MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Tam w Zielonej Górze najlepiej kształcą przyszłych kierowców. Poznaj 20 szkół nauki jazdy

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Zestawienie szkół nauki jazdy powstało na podstawie danych statystycznych Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego dotyczących egzaminów praktycznych na prawo jazdy kategorii B. 
Wybraliśmy szkoły, których kursanci w ubiegłym roku przystąpili do ponad 50 egzaminów, a zdawalność wyniosła 25 procent i więcej. Zobacz, czy w galerii jest twoja szkoła >>>
Zestawienie szkół nauki jazdy powstało na podstawie danych statystycznych Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego dotyczących egzaminów praktycznych na prawo jazdy kategorii B. Wybraliśmy szkoły, których kursanci w ubiegłym roku przystąpili do ponad 50 egzaminów, a zdawalność wyniosła 25 procent i więcej. Zobacz, czy w galerii jest twoja szkoła >>>Eliza Gniewek-Juszczak
W ubiegłym roku 38,65 procent zdało egzamin na prawo w Zielonej Górze za pierwszym razem, w 2022 roku było niemal tyle samo – 38,56 proc. Czy jest możliwe, że te wyniki będą kiedyś lepsze? Jak wybrać szkołę, żeby zwiększyć swoje szanse? Zajrzeliśmy do danych WORD Zielona Góra, aby wybrać najlepiej kształcące w tej dziedzinie szkoły.

Wiadomo, że nie chodzi o to, aby egzamin na prawo jazdy zdawał każdy bez względu na umiejętności. Ale jak zdobyć wiedzę i doświadczenie, żeby zdać egzamin za pierwszym czy może drugim razem? W 2023 roku WORD w Zielonej Górze odnotował rekordzistę, który podchodził do egzaminu 19 razy bez wyniku pozytywnego. W ostatnich 20 latach był kandydat na kierowcę, który zdał za 44 razem. W ubiegłym roku 38,65 procent zdało egzamin na prawo w Zielonej Górze za pierwszym razem, w 2022 roku było niemal tyle samo – 38,56 proc. – Za drugim razem zdałem, bo za pierwszym mi tak noga skakała, że samochód zgasł mi dwa razy na górce – przyznał nam pan Grzegorz, który zdawał 2 lutego tego roku.

Trwa głosowanie...

Za którym razem zdałeś prawo jazdy?

Jak wybrać dobrą szkołę nauki jazdy?

Roman Uździcki, egzaminator nadzorujący WORD Zielona Góra uważa, że wynik egzaminu zależy od umiejętności i od szkoły.

– Proponowałbym zacząć tę podróż w ubieganiu się o prawo jazdy od zasięgnięcia informacji, która szkoła cieszy się wysoką skutecznością nauczania. Nie mówimy o zdawalności, ale skuteczności nauczania. Jest naprawdę sporo dobrych szkół, godnych polecenia – uważa egzaminator. – Najlepsza informacja to jest przysłowiowa poczta pantoflowa. Powiedzenie sobie gdzie warto pójść, gdzie uczą mądrze, porządnie, nie tylko po to, żeby zdać egzamin, ale żeby się nauczyć, bo takim najlepszym świadectwem jest to, żeby dawać swoim zachowaniem gwarancję, że się wyjedzie z domu i do domu się powróci. To jest najważniejsze. Poczucie bezpieczeństwa ma być jak największe.

Kierowcy widzą sprawę zdawalność nieco inaczej. – Niektóre ośrodki wolą uczyć jazdę po wioskach niż w dużym mieście gdzie zdaje się egzamin bo tak im taniej wychodzi a potem zdawalność jest, jaka jest – komentuje pan Mariusz.

A pan Jarosław radzi do egzaminu podejść, jak do wszystkiego bez stresu.

– Bo przecież nikt mi głowy, czy czegoś innego nie utnie – śmieje się kierowca i wspomina swój egzamin. – To nic, że facet ciągle na mnie narzekał (chyba chciał mnie zestresować), ale w pewnym momencie sobie pomyślałem: „Ciągle jadę, więc nie jest chyba najgorzej". Pan mnie tylko na koniec podsumował: „Radzę bardziej słuchać dobrych rad”. Chyba zabolało go, że rzeczywiście robiłem trochę po swojemu, np. zamiast zawrócić w szerszej bramie, zawróciłem w węższej – opowiada zielonogórzanin.

Zobacz zestawienie szkół nauki jazdy z Zielonej Góry:

Zestawienie szkół nauki jazdy powstało na podstawie danych statystycznych Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego dotyczących egzaminów praktycznych na prawo jazdy kategorii B. 
Wybraliśmy szkoły, których kursanci w ubiegłym roku przystąpili do ponad 50 egzaminów, a zdawalność wyniosła 25 procent i więcej. Zobacz, czy w galerii jest twoja szkoła >>>

Tam w Zielonej Górze najlepiej kształcą przyszłych kierowców...

Nauka zachowań na drodze od przedszkola

Zdaniem dyrektora WORD przydało by się podejście systemowe w szkołach, aby dzieci już od najmłodszych lat uczyły się zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

– Są takie zajęcia, ale uważam, że na za małą skalę. Pamiętam, że sam najpierw zdawałem kartę rowerową. To się bardzo przydaje, bo już mamy przepisy znamy, wiemy jak zachować się na drodze. To jest podstawa do dalszego kształcenia się w tym kierunku – uważa Edward Jakubowski.

Roman Uździcki jest podobnego zdania o nauce bezpieczeństwa w ruchu drogowym już od przedszkola.

– Zdobywanie uprawnień warto zacząć od karty rowerowej. Przyda się jak najwięcej informacji na ten temat. Uczestnictwo w ruchu drogowych to podstawowa czynność społeczna, która zawsze będzie nam towarzyszyć. Im bardziej ewolucyjnie do tego podchodzimy, tym lepiej. A nie 18 lat i od razu prawo jazdy, BMW 500 koni pod maską i jedziemy, tylko powoli małymi kroczkami od mniejszych rowerów, motorowerów, małych motocykli, oswajajmy się z ruchem stopniowo – radzi egzaminator.

Egzaminator zaznacza, że osiemnastolatek dostaje oprócz urządzenia do przemieszczania się, jakby broń do ręki, którą może uszkodzić, zabić siebie i kogoś, może narobić bardzo dużo szkód.

– Kierowca musi mieć świadomość, że noga mu nie wyrośnie, głowy mu nie przyszyją. Za te pięć sekund uciechy ponad miarę może cierpieć całe życie i nie tylko on, rodzice, otoczenie. Koszty wypadków drogowych są przeogromne – podkreśla.

Zobacz też wideo: Zielona Góra. TOP 10 błędów z egzaminu na prawo jazdy

od 12 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Tam w Zielonej Górze najlepiej kształcą przyszłych kierowców. Poznaj 20 szkół nauki jazdy - Zielona Góra Nasze Miasto

Wróć na zary.naszemiasto.pl Nasze Miasto