18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rok generała Maczka w Żaganiu

Waldemar Kotula
WAK, Krzysztof Gonera
Zarząd Federacji Organizacji Polskich Pancerniaków (FOPP) 18 stycznia br. rozpoczął na roboczo „Rok generała Stanisława Maczka”. Miejscem koordynacyjnego spotkania była Sala Tradycji "Czarnej Dywizji".

Od początku roku wszystkie środowiska skupione w FOPP, celebrują zbliżające się 120 urodziny legendarnego dowódcy i 70 rocznicę utworzenia 1. Polskiej Dywizji Pancernej. Obejmują one szereg zamierzeń w całym kraju, które obok zarządu FOPP organizują i koordynują członkowie Stołecznego Środowiska Maczkowców, Beskidzkiego Stowarzyszenia Maczkowców z Bielska Białej oraz ponad dwudziestu szkół patronackich rozsianych po całym kraju. Wśród nich dwie szkoły z Żagania.

Z inicjatywy zarządu FOPP doszło do koordynacyjnego spotkania z partnerami społecznymi „Czarnej Dywizji”. W Centrum Tradycji Polskich Wojsk Pancernych omawiano kluczowe zadania związane z „Rokiem generała Maczka”, które obejmują m.in. uroczystości rocznicowe, konkursy, konferencje popularno-naukowe, imprezy rekreacyjne, podróże historyczne w całym kraju i w Europie na szlaku bitewnym Maczkowców. -Środowiska żagańskie znacząco wpisują się w kalendarz działań. „Czarna Dywizja”, w trakcie swojego święta, we wrześniu gościć będzie Zgromadzenie Żołnierzy generała Maczka z kraju i z zagranicy i zaakcentuje w ten sposób ponad dwudziestoletnie związki z maczkowską dywizją i pielęgnowaniem ich tradycji.- powiedział prezes FOPP generał brygady rezerwy Zbigniew Szura. Ponadto Centrum Tradycji Polskich Wojsk Pancernych udostępni kolejną nową ekspozycję poświęconą generałowi Maczkowi, wśród nich rękopisy generała i szereg memorabiliów jego podkomendnych. Od lutego w szkołach patronackich zorganizowany zostanie konkurs historyczny poświęcony legendarnemu dowódcy, którego finał zaplanowany jest pod koniec marca w Bielsku-Białej.

Mieszkańcy Żagania będą obserwować także wiele akcentów nawiązujących do czynu bojowego żołnierzy generała Maczka w trakcie imprez rocznicowych. Najmłodsi mieszkańcy miasta już w czasie ferii będą mogli poznać historię „Bacy” i jego żołnierzy wędrując po żagańskim szlaku militarnym od Centrum Tradycji Polskich Wojsk Pancernych, poprzez Muzeum Obozów Jenieckich do 10 Brygady Kawalerii Pancernej im. generała Maczka. Tradycyjnie żołnierze „Czarnej Dywizji” i jej weterani odwiedzą groby Maczkowców i spotkają się z ich potomkami w Belgii, Holandii, Francji i Anglii.

-Spotkanie spowodowało doskonałą formę wymiany informacji i unaoczniło potrzebę roboczych spotkań z partnerami społecznymi.- zaznaczył ppłk Stanisław Sokołowski. Ważne jest również to przypomnienie czynu generała Maczka i jego żołnierzy zaowocowało już w tej chwili wieloma inicjatywami prezentującymi ożywcze spojrzenie na rolę tradycji w budowaniu tożsamości i świadomości historycznej społeczności lokalnych.

W spotkaniu koordynacyjnym szefa żagańskiej oświaty Zdzisława Mirskiego, Artura Kubali – dyrektora Zespołu Szkół nr 2, Marzeny Białkowskiej ze Szkoły Podstawowej nr 2 z zarządem FOPP wraz z prezesami stowarzyszeń koleżeńskich byłych jednostek wojskowych 11. Dywizji Kawalerii Pancernej m.in. Krzysztofa Polusika, Stefana Kozaka, Henryka Boreckiego, Bogdana Sztuby, Związku Żołnierzy Wojska Polskiego i przedstawicielami żagańskich instytucji kulturalnych m.in. Muzeum Obozów Jenieckich i Klubu Wojskowego oraz przedstawicielami dowództwa 11DKPanc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zagan.naszemiasto.pl Nasze Miasto