Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szkoła przy OHP w Wiechlicach bez subwencji od powiatu żagańskiego! Czy nauczyciele będą musieli pracować jako wolontariusze?

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Problemy szkoły w Wiechlicach
Problemy szkoły w Wiechlicach OSIW OHP Wiechlice
Teren OHP w Wiechlicach jest jednym z piękniejszych w okolicach. W kompleksie leśnym przy ul. Jesionowej znajduje się między innymi hotel Chrobry, duża stołówka i kuchnia, sala konferencyjna, a także szkoła, która od września 2020 nie otrzymała subwencji oświatowej. Halina Dobrakowska, szefowa stowarzyszenia prowadzącego placówkę zastanawia się, skąd wziąć pieniądze na wysłanie uczniów na szkolenia i pensje dla nauczycieli.

Przed rozpoczęciem roku szkolnego w Wiechlicach zmienił się organ prowadzący szkoły. Wcześniej było to stowarzyszenie oświatowe OHP, a po jego rezygnacji dalszego prowadzenia placówki podjęło stowarzyszenie oświatowe Diapazon. - Poprzedni dyrektor złożył wszystkie wymagane dokumenty, na cały rok - wyjaśnia Halina Dobrakowska, dyrektor szkoły niepublicznej. - To oznacza, że Starostwo Powiatowe w Żaganiu otrzymało już subwencję należną naszej placówce. Jednak nie chce przekazać nam subwencji, tłumacząc, że to nowa szkoła i przez to może otrzymać dotację dopiero od stycznia 2021 roku. To oznacza, że zostaliśmy bez pieniędzy, na 4 miesiące. A mamy 45 uczniów, których musimy wysłać na szkolenia do Zielonej Góry i nauczycieli, którym trzeba będzie wypłacić pensje. Jesteśmy oburzeni, bo przecież nie powstała nowa szkoła, jest kontynuacja dotychczas działającej!

Różne interpretacje przepisów

W Wiechlicach działają klasy VII i VIII z przysposobieniem do pracy. W tym przypadku nie ma żadnych problemów, bo organem nadzoru, przekazującym dotacje jest gmina Szprotawa. Odmowa dotacji dotyczy jedynie klas II i III szkoły branżowej, kształcącej 45 uczniów w sześciu zawodach, bo organem sprawującym nadzór jest starosta żagański.
To oznacza, że samorząd gminny może przekazać dotacje szkole, zaś samorząd powiatowy nie może.
Na szczęście uczniowie nie muszą płacić za internet OHP, a nauczyciele zawodu również otrzymują pensje z OHP. Za to nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących podlegają stowarzyszeniu.

Wiechlice na sesji

Halina Dobrakowska gościła na ostatniej sesji rady powiatu żagańskiego (22 września 2020). - Już w czerwcu wszyscy radni otrzymali informacje na temat sytuacji szkoły - stwierdzila z goryczą. - Miałam dostać zaproszenie na komisję oświaty, żeby jeszcze raz wszystko wyjaśnić. Jednak nie otrzymałam zaproszenia i z tego powodu musiałam przyjść na sesję.

Subwencja to dla nas kwota niebagatelna, to ok. 17 tys. zł miesięcznie.

Powołują się na przepisy

Anna Michalczuk, wicestarosta żagańska tłumaczyła, że na przekazanie subwencji do Wiechlic nie jest możliwe, z uwagi na obowiązujące przepisy. - Te same przepisy, tylko w innym akapicie pozwalają na przekazanie subwencji w wyjątkowych wypadkach - dodaje H. Dobrakowska.

Obligacje na pensje

Na tej samej sesji radni podjęli decyzję o zaciągnięciu kolejnego długu, w postaci emisji obligacji na 3 miliony złotych, z czego znaczna większość zostanie przeznaczone na pensje i należne podwyżki dla nauczycieli w placówkach powiatowych.
Skargi w sprawie szkoły w Wiechlicach zostały już skierowane do starosty, Lubuskiego Kuratorium Oświaty, wojewody, Ministerstwa Edukacji Narodowej i Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

Czytaj również na naszym portalu

Zobacz film OHP o pasjach uczetników

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zary.naszemiasto.pl Nasze Miasto