Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trzebów, Gryżyce - idealne miejsca do morsowania w okolicach Żar, Żagania i nie tylko! Zobacz, gdzie warto się wybrać!

Paweł Wańczko
Paweł Wańczko
Bóbr w Gryżycach, poniżej elektrowni wodnej 
- Po zmianach dna w korycie rzeki, zalecam stronę od Grajówki, gdzie jest teraz głębiej, stabilniej i popływać łatwiej. Wówczas dojechać tam można od drogi na Nowogród Bobrzański... - zachęca Wojciech Olejarz.
Bóbr w Gryżycach, poniżej elektrowni wodnej - Po zmianach dna w korycie rzeki, zalecam stronę od Grajówki, gdzie jest teraz głębiej, stabilniej i popływać łatwiej. Wówczas dojechać tam można od drogi na Nowogród Bobrzański... - zachęca Wojciech Olejarz. fot. Wojciech Olejarz
Na naszym terenie idealne miejsca na morsowanie są w Trzebowie i na Gryżycach, ale w woj. lubuskim jest mnóstwo jezior i zbiorników wodnych, z bardzo dobrą infrastrukturą turystyczną, które w okresie zimowym idealnie nadają się do morsowania. Zapytaliśmy naszych lokalnych morsów, które miejsca polecają szczególnie. Zobacz, gdzie zimą warto się zanurzać!

Zobacz: Morsy na Dzikiej Ochli w Zielonej Górze

Jak podpowiadają lubuskie morsy, sytuacja jest identyczna jak w sezonie wakacyjnym, czyli wszędzie tam, gdzie latem ludzie lubią się kąpać, również zimą warto to robić. Ale najważniejsze jest to, żeby to robić w miejscu, w którym można bezpiecznie wejść do wody.

Przejdź do galerii i zobacz, które miejsca szczególnie polecają lubuskie morsy >>>

Najprzyjemniej morsuje się w temperaturze powietrza poniżej -8 st. C, w bezwietrzny i słoneczny dzień. Kąpiel w takich warunkach daje wrażenie, że woda jest „ciepła”.

Zobacz też: Morsy Lodołamacze Spoko Tato z Zielonej Góry

Dlaczego warto morsować? Oto korzyści, jakie przynoszą kąpiele w lodowatej wodzie

Morsowanie posiada mnóstwo prozdrowotnych zalet i daje bardzo pozytywne efekty sportowe. Lekarze porównują morsowanie do krioterapii stosowanej, np. w stwardnieniu rozsianym.

Podczas zanurzenia w lodowatej wodzie dochodzi do skurczu powierzchniowych naczyń krwionośnych. Krew dociera głębiej i poprawia krążenie w narządach wewnętrznych i tkankach znajdujących się w naszym ciele. To powoduje szereg nieocenionych w swej wartości korzyści zdrowotnych.

  • Morsowanie zwiększa odporności organizmu na choroby
  • Morsowanie redukuje cellulit
  • Morsowanie zmniejsza cellulit
  • Morsowanie zmniejsza ból i poprawia nastrój
  • Morsowanie poprawia nastrój
  • Morsowanie dobre na choroby stawów
  • Morsowanie redukuje dolegliwości związane ze zwyrodnieniami stawów i chorobami reumatycznymi
  • Morsowanie redukuje stany zapalne
  • Morsowanie wspomaga odchudzanie
  • Morsowanie - idealna terapia na depresje
  • Morsowanie dobra na alergię i choroby skóry
  • Morsowanie wygładza i ujędrnia skórę
  • Morsowanie szybciej regeneruje organizm
  • Morsowanie pomaga naszemu sercu
  • Morsowanie hartuje

Pamiętaj! Morsowanie to nie są zawody, na których bije się rekordy. Czas kąpieli i ilość wejść do wody są uzależnione od stażu morsa i warunków pogodowych.

Jak bezpiecznie zacząć morsowanie i kto może morsować?

Nie ma wątpliwości, że lodowate kąpiele mają bardzo pozytywny wpływ zarówno na zdrowie fizyczne jak i psychiczne człowieka. Zalet jest wiele (o zaletach morsowania przeczytasz pod tym linkiem). Ale jak bezpiecznie zacząć przygodę z morsowaniem, aby nie zrobić sobie krzywdy? Jak się do tego przygotować? Oto kilka ważnych porad.

