Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szlaki tematyczne w Żaganiu

red.
Wyruszając do Żagania, na spotkanie z jego zabytkami, sławnymi ludźmi i ważnymi w dziejach miasta wydarzeniami, warto wiedzieć, że na turystów czekają tutaj cztery szalki tematyczne. Trzymając się wyznaczonych tras, mamy pewność, że niczego nie stracimy.

Pamiętacie „Wielką ucieczkę” z brawurowymi rolami Steve’a McQueena i Charlesa Bronsona? To działo się naprawdę – tu, w Żaganiu, w Stalagu Luft 3, przeznaczonym dla alianckich lotników. W marcu 1944 r. Kopanie tuneli kilkuset jeńców rozpoczęło niemal rok wcześniej. Ten najsłynniejszy - „Harry” - którym z obozu uciekło osiemdziesięciu śmiałków, miał ponad sto metrów długości i biegł na głębokości 10 metrów. Drewniane szyny oraz jeżdżące po nich wagoniki, wentylacja, oświetlenie – to wszystko było tu naprawdę.

W mieszczącym się dziś na terenie obozu Muzeum Martyrologii Alianckich Jeńców Wojennych też jest taki „Harry”. 33-metrową trasę podziemną możemy pokonać na takich samych wózkach, jakimi w nocy z 24 na 25 marca 1944 r uciekali słynni jeńcy. Dla siedemdziesięciu siedmiu z nich ucieczka skończyła się pojmaniem przez hitlerowców. Pięćdziesięciu lotników, w tym sześciu Polaków, przypłaciło ją życiem. Udało się uciec tylko dwóm Norwegom i Holendrowi.
Do wielkich wydarzeń tamtych czasów nawiązuje żagański Szlak Wielkiej Ucieczki. Łączy 10 punktów i przebiega przez bardzo malownicze tereny, przez które uciekali jeńcy alianccy z obozu Stalag Luft III. Szlak ten upodobali sobie miłośnicy turystyki rowerowej, pieszej i nordic walking.

Ze światem filmu i okresem II wojny światowej związany jest również żagański Szlak Czterech Pancernych. Rozpoczyna się na rogu ulic Długiej i Brackiej. Mapę z zaznaczoną trasą można otrzymać w Centrum Informacji Turystycznej (ul. Szprotawska 4 - Pałac Książęcy). Znajdziemy na niej 17 miejsc związanych z serialem. Tablice opisujące szlak znajdują się przy Długiej i Brackiej, koło starej papierni oraz przy klubie garnizonowym i obok Muzeum Obozów Jenieckich. Autorem szlaku jest Marek Łazarz, twórca książki o serialu "Czterej Pancerni i Pies”.

Żagański Szlak Książęcy łączy najciekawsze miejsca i zabytki Żagania. Oprócz tablic z opisem i zdjęciami obiektów turysta ma tu do dyspozycji przewodnik zawierający najciekawsze informacje o punktach znajdujących się na szlaku. Broszurka z mapką jest również cennym dodatkiem do Szlaku Śladami Johannesa Keplera, łączącego 6 miejsc charakterystycznych dla postaci tego wielkiego astronoma, który ostatnie dwa lata swojego życia spędził w Żaganiu. Tutaj prowadził swoje badania i drukarnię.

Zobacz: Zamek Bibersteinów i pałac Promnitzów w Żarach

Kontakt

Centrum Informacji Turystycznej w Pałacu Książęcym, ul. Szprotawska 4, 68-100 Żagań, tel. 68 477 10 01, email: [email protected]

Muzeum Martyrologii Alianckich Jeńców Wojennych, ul. Lotników Alianckich 6, 68-100 Żagań, tel. 68 478 49 94

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto