Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sondaż. Polacy o Unii Europejskiej. Prawie 65 procent zagłosowałoby za pozostaniem w UE

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Sondaż. Polacy o Unii Europejskiej. Prawie 65 procent zagłosowałoby za pozostaniem w UE
Sondaż. Polacy o Unii Europejskiej. Prawie 65 procent zagłosowałoby za pozostaniem w UE Konrad Kozlowski/Polskapress
Z najnowszego sondażu SW Research dla rp.pl wynika, że Polacy zdecydowanie opowiadają się za pozostaniem Polski w Unii Europejskiej – jest to 64,5 procent.

SW Research w przeprowadzonym dla rp.pl sondażu zapytał Polaków, jak zagłosowaliby w referendum w sprawie obecności Polski w Unii Europejskiej, gdyby odbyło się dzisiaj.

Zdecydowana większość, bo 64,5 procent ankietowanych odpowiedziała, że zagłosowałaby za obecnością Polski w UE.

Odmienne zdanie ma 16,2 procent badanych.

7,2 procent zadeklarowało, że nie wzięłoby udziału w głosowaniu.

Natomiast 12,1 proc. respondentów nie wie, jak zagłosowaliby w takim referendum.

- Za pozostaniem we Wspólnocie zagłosowałoby 7 na 10 osób, które skończyły 50 lat i niewiele niższy odsetek respondentów z wyższym wykształceniem (68%). Z uwagi na wielkość miejsca zamieszkania za obecnością w Unii najczęściej zagłosowaliby mieszkańcy największych miast (69%). Przeciwko obecności w Unii częściej opowiedzieliby się mężczyźni (20 %) niż kobiety (13%) – skomentował dla rp.pl wyniki badania Adrian Wróblewski, dyrektor działu analiz w SW Research.

Eurosceptyczne wypowiedzi posłów PiS

W ostatnim czasie Prawo i Sprawiedliwość przyjął uchwałę mówiącą o tym, że partia "wiąże przyszłość Polski z przynależnością do Unii Europejskiej".

Związane to było z eurosceptycznymi wypowiedziami m.in. wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego i posła PiS Marka Suskiego, po których opozycja zaczęła ostrzegać przed polexitem.

Słowa Terleckiego padły podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Szef klubu PiS stwierdził, że "powinniśmy myśleć nad tym, w jaki sposób możemy jak najbardziej współpracować, żebyśmy wszyscy byli w Unii", ale żeby ta Unia "była taka, jaka jest dla nas do przyjęcia".

Ponadto, nawiązując do ostatnich działań KE, która wnioskuje o nałożenie kar finansowych na Polskę, dodał, że "jeżeli pójdzie tak, jak się zanosi, to musimy szukać drastycznych rozwiązań".

Tusk chce zmiany konstytucji

Do sprawy odniósł się Donald Tusk, który podczas sobotniej Konwencji Krajowej PO wezwał prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego do wprowadzania do Konstytucji RP zmiany, która regulowałby wypowiadanie przez Polskę umów międzynarodowych.

- Wiem, że oni chcą i są w stanie wyprowadzić Polskę z UE. Wiem, że mało kto zdaje sobie sprawę, że żeby wyprowadzić Polskę z UE, wystarczy de facto jedno głosowanie, takie klasyczne, właśnie w nocy, gdzie wystarczy zwykła większość głosów – mówił Tusk.

Stwierdził, że aby to powstrzymać wystarczy „prosta propozycja” zmiany konstytucji, która byłaby „testem wiarygodności” dla PiS. - Jest taki artykuł 90 gdzie można i powinniśmy de facto zapisać, że z UE można wyjść, jeśli będzie taka przynajmniej większość parlamentarna, jak była wtedy, kiedy wchodziliśmy do UE, a więc 2/3. My to możemy w kilka tygodni ustalić i przeprowadzić – zaznaczył.

Polska w Unii

Polska została członkiem Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku, jednak ten moment poprzedziły lata starań oraz długi proces negocjacyjny.

Polacy w dwudniowym referendum, które odbyło się 7-8 czerwca 2003 roku, zadecydowali o tym, że chcą przynależeć do UE.

Za obecnością w UE zagłosowało wówczas 13 514 872 głosujących, co stanowiło 77,45 proc. wszystkich głosów ważnych oddanych w referendum.

Przeciw obecności Polski w UE zagłosowało 3 935 655 głosujących, co stanowiło 22,55 proc. wszystkich głosów ważnych oddanych w referendum.

Frekwencja wyniosła 58,85 procent.

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 14.09-15.09.2021 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sondaż. Polacy o Unii Europejskiej. Prawie 65 procent zagłosowałoby za pozostaniem w UE - Portal i.pl

Wróć na zary.naszemiasto.pl Nasze Miasto