MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Takie terminy sprzedaży zboża kwalifikują do dopłat w 2024 r. Sprawdź, co już wiadomo o pomocy

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Jak informuje za pośrednictwem PAP Izba Zbożowo-Paszowa, na rynku obserwuje zastój w handlu ziarnem, a rolnicy czekają na dopłaty do sprzedaży zbóż.
Jak informuje za pośrednictwem PAP Izba Zbożowo-Paszowa, na rynku obserwuje zastój w handlu ziarnem, a rolnicy czekają na dopłaty do sprzedaży zbóż. pixabay.com/jackmac34
Zapowiadane przez ministerstwo rolnictwa dopłaty do zbóż sprzedanych w 2024 roku są o krok bliżej. - W resorcie rolnictwa przygotowano rozporządzenie dotyczące dopłat do sprzedaży zbóż; konsultowane jest ono z rolnikami - przekazał zaraz po świętach wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak. Do jakich zbóż będą przysługiwały dopłaty i jakie terminy na fakturach zdecydują o kwocie pomocy do tony?

Spis treści

Kiedy zostaną uruchomione dopłat do zbóż 2024?

Rolnicy czekają na zapowiedziane przez przedstawicieli ministerstwa rolnictwa dopłaty do zbóż. Michał Kołodziejczak we wtorek 2 kwietnia 2024 r. wieczorem na antenie Polsat News poinformował o przygotowaniu rozporządzenia dotyczącego dopłat do sprzedaży zbóż.

„Z rolnikami rozmawiamy o konkretnym rozporządzeniu, które jest w tej chwili przygotowane. Czekamy jeszcze na odpowiednie procesy, które spowodują, że to rozporządzenia będzie mogło wejść w życie (...) Są to rekompensaty dla tych, którzy sprzedawali i będą sprzedawać zboże” - powiedział Kołodziejczak.

Jak przekazał 4 kwietnia wiceminister Stefan Krajewski, na dopłaty do zbóż zaplanowano ok. 2 mld zł, a obecnie w tej sprawie trwają ustalenia z Ministerstwem Finansów. Zapowiedział także, że dopłaty do zboża mają być wypłacane do końca maja 2024.

Termin sprzedaży zboża w 2024 roku decyduje o stawce dopłaty

Dopłaty mają przysługiwać do tony i zależeć od terminu sprzedaży. Według zapowiedzi MRiRW stawka wyniesie:

  • 300 zł za tonę w przypadku sprzedaży od 11 marca do 31 maja 2024 ,
  • 200 zł za tonę zboża sprzedanego między 1 stycznia a 10 marca 2024.

Dopłata do tony sprzedanego ziarna ma dotyczyć pszenicy, żyta, jęczmienia i pszenżyta. Niskie ceny skupu nie pozwalają rolnikom na myślenie o opłacalności produkcji, a czasem nawet o odzyskaniu poniesionych kosztów produkcji.

Podczas rozmów z ministrem przedstawiciele branży rolniczej zgłaszają m.in. postulat rozszerzenia pomocy o producentów kukurydzy czy chęć zmiany terminu sprzedaży zboża objętego dopłatami. Podczas piątkowego (5.04) spotkania z przedstawicielami Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych padł pomysł, by wsparciem zostali objęci rolnicy sprzedający zboże przed 1 stycznia 2024.

Czesław Siekierski odpowiedział jednak, że „rozporządzenie dotyczące dopłat do sprzedanego zboża jest już w trakcie procedowania, a propozycja jego zmiany oddaliłaby w czasie wejście jego w życie”, podało ministerstwo.

Na rynku zastój w handlu zbożem

Izba Zbożowo-Paszowa oceniła w komunikacie z wtorku, że podaż ziarna na rynku jest mała, nie ma zainteresowania zakupem zbóż przez przedsiębiorców. Branżowa organizacja zwróciła uwagę, że rolnicy czekają na zapowiedziane przez rząd dopłaty do sprzedaży ziarna.

Według Izby na ograniczoną sprzedaż ziarna przez rolników w ostatnim czasie wpłynęły też takie czynniki, jak trwające prace polowe oraz okres świąteczny, nabywców znajdują jedynie niewielkie partie zbóż.

„Ponadto, rolnicy czekają na stosowne rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie dopłat do sprzedaży pszenicy, żyta, jęczmienia i pszenżyta, które powinno ukazać się w najbliższych dniach” - poinformowali przedstawiciele Izby.

Według Izby, „przetwórcy, widząc duże zapasy ziarna w magazynach u rolników, nie czynią wzmożonych zakupów surowca tym bardziej, iż notowane spowolnienie produkcji pasz przez wytwórnie pasz powoduje, iż zapotrzebowanie na ziarno z ich strony także jest mniejsze”.

Zakupem ziarna są zainteresowani natomiast eksporterzy, ale trudno im kupować większe partie ziarna w związku z tym, iż ceny nie zadowalają sprzedających - wskazują eksperci.

W zależności od regionu kraju, ceny pod koniec marca br. oferowanej przez przetwórców z dostawą w marcu/kwietniu br. kształtowały na poziomie:

  • pszenicy konsumpcyjnej 720-800 zł/t;
  • pszenica paszowa 630-700 zł/t,
  • żyto konsumpcyjne 520-600 zł/t,
  • kukurydza 660-740 zł/t,
  • a rzepak 1830-1920 zł/t.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Takie terminy sprzedaży zboża kwalifikują do dopłat w 2024 r. Sprawdź, co już wiadomo o pomocy - Strefa Agro

Wróć na zary.naszemiasto.pl Nasze Miasto