Szykuje się wspaniały konkurs artystyczny dla miłośników Cziczi

Materiał informacyjny SWISS KRONO
Konkurs organizowany przez Ewę Kołodziejczyk i stowarzyszenie "Żar Serca" to prawdziwa gratka dla wszystkich młodych artystów, którzy pokochali przygody dzielnej jaszczurki Cziczi.
Konkurs organizowany przez Ewę Kołodziejczyk i stowarzyszenie "Żar Serca" to prawdziwa gratka dla wszystkich młodych artystów, którzy pokochali przygody dzielnej jaszczurki Cziczi.
Udostępnij:
To będzie prawdziwa gratka dla młodych amatorów sztuki! Żarska poetka i pisarka bajek dla dzieci, Ewa Kołodziejczyk, przygotowuje ogólnopolski konkurs plastyczno-literacki dla miłośników przygód jaszczurki Cziczi. Artystyczne wyzwanie ruszy pełną parą we wrześniu, ale już dziś poprosiliśmy panią Ewę o uchylenie rąbka tajemnicy i zdradzenie szczegółów dotyczących konkursowych zmagań.

Bogata wyobraźnia? Kreatywność? Fantazja? Gdzież ich szukać, jeśli nie w dziecięcych głowach? Ewa Kołodziejczyk doskonale wie, że pomysłowości najmłodszym nie brakuje – przecież autorskich spotkań z małymi czytelnikami miała ponad 100, a na każdym z nich aż roiło się od dziecięcych uśmiechów, pytań i opowieści.

Ale zacznijmy od początku…

Gdy w 2017 roku w księgarniach pojawiła się pierwsza książeczka o walecznej jaszczurce – „Cziczi Jaszczurka z Karaibów” – jej autorka, Ewa Kołodziejczyk, postanowiła pójść za ciosem i założyć stowarzyszenie „Żar Serca”, którego misja do dziś opiera się na trzech filarach: promocji czytelnictwa poprzez wydawanie książek, organizację spotkań autorskich, premier i innych wydarzeń kulturowych, wsparciu niepełnosprawnych poprzez pomoc w opłacaniu kosztów rehabilitacji czy edukacji oraz działaniu na rzecz kobiet.

Najważniejszą misją stowarzyszenia jest jednak promocja czytelnictwa wśród najmłodszych, stąd, po ciepłym przyjęciu pierwszej części o przygodach Cziczi, w następnych latach pojawiły się kolejne tytuły: „Jaszczurka Cziczi. Magiczna podróż w czasie” (2018) oraz „Jaszczurka Cziczi na Zachodzie Polski” (2019). Warto dodać, że dochód ze sprzedaży bajek o bohaterskiej jaszczurce wspiera leczenie i rehabilitację podopiecznych oraz działalność statutową stowarzyszenia (książki można zamówić na stronie: www.zarserca.pl).

Nie spoczęła na laurach - rusza z konkursem

Po sukcesie „jaszczurkowej trylogii”, pani Ewa wraz z zarządem stowarzyszenia postanowiła barwne przygody Cziczi wskrzesić na nowo. Jednak tym razem ich autorami będą dzieci – mali artyści kochający malować oraz dzieci z zacięciem literackim. Wszystko w ramach ogólnopolskiego konkursu artystycznego, który rusza już we wrześniu.

– Skąd pomysł takiej inicjatywy? Cóż! Przyniosło go samo życie – uśmiecha się pani Ewa i dodaje:

– Już wcześniej myślałam, by swoją działalność literacką oprzeć na tym, aby inspirować innych do kreatywności. Ponadto, w trakcie pandemii, gdzie działania stowarzyszenia zostały mocno ograniczone, musieliśmy podejść do naszej pracy, jak również postawionych sobie wcześniej założeń, w sposób nowy, bardziej elastyczny. Dlatego zdecydowaliśmy się zorganizować ogólnopolski konkurs artystyczny, który umożliwi dotarcie do szerokiego grona osób, zarówno dzieci, jak i opiekunów pociech, którzy mogą zachęcić je do kreatywności.

