Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oto gwiazdy z Żagania, znane w Polsce, Europie, na świecie! Potrafiły wykorzystać swoje 5 minut!

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Natalia Woś, finalistka, zdobywczyni II miejsca show TVN TOP Model 2023 (na zdjęciu podczas studniówki w Żaganiu, z Adrianem Nkwamu, kolegą z programu). Polska modelka, w 2023 zdała maturę i na poważnie zaczęła pracę w modelingu, między innymi kontraktem w Grecji.
Natalia Woś, finalistka, zdobywczyni II miejsca show TVN TOP Model 2023 (na zdjęciu podczas studniówki w Żaganiu, z Adrianem Nkwamu, kolegą z programu). Polska modelka, w 2023 zdała maturę i na poważnie zaczęła pracę w modelingu, między innymi kontraktem w Grecji. Małgorzata Trzcionkowska
Z Żagania i powiatu żagańskiego pochodzi i wielu znanych i cenionych ludzi! Wielu z nich zostało prawdziwymi gwiazdami pierwszej wielkości, wielu potrafiło wykorzystać swoje 5 minut, zaistniało w show-biznesie i nie tylko. Zobaczcie ich zdjęcia w galerii, przesuwajcie je strzałkami.

Zobaczcie film z koncertu z udziałem Malwiny Kalińskiej w Żaganiu

od 16 lat

Poniżej znajdziecie listę naukowców, absolwentów To Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Banacha w Żaganiu,zgłoszonych przez profesor Elżbietę Malinowską, a także znakomitego piłkarza z Wymiarek:

