Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Susza hydrologiczna w kilku województwach. Najgorzej jest w Lubuskiem!

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Województwo lubuskie zostało objęte ostrzeżeniem przed suszą hydrologiczną.
Województwo lubuskie zostało objęte ostrzeżeniem przed suszą hydrologiczną. Pexels
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie przed suszą hydrologiczną w Lubuskiem. Podobne ostrzeżenia pojawiły się także w kilku innych województwach, ale to właśnie nasz region jest najbardziej zagrożony. Dlatego niektóre gminy wprowadzają ograniczenia w używaniu wody.

Niski poziom wody w rzekach

Zwiększa się liczba rzek, na których występują tak zwane niżówki, czyli okresowe obniżenia stanów wody. Już teraz ostrzeżeniem przed suszą hydrologiczną objęta została Warta Środkowa od Wełny do Noteci, ale systematycznie opada także stan wód w pozostałych rzekach na terenie naszego regionu.

Sytuacja pogorszyła się zwłaszcza pod koniec kwietnia i na początku maja ze względu na brak znaczących i wydajnych opadów atmosferycznych, a także z uwagi na zdecydowanie wyższe temperatury powietrza w ciągu dnia i nocy, które zwiększają parowanie wody z powierzchni gruntu oraz wód powierzchniowych i roślin - mówi Grzegorz Walijewski, rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Obecnie na lubuskich rzekach przeważają średnie oraz niskie stany wody.

  • Warta w Gorzowie - 199 centymetrów
  • Warta w Kostrzynie - 171 centymetrów
  • Odra w Nowej Soli - 141 centymetrów
  • Odra w Kostrzynie - 175 centymetrów
  • Odra a w Słubicach - 145 centymetrów
  • Noteć w Gościmcu - 167 centymetrów
  • Noteć w Drezdenku - 103 centymetry
  • Bóbr w Szprotawie - 109 centymetrów
  • Bóbr w Nowogrodzie Bobrzańskim - 136 centymetrów

Przed nami upalne i suche lato

Ale wszystko wskazuje na to, że najgorsze dopiero przed nami. Prognozy długoterminowe jednoznacznie wskazują, że tegoroczne lato będzie upalne, a spodziewane opady za małe, aby mogły poprawić sytuację hydrologiczną.

Szczególnie niekorzystne warunki mogą występować w lipcu i we wrześniu z uwagi na prognozowane wysokie temperatury powietrza. Lato to także okres burz i intensywnych opadów deszczu. Będą one miały głównie charakter lokalny i choć sumy opadów mogą być wysokie oraz powodować miejscowe podtopienia, to jednak nie pozwolą na odbudowanie zasobów wodnych - tłumaczy Grzegorz Walijewski.

Co więcej - obniża się już nie tylko poziom wód powierzchniowych oraz podziemnych. Na terenie naszego województwa na bardzo niskim poziomie utrzymuje się również wilgotność gleby. Deficyt wody widoczny jest zarówno w warstwie powierzchniowej oraz warstwach położonych głębiej. Obecnie wskaźnik wilgotności gleby w naszym regionie wynosi zaledwie trzydzieści procent, co odpowiada już suszy glebowej.

Dlaczego susza jest niebezpieczna?

Susza hydrologiczna jest niebezpieczna, bo w jej przypadku nie wystarczy kilka opadów deszczu, by poziom wód powierzchniowych i podziemnych wrócił do właściwego stanu. W niesprzyjających warunkach, czyli na przykład, gdy utrzymują się wysokie temperatury, a opadów jest mało, postępuje w bardzo szybkim tempie. W efekcie zaczyna brakować wody dla roślin, a obszar dosłownie zamienia się w pustynię. To oznacza kłopoty dla rolników, producentów zbóż, warzyw czy owoców. Powoduje także najwyższe zagrożenie pożarowe w lasach.

Przeczytaj także: Ściółka w lubuskich lasach sucha jak pieprz. Wystarczy iskra, by doszło do pożaru

Jest susza i są... ograniczenia

Niski poziom wody w rzekach oznacza, że w wielu miejscach zaczyna jej po prostu brakować. Dlatego niektóre lubuskie gminy wprowadzają ograniczenia w podlewaniu ogrodów przydomowych, działkowych i terenów zielonych. Od kilku dni takie ograniczenie obowiązuje w gminie Witnica. Tam bezdeszczowa pogoda i związane z nią większe zapotrzebowanie mieszkańców na wodę powodują obniżenia ciśnienia w sieci wodociągowej i problemy w ciągłości dostaw.

Większy pobór wody spowodowany jest między innymi intensywnym podlewaniem terenów zielonych przez mieszkańców gminy. Wpływa to na spadek ciśnienia wody. W tym czasie pompy w naszym przedsiębiorstwie pracują na maksymalnej wydajności. Z tego powodu narażone są na częstsze awarie, co może skutkować pogorszeniem jakości wody. Uprzejmie prosimy o ograniczenie zużycia wody na cele nawadniania zieleni w godzinach wieczornych oraz racjonalne gospodarowanie wodą - mówi Andrzej Żmijak, prezes Miejskich Zakładów Komunalnych w Witnicy.

Tymczasem Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej w Małomicach informuje, że ze względu na długo utrzymującą się suszę i drastyczny spadek poziom wód głębinowych wprowadza zakaz podlewania ogródków i trawników wodą z wodociągu miejskiego. W celu poprawnego napełnienia zbiorników i filtracji na stacji uzdatniania przewiduje także nocne wyłączenia wody.

Jak zmniejszyć zużycie wody?

Oszczędzać wodę powinniśmy wszyscy. To już nie tylko moda czy chwilowy trend, ale po prostu konieczność. Żeby to zrobić wcale nie trzeba wiele. Czasem wystarczy jedynie zmiana drobnych nawyków. Oto proste zasady, które warto wprowadzić do swojej codzienności.

  • Wyłączaj wodę zawsze, kiedy jej nie używasz - podczas golenia, mycia zębów czy rąk.
  • Zamień wannę na prysznic i zakręcaj wodę podczas namydlania ciała.
  • Sprawdź czy nie cieknie kran. Kapiący kran może oznaczać straty na poziomie kilkunastu litrów wody dziennie!
  • Przy wymianie starej toalety na nową pomyśl o zainstalowaniu spłuczki z przyciskiem regulującym ilość wody.
  • Korzystaj ze zmywarki do naczyń tylko wtedy, gdy jest załadowana do pełna.
  • Nie myj naczyń pod bieżącą wodą.
  • Włączaj pralkę z pełnym wkładem i korzystaj z trybu ekologicznego.
  • Zbieraj deszczówkę i wykorzystuj ją do podlewania trawnika lub ogrodu.

Zobacz również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Susza hydrologiczna w kilku województwach. Najgorzej jest w Lubuskiem! - Gorzów Wielkopolski Nasze Miasto

Wróć na zary.naszemiasto.pl Nasze Miasto