Zasady konkursu? Już je znamy:

– Zmagania konkursowe dedykujemy dzieciom z dwóch grup wiekowych: klas 1-3 oraz 4-6. Młodsze dzieci będą mogły chwycić za pędzelki i akwarele i zilustrować przygody Cziczi, natomiast starsi czytelnicy czujący poetycki zew będą mogli skomponować wiersz o dzielnej jaszczurce – zdradza pani Ewa.

Konkurs ruszy we wrześniu, więc jeśli Wasza latorośl nie poznała jeszcze opowieści o bohaterskiej Cziczi, w czasie wakacji może nadrobić stratę – chwycić za książkę, zaznajomić się z przygodami jaszczurki i we wrześniu przystąpić do konkursu.

– Zdecydowaliśmy się zainaugurować konkurs we wrześniu, ponieważ teraz jest dla uczniów czas na wakacyjny odpoczynek, podczas którego mogą oczywiście sięgnąć po lekturę i bliżej poznać przygody Cziczi. Co więcej, jest to również czas dla mnie i stowarzyszenia, by zachęcić firmy do wsparcia całej inicjatywy. Bardzo chciałabym, by jej pokłosiem, a zarazem pamiątką dla uczestników, była książka zatytułowana „Dzieci dzieciom”, w której zawarte byłyby utwory literackie przesłane na konkurs. Jeśli udałoby się pozyskać kolejnych sponsorów, można byłoby wydać tę publikację w jeszcze większym nakładzie – wtedy trafiłaby ona już nie tylko do uczestników konkursu, ale również dzieci przebywających w szpitalach. Byłby to piękny gest solidarności wśród najmłodszych. Dlatego gorąco zachęcam firmy, by wsparły nasz projekt, abyśmy mogli wspólnie stworzyć wspaniałe dzieło niosące dobro – podkreśla pani Ewa.

Książka „Dzieci dzieciom” to niejedyna nagroda dla uczestników konkursu. Przyznane będą również cenne upominki rzeczowe, np. tablety (w tym iPad). O tym, do kogo one powędrują, zadecyduje jury, w skład którego wchodzić będą m.in. pisarka i poetka, Katarzyna Zychla oraz rysownik, Mariusz Kędzierski.

Pierwsi mecenasi i sponsorzy konkursu już są!

Nie jest tajemnicą, że SWISS KRONO angażuje się w projekty stowarzyszenia działającego pod skrzydłami Pani Ewy.

– SWISS KRONO objęło konkurs patronatem honorowym. Żarska firma jest również głównym sponsorem przedsięwzięcia – dzięki niej możemy pokryć koszty inicjatywy. To ogromne wsparcie, które pozwala nam wszystko zorganizować. Zresztą, od samego początku SWISS KRONO wspiera działania stowarzyszenia „Żar Serca” – mówi pani Ewa i kontynuuje:

– Kilka lat temu Janczo Todorow, który niemal całe swoje życie poświęcił dziennikarstwu, namówił mnie, abym przedstawiła w SWISS KRONO swój projekt dotyczący wydania pierwszej książki o Cziczi i poprosiła o wsparcie tej inicjatywy. Firma wyraziła zgodę i została sponsorem publikacji. Tak zaczęła się nasza współpraca, bez której – co tu dużo mówić – stowarzyszenie nie mogłoby realizować misji w takim zakresie, jak robi to teraz – mówi pani Ewa i dodaje:

– SWISS KRONO pomogło wydać również kolejne bajki o Cziczi, dzięki czemu mogły one trafić do rąk wielu dzieci z całego kraju. Bardzo dziękuję firmie za tak wspaniały wkład i pomoc w realizacji misji stowarzyszenia. No i oczywiście jestem ogromnie wdzięczna za to, że żarska firma zgodziła się objąć patronat honorowy nad wrześniowym konkursem.

Ogólnopolski konkurs artystyczny przygotowywany przez panią Ewę i stowarzyszenie „Żar Serca” objął patronatem honorowym również marszałek województwa mazowieckiego, Adam Struzik. Inicjatywę wsparli także: Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego oraz dietetyk Aneta Matecka.

Materiał oryginalny: Szykuje się wspaniały konkurs artystyczny dla miłośników Cziczi - Gazeta Lubuska

Dodaj ogłoszenie