDEO: Jest już zarys bieżni i boiska. Stadion lekkoatletyczny w Gorzowie nabiera kształtów!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zary.naszemiasto.pl Nasze Miasto