  • Prof. dr hab. Zbigniew Śliwiński - jest doktorem habilitowanym nauk medycznych, doktorem nauk kultury fizycznej, profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Klasycznego Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz Politechniki Opolskiej w Opolu. Kieruje Instytutem Fizjoterapii oraz Zakładem Medycyny Manualnej Uniwersytetu Klasycznego Jana Kochanowskiego w Kielcach. Stworzył i kieruję znanym i uznanym, w Polsce i świecie, Stacjonarnym Ośrodkiem Rehabilitacji im Profesora Wiktora Degi Wielospecjalistycznego Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Zgorzelcu.
  • Prof. dr hab. Leszek Paradowski - profesor nadzwyczajny - 2-krotny Rektor Akademii Medycznej we Wrocławiu. Kierownik Kliniki Gastroenterologii Szpitala Akademickiego we Wrocławiu.
  • Prof. ITD - Władysław Strykowski - dyrektor Instytutu Technologii Drewna, absolwent Politechniki Szczecińskiej i Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. - Koordynator Polskiej Platformy Technologicznej Sektora Leśno-Drzewnego
    - Członek Rady Głównej Instytutów Badawczych
    - Vice Prezydent Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego
    - Członek Rady Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli
    - Przedstawiciel polskiego sektora drzewnego ds. Europejskich Prognoz Drzewnych
    w Genewie, European Outlook Forest Sector Studies (EFSOS)
    - Korespondent Krajowy z zakresu statystyki leśnictwa i przemysłów przerobu drewna
    ECE/FAO Geneva i European Commission EUROSTAT Luxembourg
    - Członek American Chemical Society, Economies Department, Washington DC.
  • Prof. dr hab. Lechosław Latos-Grażyński - laureat nagrody FNP’98 w dziedzinie nauk ścisłych za badania nad porfirynami i metaloporfirynami o szczególnej strukturze molekularnej i elektronowej. Jego kariera naukowa związana jest z Wydziałem Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie ukończył studia i uzyskał stopnie doktora (1978), doktora habilitowanego w zakresie chemii nieorganicznej (1986) oraz tytuł profesora (1991). Istotną rolę w jego pracach naukowych odgrywa dwudziestoletnia współpraca z Wydziałem Chemii Uniwersytetu Kalifornijskiego (Davis). Obecnie jest zatrudniony na stanowisku profesora zwyczajnego Uniwersytetu Wrocławskiego. Kieruje Zespołem Chemii Porfiryn i Metaloporfiryn. Jest współautorem 110 prac naukowych opublikowanych w renomowanych czasopismach naukowych. Należy do pierwszej dziesiątki najczęściej cytowanych chemików pracujących w Polsce.
  • Prof. dr hab. Jan Stępniewski - profesor zwyczajny, ekonomista, specjalista w zakresie rachunkowości i zarządzania; wykładowca Uniwersytetu Jagielońskiego, kierownik Katedry Zarządzania Operacyjnego i Audytu. Wykładowca Uniwersytetu Paryż 13 w Departamencie Zarządzania Przedsiębiorstwem. Były rektor Wyższej Szkoły Menadżerskiej w Legnicy. Jeden z twórców francuskiej szkoły rachunkowości zdarzeniowej. W 1987 wydał książkę "Zasady rachunkowości zdarzeniowej". W swoim dorobku naukowym ma ponad 180 publikacji w tym 12 książek. Współautor 10-języcznego Słownika rachunkowości i zarządzania, wydanego przez Wydawnictwo L’Harmattan w Paryżu.
  • Prof. dr hab. Henryk Kozłowski - Uniwersytet Wrocławski, Wydział: Chemii, Katedra Chemii Bionieorganicznej i Biomedycznej. Twórca polskiej chemii bionieorganicznej, obecnie pracujący na pograniczu chemii i biologii. Na Wydziale Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego stworzył jedną z najbardziej prężnych grup naukowych – Zespół Chemii Bionieorganicznej i Biomedycznej. Wykaz otrzymanych odznaczeń i nagród obejmuje m.in.: Członkowstwo Polskiej Akademii Nauk, Fellow of the Royal Society of Chemistry, tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu im. Tarasa Szewczenki w Kijowie, 3 Nagrody Sekretarza Naukowego PAN, Nagrodę Wydziału Nauk Matematyczno-Fizyczno-Chemicznych PAN, Nagrodę Roku Nauki Polskiej, 4 Nagrody Ministra Sz.W.N.i T., 7 Nagród Ministra Edukacji Narodowej, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Medal Komisji Edukacji Narodowej oraz prestiżową Nagrodę Naukową im. Marii Skłodowskiej-Curie w dziedzinie chemii. Profesor wizytujący na Uniwersytetach w Strasbourgu, Sienie, Ferrarze, Florencji, Sassari, Cagliari, Lille, Dunkierce i Paryżu. Wypromował 24 doktorów. Dorobek naukowy: indeks Hirscha 36, ponad 490 oryginalnych prac, 13 rozdziałów w książkach, ponad 450 komunikatów prezentujących wyniki prac własnych na konferencjach naukowych, oraz 300 kilkadziesiąt wykładów wygłoszonych na zaproszenie na konferencjach międzynarodowych i krajowych oraz na różnych uniwersytetach. Cytowany około 5 tys. razy.
  • Zbigniew Gut (ur. 17 kwietnia 1949 w Wymiarkach, zm. 27 marca 2010 w Saint-Jean-de-Maurienne. W reprezentacji narodowej rozegrał 11 spotkań. Debiutował w meczu z NRD w 1972. 7 sierpnia 1972 Kazimierz Górski zaliczył go do grona drużyny olimpijskiej, z którą zdobył złoty medal olimpijski na Olimpiadzie w Monachium. Zakończył karierę reprezentacyjną w spotkaniu ze Szwecją podczas Mundialu 1974, wówczas Orły Górskiego zdobyły srebrny medal mistrzostw świata. W czasie kariery piłkarskiej był obrońcą takich klubów jak: Iskra Wymiarki, Promień Żary, Odra Opole i Lech Poznań. Zbigniew Gut był wszechstronnym sportowcem, bowiem na początku swej kariery uprawiał także sprint oraz skok w dal. Wyróżniał się szybkością (100 m biegał w 11 sekund, skakał w dal ponad 7 m) i wielką pracowitością.
    Kariera piłkarska : 1962–1966 - Iskra Wymiarki, 1966–1968 - Promień Żary, 1968–1974 - Odra Opole, 1974–1979 - Lech Poznań, 1980–1981 - Paris FC - 1981–1982, Stade Français, 1982–1984 - Red Star, 1985–1987 - Saint-Jean de gdzie zakończył zawodowa karierę.

Czytaj również na naszym portalu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zagan.naszemiasto.pl Nasze Miasto