Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sztafeta pamięci gen. Buka 2020 w Żaganiu. Żołnierze przebiegli 530 km na bieżni, by uczcić byłego dowódcę

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Co roku żołnierze pokonywali ok. 500 km ze Spały do Żagania. W tym roku, z powodu koronawirusa sztafeta odbyła się na stacjonarnej bieżni.
Co roku żołnierze pokonywali ok. 500 km ze Spały do Żagania. W tym roku, z powodu koronawirusa sztafeta odbyła się na stacjonarnej bieżni. st. chor. sztab. Rafał Mniedło, Małgorzata Trzcionkowska
10 kwietnia 2020 r. wyruszyła wyjątkowa, dziesiąta edycja Sztafety Pamięci gen. broni Tadeusza Buka, dowódcy Wojsk Lądowych oraz 34 Brygady Kawalerii Pancernej w Żaganiu, który zginął 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem. Z uwagi na szczególne zalecenia dotyczące epidemii sztafeta została zorganizowana zupełnie inaczej, gdyż biegacze pokonali dystans ok. 530 km na bieżni stacjonarnej.

Organizatorem biegu jak co roku jest 34 Brygada Kawalerii Pancernej w Żaganiu. Uczestnicy sztafety rozpoczęli obchody 10 kwietnia, od złożenia kwiatów i zapalenia zniczy przed pomnikiem generała Buka w Żaganiu. Do tej pory sztafeta rozpoczynała się w Spale, gdzie jest pochowany generał Tadeusz Buk, a jej uczestnicy pokonywali 530 km do Żagania, robiąc po drodze przystanki, rozmawiając z młodzieżą i zapraszając do biegu. Tym razem, z powodu koronawirusa tradycyjny bieg nie mógł się odbyć.

34. Brygada Kawalerii Pancernej składa sportowy hołd swojemu byłemu dowódcy

- Sztafeta wpisała się na stałe w kalendarz jednostki wojskowej, dlatego przedsięwzięcie zostało dostosowane do panującej sytuacji w kraju i bieg odbył się stacjonarnie - powiedział mjr Tomasz Rylich z 34BKPanc. - Uczestnicy biegu to w większości maratończycy, więc rozgrzewkę mogli sobie darować. Bieg zainaugurował pułkownik Piotr Zieja dowódca
34BKPanc, który przekazał pałeczkę st. chor. sztab. Mirosławowi Stachowskiemu z dowództwa 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. - Bieg na bieżni nie odzwierciedla prawdziwej atmosfery biegu, ale dla żołnierza, który brał udział w każdej edycji, ogromnie
ważne uczestniczyć w kolejnej - zaznaczył M. Stachowski. - My żyjemy tym biegiem, to dla nas, żołnierzy połączenie wątku patriotycznego ze sportowym.

Sztafeta pamięci ze Spały do Żagania

Wojskowi co roku wyruszali w drogę o godzinie 8.41 z cmentarza w Spale, do Żagania docierali 20 kwietnia, w dniu święta 34. Brygady Kawalerii Pancernej. W tym roku święto w takim kształcie, jak w poprzednich latach nie może się odbyć.

Generał Buk, "Buk wojny"
Tak żartobliwie nazywano Tadeusza Buka, który przez wiele lat był związany z Żaganiem. W latach 2002-5 był dowódcą 34. Brygady Kawalerii Pancernej. Zginął 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie pod Smoleńskiem, będąc dowódcą Wojsk Lądowych. Jego zniszczony, sponiewierany pod Smoleńskiem mundur do dziś jest jedną z najważniejszych pamiątek w Izbie Tradycji „Czarnej Dywizji”, przy ul. Żarskiej.

Czytaj również na naszym portalu

Generał - sportowiec
Zmarły generał był zapalonym sportowcem. Do dzisiaj żołnierze wspominają, że często przybiegał ze swojej kwatery przy ul. Szprotawskiej do koszar przy Żarskiej. Z tego powodu jego współpracownicy i podwładni postanowili uczcić jego pamięć na sportowo, propagując bieganie.

10 sztafeta stacjonarnie

Dotychczas odbyło się 9 edycji biegu w tym 76 dni biegu, 43 uczestników
sztafety i około 5500 biegaczy towarzyszących 95 etapów i niemal 4000
km. Wśród tegorocznych zawodników mamy żołnierzy z 11LDKPanc, 25BKPow,
10BKPanc i oczywiście 34BKPanc.
- W sztafecie biegnę po raz pierwszy i uważam, że to ciekawy pomysł i sposób dla zachowania tradycji i uczczenia okrągłej, dziesiątej rocznicy biegu. Motywuje nas i zagrzewa do biegu przygotowana prezentacja z lat ubiegłych – podsumowała ppor. Paulina Nowak, uczestniczka sztafety.

Zobacz, jak wyglądała IX sztafeta gen. Tadeusza Buka w Szadku, w materiale dzienniklodzki.pl

promocja aplikacji nasze miasto

Pobierz

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste:

  • Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz "Żary"

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zary.naszemiasto.pl Nasze Miasto