Spis treści
- Projekt Afryka nawiązuje nazwą do największego jeziora geoparku Łuk Mużakowa - tłumaczy Krzysztof Jersak. - Nurkowanie w nim przypomina podróż w inny świat, na inną planetę.
Nurkowanie w kwaśnej wodzie
Zbiorniki pokopalniane są wypełnione kwaśnymi wodami. To konsekwencje rozkładu pirytu, znajdującego się w pokładach węgla. Wodę zakwasił kwas siarkowy, a odczyn pH wody w jeziorkach wynosi 3-4, co można porównać do soku pomarańczowego, czy octu. W takich warunkach nie mogą żyć ryby, ani rośliny. Jednak kwasowość jezior jest różna. Od tych całkowicie martwych, do mniej zakwaszonych, w których niektóre rośliny dają sobie radę. Brunatny i czerwony kolor niektórych akwenów pochodzi ze związków żelaza.
Zobacz więcej podwodnych zdjęć:
Zobacz niesamowity film Projektu Afryka z jeziora w geoparku Łuk Mużakowa. To odkrywka A kopalni Babina, zbiornik lekko zakwaszony, z głębokością maksymalną 16m
Czytaj więcej w temacie:
Zupełnie inny, podwodny, martwy świat
- Gdy zanurzasz się w gęstwinę lasu, nieraz trudno o drogę - wspomina płetwonurek. - Wreszcie stajesz przed błękitem, lazurem, zielenią lub niebezpieczną krwistą czerwienią. Kolor mówi dużo. Kolorów trzeba słuchać, gdzie zanurkować decyduje piryt oraz jego żelaźni przyjaciele. "Kopalnia Babina - Księżycowy" jeden z ponad 110 zbiorników Łuku Mużakowa to tu powstał pierwszy w Polsce park geodezyjny niesłychane formy i kolory towarzyszą nam wszędzie szczególnie pod wodą. Geneza zbiorników to różne odkrywki, część to zapadliska jeszcze inne zostały po dawnym lodowcu. Z dali obserwuje cię jeleń, Nikogo innego tu dziś nie ma. Woda o smaku owocowym obmywa butlę i maskę. Wkraczasz do innego świata.

Kwaśna woda z czasem zobojętnieje
Jeziora powstałe w miejscu wybierania iłów przez kopalnię są mniej rdzawe. Mają barwę niebiesko-szmaragdową, jednak również są zakwaszone. Stopień ich kwaśności jest różny i zależny m.in. od ich wieku. Z czasem kwas obojętnieje, co wykorzystują rośliny, a z czasem zaczną wykorzystywać również zwierzęta.

Turystyka nurkowa w geoparku
- W przyszłości, przy współpracy z nadleśnictwem Lipinki Łużyckie oraz instytucji powiatu żarskiego i gminy Łęknica chcielibyśmy stworzyć już jako stowarzyszenie nurków odpowiednie możliwości do rozwoju turystyki nurkowej - wskazuje Krzysztof Jersak. - Potrzebne do tego są chęci oraz ludzie z pasją, zarówno po stronie nurków jak i administracji. Trzeba wyznaczyć parkingi i dojazdy. Zadbać o wygodne wejścia do wody. Kolejnym krokiem ku uciesze nurków może być zdobycie i zatopienie kilku eksponatów. Każdego, kto by chciał wziąć czynny udział w takim przedsięwzięciu, zapraszam do współpracy. Już teraz oferuję moją wiedzę i czas dla chętnych zobaczenia podwodnych zakamarków Łuku Mużakowa.
Czytaj więcej w temacie:
Park Krajobrazowy Łuk Mużakowa. Jak dojechać? - mapa
Geościeżka Dawna Kopalnia Babina w Geoparku Łuk Mużakowa zlokalizowana jest na południe od Parku Mużakowskiego, jej początek wyznaczono w miejscowości Nowe Czaple, a koniec w Łęknicy.
Zobacz film Nowej Perspektywy Mateusza Mierzwiaka "Ścieżka geoturystyczna dawan kopalnia Babina - dron dla Ciebie"
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Hotel Fariones
Najstarszy hotel na wyspie w zupełnie nowej odsłon…
kup teraz

Hotel Barceló Margaritas Royal Level
Najnowsza część znanego i lubianego hotelu Barceló…
kup teraz

Hotel Royal Hideaway Corales Beach
Niepowtarzalny klimat i wyjątkowa atmosfera w jedn…
kup teraz

Hotel Savoy Palace
Pięknie położony, ze wspaniałym widokiem na Ocean …
kup teraz

Hotel Secrets Bahía Real Resort & Spa
Tu poczujesz się jak we śnie! Jedyny w swoim rodza…