Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Taki zabytek w pobliżu Żar jest na sprzedaż za niewielkie pieniądze. Mamy archiwalne zdjęcia dworku, robił wrażenie

Aleksandra Łuczyńska
Aleksandra Łuczyńska
Zabytkowy dwórek w Lipinkach łużyckich jest na sprzedaż za 180 tys. zł
Zabytkowy dwórek w Lipinkach łużyckich jest na sprzedaż za 180 tys. zł archiwum
Ponad dziesięć pokoi, niemal tysiąc metrów kwadratowych, ale do kompleksowego remontu. Dworek w Lipinkach Łużyckich, zaledwie 10 kilometrów od Żar, jest na sprzedaż.

Wybudowany w połowie osiemnastego wieku, dwór w Lipinkach Łużyckich wystawiono na sprzedaż. Ogłoszenie pojawiło się na portalu Otodom.pl. Cena? 180 tys. zł. Zabytkowy dworek to 900 metrów powierzchni kwadratowej i działka 1,25 hektara. Obiekt wymaga kompleksowego remontu. Był zamieszkany do 1972 roku, a od tego czasu stoi nieużytkowany i dziś jest w stanie ruiny. Do dworku prowadzi piękna, lipowa aleja.

CZYTAJ TEŻ

Tympanon i nikłe taśmowe opaski

Dwór na planie prostokąta, o zwartej dwukondygnacyjnej bryle nakrytej dachem mansardowym przechodzącym w elewacjach bocznych w naczółkowy. Elewację frontową, zwróconą w kierunku południowym, zdobi portal z tympanonem, w którym umieszczono tarczę. Prostokątne otwory okienne ujęte są w nikłe taśmowe opaski. Pozostałe elewacje opracowane analogicznie do fasady, jednakże skromniej. Nieruchomość składa się z dwóch działek geodezyjnych które są przedzielone strumykiem, a łączy je mostek ceglany. Na terenie obok dworku stoi spichlerz.

czytamy w ogłoszeniu.

Bogaty wystrój...

Do budynku doprowadzone są media: woda, prąd, nie ma ogrzewania. Zabytek ma nową, stalową konstrukcję dachową. Wiadomo, że jeszcze w XV wieku postawiono tu wieżę mieszkalną, która stała się częścią dworku wybudowanego w połowie osiemnastego wieku.

- Istnieją­ca wieża została włączona w obręb nowobudowanego założenia, a jej pomieszczenia, otrzy­mawszy bogaty wystrój neogotycki, stały się salami reprezentacyjnymi. XV-wieczna wie­ża została wyodrębniona w elewacji poprzez zaznaczenie jej narożników pseudoboniami. W tej części elewacji umieszczono też napis z datą: „1200-1901”.

(źródło: Lubuski Konserwator Zabytków/www.lwkz.pl)
Zobacz też inne zabytki blisko Żar

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zary.naszemiasto.pl Nasze Miasto