Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

To była straszna katastrofa! Dom w Szprotawie zawisł w powietrzu nad przepaścią! To wyglądało prawie jak osuwisko w Norwegii!

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Katastrofa budowlana w Szprotawie. Dom zawisł nad przepaścią!
Katastrofa budowlana w Szprotawie. Dom zawisł nad przepaścią! Małgorzata Trzcionkowska, archiwum
To było wyjątkowo dramatyczne lato. W czerwcu 2013 roku padały gwałtowne deszcze. Woda podtapiała domy i drogi, ale w Szprotawie przy ul. Podgórne doszło do spektakularnej katastrofy budowlanej, porównywalnej do ogromnych osuwisk na przykład na Alasce.

Dom przy ul. Podgórnej w Szprotawie mieścił się na szczycie skarpy, zaś wejście miał od strony wąskiej uliczki. W starym, sześciopokojowym domu mieszkała rodzina z czwórką dzieci. Wszyscy cieszyli się cudownym widokiem na zieleń i położone poniżej ogrody. To było jedno z najpiękniejszych miejsc w mieście, aż do 2013 roku.

Gwałtowna ulewa w Szprotawie

Pod koniec czerwca mocno padało. Woda szerokim strumieniem spływała z ulicy Podgórnej po skarpie. Ludzie myśleli, że zagrożone podtopieniami są domy położone poniżej, jednak to nie one ucierpiały. Osunęła się skarpa pod domem, który zawisł dosłownie nad przepaścią. Wezwani na pomoc strażacy ocenili, że katastrofę spowodował żywioł i brak krawężników przy drodze koło domu.
Ludzie wspominali, że podobna ulewa była w 1978 roku i już wówczas skarpa zaczynała spływać. Potem nawieziono tam ziemi i sytuacja już się nie powtórzyła. Aż do czerwca 2013 roku. Rodzina musiała się wynieść, a dom został rozebrany.

Tak dzisiaj wygląda teren

Po katastrofie budowlanej zostało niewiele śladów. Od strony ul. Podgórnej nadal nie ma krawężnika, a gdy stanie się na szczycie skarpy widać piękny krajobraz łąk i ogrodów. Powstają nowe domy, ale po drugiej stronie uliczki, z dala od niebezpiecznej skarpy.

Przyczyny osuwisk ziemi

Według Ministerstwa Środowiska w Polsce są trzy czynniki, które przyczyniają się do powstawania osuwisk. To: budowa geologiczna i rzeźba terenu, intensywne i/lub długotrwałe opady atmosferyczne oraz działalność człowieka. Czynnikiem sprzyjającym uruchamianiu procesów osuwiskowych wskutek działalności człowieka są również wibracje powodowane przez prace ziemne i ruch pojazdów.

Czytaj również na naszym portalu

Zobacz film TVN 24/x-news "Runęła skarpa w Lubuskiem. Zagrożony dom w Szprotawie"

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zagan.naszemiasto.pl Nasze Miasto