  • Morsowanie dla każdego, bez względu na wiek. - Praktycznie nie ma żadnych specjalnych ograniczeń co do wieku. Morsują dzieci, młodzież, dorośli, a także ludzie w podeszłym wieku. Zwykle najwcześniej zaleca się rozpoczęcie morsowania w wieku około 3-4 lat. A potem można to robić już do późnej starości. Jest tylko kilka przeciwwskazań. O nich przeczytasz w dalszej części tekstu.
  • Morsowanie zacznij od rozgrzewki. - Na początek ważna uwaga! Nie wystarczy rozgrzać się gorącą herbatą czy kawą. A już na pewno nie alkoholem. Przed morsowaniem organizm należy rozgrzać za pomocą różnych ćwiczeń. Może to być np. gimnastyka, czy bieganie, które jest najbardziej naturalną formą ruchu.
  • Jak długo powinna trwać rozgrzewka? - Dla początkujących morsów zaleca się około 15-20-minutową rozgrzewkę. Należy przy tym pamiętać, że nie powinna ona być za bardzo intensywna. Organizm należy rozgrzać, ale nie przegrzać. Eksponowanie na mróz spoconego ciała nie jest dobrym pomysłem. Dlatego na początku warto zacząć od spokojnego truchtu i ćwiczeń ogólnorozwojowych (przysiady, skłony, pajacyki, pompki).
  • Wyposażenie morsa. - Do morsowania nie potrzebujemy wielu rzeczy. Niektórym wystarczą jedynie kąpielówki czy w przypadku kobiet strój kąpielowy. Wielu morsów jednak używa butów neoprenowych, które chronią stopy przed zimnem czy skaleczeniem się ostrym lodem. Koszt takich butów to około 90-100 zł. Niektórzy zamiast nich używają zwykłych butów do kąpieli, czy nawet starych adidasów. Chodzi o to, aby częściowo chociaż odizolować stopy od zimnego podłoża (od stóp bowiem najszybciej marzniemy). Jeśli ktoś zamierza zanurzać również całe ręce, może także zaopatrzyć się w rękawice neoprenowe. Palce bowiem, podobnie jak i stopy, są bardzo wrażliwe na zimno i zanurzenie ich w lodowatej wodzie może być bardzo nieprzyjemne a nawet bolesne. Poza tym, jeśli nie zanurza się głowy, a na dworze jest bardzo zimno, można założyć na głowę zwykłą czapkę.
  • Pierwsze wejście wody. - Do wody najlepiej wchodzić spokojnym, ale zdecydowanym krokiem. Nie wbiegamy! Dobrze jest, aby nie wchodzić do wody samemu. Za pierwszym razem nie wiemy bowiem, jak nasz organizm może zareagować na gwałtowną zmianę temperatury. Dlatego warto, aby obok nas był ktoś jeszcze, kto w razie czego mógłby nam szybko przyjść z pomocą. Gdy już znajdziemy się w wodzie należy pamiętać, że pływając, czy ruszając się nasz organizm szybciej będzie się wychładzał niż gdy będziemy w wodzie tylko stać. I to warto wziąć pod uwagę ustalając czas jaki chcemy w wodzie przebywać. Dlatego długość pobytu w zimnej wodzie dla każdego może być całkowicie różna. Bez większego ryzyka wychłodzenia możemy zastosować zasadę, że ile stopni ma woda, tyle minut możemy w niej przebywać – czyli 0-1 st. C do 1 minuty, 2 st. C – do 2 minut itd. Nawet niespełna minutowa kąpiel, wykonywana regularnie, to wystarczający bodziec dla hartującego działania lodowych kąpieli.
  • Co robić po wyjściu z wody? - Po wyjściu z wody można jeszcze krótką chwilę poświęcić na aktywność fizyczną, np. lekki trucht, a następnie jak najszybciej się ubrać w ciepłe i suche rzeczy. Właśnie po kąpieli najczęściej dochodzi do groźnych wychłodzeń organizmu. Warto pamiętać, że po wyjściu z wody mamy dla siebie tzw. złote pięć minut, podczas których organizm nie odczuwa jeszcze chłodu. Po tym czasie, gdy nie zdążymy się ubrać, może nas spotkać przykra niespodzianka i możemy mieć problem z zasznurowaniem butów. Na koniec warto napić się gorącej herbaty.
  • Jak często można morsować? - To jak często możemy morsować zależy od stopnia naszego zaawansowania oraz od temperatury wody. Na początek (w pierwszym roku) wystarczy, gdy będziemy to robić raz na tydzień. Potem oczywiście możemy częstotliwość zwiększać. Ale pamiętajmy, że w najzimniejszych miesiącach pomiędzy kąpielami warto dać odpocząć organizmowi dzień lub dwa.
  • Czy każdy może morsować? - Tak, jak pisaliśmy wyżej, praktycznie nie ma żadnych specjalnych ograniczeń co do wieku. Jest jednak kilka przeciwwskazań. Dlatego dobrze jest, aby wcześniej skonsultować się ze swoim lekarzem. Są bowiem choroby, w przypadku których odradza się morsowanie. Do takich należ m.in. choroby serca i układu krążenia, nadciśnienia, choroby naczyń mózgowych, epilepsja oraz borelioza.
  • Morsowanie odmładza - Morsowanie hamuje procesy starzenia i działa odmładzająco na organizm. Starsi ludzie, którzy korzystają regularnie z zimnych kąpieli – są zdrowsi i przejawiają większą radość z życia.

Osobom morsującym zaleca się również raz w tygodniu wizytę w saunie.

Zobacz też: Nowa Sól. Tak morsy świętowały swoją 13. rocznicę ślubu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zary.naszemiasto.pl Nasze Miasto