Tak wygląda Lubuskie Morze Martwe. Oto podwodny świat kwaśnych jezior w Łęknicy! Te widoki zapierają dech

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Tak wygląda podwodny Świat Lubuskiego Morza Martwego. ZOBACZ ZDJĘCIA >>>
Tak wygląda podwodny Świat Lubuskiego Morza Martwego. ZOBACZ ZDJĘCIA >>>Krzysztof Jersak
W kwaśnych, kolorowych jeziorach po kopalni Babina w Geoparku Łuk Mużakowa (woj. lubuskie) nie ma ryb, ani innych zwierząt wodnych - stąd porównanie do Morza Martwego. Wytworzył się za to swoisty ekosystem z martwymi i żywymi roślinami. Pod wodą są łąki, lasy, a także pozostałości kopalnianych sprzętów, które w nowej scenerii wyglądają pięknie i tajemniczo. Te cuda sfotografował i sfilmował żarsko-żagański płetwonurek Krzysztof Jersak, w ramach projektu Afryka.

Spis treści

- Projekt Afryka nawiązuje nazwą do największego jeziora geoparku Łuk Mużakowa - tłumaczy Krzysztof Jersak. - Nurkowanie w nim przypomina podróż w inny świat, na inną planetę.

Nurkowanie w kwaśnej wodzie

Zbiorniki pokopalniane są wypełnione kwaśnymi wodami. To konsekwencje rozkładu pirytu, znajdującego się w pokładach węgla. Wodę zakwasił kwas siarkowy, a odczyn pH wody w jeziorkach wynosi 3-4, co można porównać do soku pomarańczowego, czy octu. W takich warunkach nie mogą żyć ryby, ani rośliny. Jednak kwasowość jezior jest różna. Od tych całkowicie martwych, do mniej zakwaszonych, w których niektóre rośliny dają sobie radę. Brunatny i czerwony kolor niektórych akwenów pochodzi ze związków żelaza.

Zobacz więcej podwodnych zdjęć:

Zobacz niesamowity film Projektu Afryka z jeziora w geoparku Łuk Mużakowa. To odkrywka A kopalni Babina, zbiornik lekko zakwaszony, z głębokością maksymalną 16m

Czytaj więcej w temacie:

Zupełnie inny, podwodny, martwy świat

- Gdy zanurzasz się w gęstwinę lasu, nieraz trudno o drogę - wspomina płetwonurek. - Wreszcie stajesz przed błękitem, lazurem, zielenią lub niebezpieczną krwistą czerwienią. Kolor mówi dużo. Kolorów trzeba słuchać, gdzie zanurkować decyduje piryt oraz jego żelaźni przyjaciele. "Kopalnia Babina - Księżycowy" jeden z ponad 110 zbiorników Łuku Mużakowa to tu powstał pierwszy w Polsce park geodezyjny niesłychane formy i kolory towarzyszą nam wszędzie szczególnie pod wodą. Geneza zbiorników to różne odkrywki, część to zapadliska jeszcze inne zostały po dawnym lodowcu. Z dali obserwuje cię jeleń, Nikogo innego tu dziś nie ma. Woda o smaku owocowym obmywa butlę i maskę. Wkraczasz do innego świata.

Pod wodą wytworzył się ekosystem z martwymi i żywymi roślinami.
Pod wodą wytworzył się ekosystem z martwymi i żywymi roślinami. Krzysztof Jersak

Kwaśna woda z czasem zobojętnieje

Jeziora powstałe w miejscu wybierania iłów przez kopalnię są mniej rdzawe. Mają barwę niebiesko-szmaragdową, jednak również są zakwaszone. Stopień ich kwaśności jest różny i zależny m.in. od ich wieku. Z czasem kwas obojętnieje, co wykorzystują rośliny, a z czasem zaczną wykorzystywać również zwierzęta.

Pod wodą znaleźć można także pozostałości kopalnianych sprzętów, które w nowej scenerii wyglądają pięknie i tajemniczo.
Pod wodą znaleźć można także pozostałości kopalnianych sprzętów, które w nowej scenerii wyglądają pięknie i tajemniczo. Krzysztof Jersak

Turystyka nurkowa w geoparku

- W przyszłości, przy współpracy z nadleśnictwem Lipinki Łużyckie oraz instytucji powiatu żarskiego i gminy Łęknica chcielibyśmy stworzyć już jako stowarzyszenie nurków odpowiednie możliwości do rozwoju turystyki nurkowej - wskazuje Krzysztof Jersak. - Potrzebne do tego są chęci oraz ludzie z pasją, zarówno po stronie nurków jak i administracji. Trzeba wyznaczyć parkingi i dojazdy. Zadbać o wygodne wejścia do wody. Kolejnym krokiem ku uciesze nurków może być zdobycie i zatopienie kilku eksponatów. Każdego, kto by chciał wziąć czynny udział w takim przedsięwzięciu, zapraszam do współpracy. Już teraz oferuję moją wiedzę i czas dla chętnych zobaczenia podwodnych zakamarków Łuku Mużakowa.

Czytaj więcej w temacie:

Park Krajobrazowy Łuk Mużakowa. Jak dojechać? - mapa

Geościeżka Dawna Kopalnia Babina w Geoparku Łuk Mużakowa zlokalizowana jest na południe od Parku Mużakowskiego, jej początek wyznaczono w miejscowości Nowe Czaple, a koniec w Łęknicy.

Zobacz film Nowej Perspektywy Mateusza Mierzwiaka "Ścieżka geoturystyczna dawan kopalnia Babina - dron dla Ciebie"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na zary.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie