Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rzekomo zarażeni Amerykanie w Świętoszowie to fake news. Nie słuchaj plotek!

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Wszyscy boimy się zakażenia, dlatego nie powtarzajmy plotek
Wszyscy boimy się zakażenia, dlatego nie powtarzajmy plotek Archiwum
Od prawie trzech tygodni w Żarach, Żaganiu i okolicach krąży plotka o całej grupie zakażonych koronawirusem żołnierzach US Army. - Nie słuchajcie jej, to nie są prawdziwe informacje - dementuje wojsko.

Fake news o rzekomo zakażonych pięciu, czy sześciu żołnierzach w Świętoszowie krąży od dłuższego czasu. Ludzie przekazują go sobie stojąc w kolejce do mięsnego, czy do apteki. Do mnie wstrząsająca wiadomość dotarła z kilku źródeł. Najgorsze, że od osób, które zwykle zachowywały się racjonalnie i potrafiły odróżnić prawdę od fałszu. Nie trafiały do nich argumenty, że każdy przypadek zakażenia jest odnotowywany. Każdy można również odnaleźć na mapie kraju. - Nie słuchajcie plotek! - uspokajałam przestraszonych znajomych. - Nie było żadnych informacji na ten temat z wiarygodnych źródeł. Nikt nie potwierdził tej plotki. - Nie, bo to jest ukrywane, a te zakażone osoby chodzą wśród nas - słyszałam od zwolenników spiskowych teorii. - Są ukrywani w koszarach!
Gdy usłyszałam głupią plotkę od kilkunastu osób w ciągu trzech tygodni, postanowiłam ją sprawdzić u źródła. Informacji nie potwierdzili ani Amerykanie, ani osoby pracujące w Świętoszowie i śledzący ruchy wojska.

- To nie jest prawda - podkreśla major Artur Pinkowski, rzecznik prasowy Czarnej Dywizji. - Nie było takiego przypadku. Stosujemy się do wszystkich wymogów sanitarnych i nie ma mowy o ukrywaniu informacji na ten temat.

Deniz Mrozik, rzeczniczka 105. Kresowego Szpitala Wojskowego wskazuje, że do tej pory koronawirus nas omija. Było co prawda podejrzenie zakażenia u żołnierza, a także u ciężarnej kobiety, ale badania wykluczyły u nich koronwirusa. Miejmy nadzieję, że ta tendencja się utrzyma.

W związku z pandemią pojawia się całe mnóstwo fake newsów, czyli fałszywych wiadomości o charakterze sensacyjnym. Przykładem podobnego fake newsa była plotka o masowym wywożeniu pracowników z koronawirusem z jednego z podwrocławskich zakładów. Nie należy ich powtarzać, ani w nie wierzyć. Najlepiej czerpać wiadomości o koronawirusie z oficjalnych i uznanych źródeł.

Zobacz materiał o fake newsach o koronawirusie w materiale TVN

Pobierz bezpłatną aplikację Gazety Lubuskiej i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zary.naszemiasto.pl Nasze Miasto