Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak ciepło w styczniu jeszcze nie było! Pogoda na początek nowego roku. Według IMGW pierwsze dni będą rekordowo ciepłe

Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
Tegoroczny styczeń przywitał nas wyjątkowo ciepło
Tegoroczny styczeń przywitał nas wyjątkowo ciepło Fot: twitter.com/IMGWmeteo
Wraz z rozpoczynającym się nowym rokiem temperatura w styczniu jest wyjątkowo wysoka, a sylwestrowa noc była nie tylko wystrzałowa, ale i wyjątkowo ciepła. Noworoczny poranek przyniósł nowy rekord temperatury maksymalnej notowanej w Polsce w styczniu. Ostatni pochodził z 1999 roku i wynosił o 0,1 st. C. mniej, niż obecny. Rekord ciepła padł w stolicy - 18,9 st. Celsjusza.

Rekord ciepła w Polsce padł w Warszawie!

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, średnia dobowa temperatury w ciągu dobry z 31.12 na 01.01 wyniosła aż 14 stopni Celsjusza. Takie średnie mają prawo być notowane w maju lub we wrześniu.

Pogoda na pierwsze dni nowego roku

W pierwszy dniu 2023 roku temperatura maksymalna wyniesie od 12-13 stopni Celsjusza na wschodzie do 17 stopni na zachodzie kraju. Podobna pogoda z rekordowo wysokimi temperaturami utrzyma się także w poniedziałek, informuje Michał Folwarski z IMGW-PIB.

W pierwszej połowie pierwszego dnia 2023 roku będzie jeszcze wietrznie, choć siła wiatru będzie stopniowo słabła. Na obszarach nizin wiejący z kierunków południowych wiatr początkowo będzie osiągał w porywach do 60 km/h, do 65 km/h w rejonach podgórskich i do 80 km/h na Wybrzeżu. Nad północną częścią kraju, gdzie będzie jeszcze sporo chmur, może spaść deszcz. Na pozostałym obszarze Polski będzie pogodnie, z dużą ilością przejaśnień i bez opadów. Nadal będzie ciepło. Temperatura wyniesie od 12-13 stopni Celsjusza na wschodzie do 17 stopni na zachodzie - powiedział Michał Folwarski z IMGW-PIB.

W nocy nad północną częścią kraju więcej chmur i możliwe są opady deszczu. Na pozostałym obszarze bez opadów i z przejaśnieniami. Wiatr jeszcze będzie porywisty, ale już wyraźnie słabszy w porównaniu do dnia, nadal wiejący z kierunków południowych. Na południu kraju, gdzie wiatr lokalnie może być słaby, prognozowane są mgły. Temperatura minimalna od minus 1 stopnia lokalnie w rejonach podgórskich , 5-7 w rejonach nizinnych, do 10 na zachodzie kraju.

W poniedziałek zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami na zachodzie i północy opady deszczu. Temperatura maksymalna od 7 stopni na północnym wschodzie, około 10 w centrum, do 14 na południowym zachodzie; na Podhalu około 5 stopni. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, południowo-zachodni. Na szczytach Sudetów porywy wiatru do 70 km/h.

Nastąpi ochłodzenie

Od wtorku spodziewane jest stopniowe ochłodzenie i w połowie przyszłego tygodnia temperatura w najcieplejszym momencie dnia będzie wynosić od 1 do 6 st. C. W nocy ze środy na czwartek na przeważającym obszarze kraju temperatura spadnie poniżej 0 st. C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany.

W zbliżającym się tygodniu nie są prognozowane znaczne opady.

Będzie ciepło, ale pokrywa śnieżna występuje już jedynie w obszarach górskich, więc gwałtowne roztopy i rozwój zjawisk lodowych nie będą zagrożeniem. Sytuacja hydrologiczna w najbliższych dniach zacznie się stabilizować a na rzekach będą przeważać spadki do strefy wody średniej i niskiej - zaznaczył IMGW.

Jeszcze do końca weekendu lokalnie na środkowych i dolnych odcinkach rzek, głównie w dorzeczu Wisły i na Odrze notowane będą wzrosty i wahania stanów związane ze spływem wód opadowo-roztopowych w dół zlewni. Liczba stacji z przekroczeniami stanów umownych (alarmowych i ostrzegawczych) będzie stopniowo maleć – dodał.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zary.naszemiasto.pl Nasze Miasto