Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tutaj młodzi ludzie mają głos! Zaangażuj się i Ty!

Lucyna Makowska
Grzegorz Kuźniar: większość w MRM powinni stanowić uczniowie szkół średnich.
Grzegorz Kuźniar: większość w MRM powinni stanowić uczniowie szkół średnich. Lucyna Makowska
Młodzież ma głos. Żagańscy samorządowcy powołali właśnie Młodzieżową Radę Miasta. Tylko młodzi jakoś do pracy się nie garną…

Złożone z młodych ludzi ciało doradcze, to przede wszystkim szansa dla młodych nauki samorządności, ale możliwość aktywnego udziału w życiu społecznym miasta.
W swojej kampanii wyborczej utworzenie takiej rady obiecywał burmistrz, Andrzej Katarzyniec. Teraz słowa dotrzymał. Na piątkowej sesji jednogłośnie podjęto uchwałę ws. utworzenia takiej rady. Głosowało za nią 19 obecnych na sesji radnych. O szczegółach dyskutowano kilka dni wcześniej na posiedzeniu komisji gospodarki. Radny Tomasz Kwarciński przypomniał deklarację burmistrza i zaproponował zabezpieczenie pieniędzy w budżecie, aby utworzona rada od razu zaczęła działać.

Czemu młodzi nie garną się do pracy w radzie?
Wiadomo, już, że pieniędzy do dyspozycji młodzi ludzie na razie nie dostaną, bo budżet na 2020 rok już został zatwierdzony. Burmistrz ubolewał, że rozpoczęty do rady nabór bardzo go rozczarował.
- Inaczej niż się spodziewałem, młodzi nie garną się do pracy w takiej radzie. Chętnych jest niewielu, na spotkanie przyszło bowiem kilka osób, a podejrzewałem, że zainteresowanie taką formą aktywności będzie znacznie większe. Niestety – tłumaczył A. Katarzyniec.
T. Kwarciński jest zdania, że przekazanie młodzieżowej radzie pieniędzy, przekonałoby młodzież do udziału w życiu miasta.
-Wygląda na to, że trzeba będzie tę ideę bardziej rozpropagować w szkołach, a młodzi powinni najpierw się wykazać pomysłami i zaangażować się w pracę na rzecz miasta- tłumaczył Adam Matwijów, przewodniczący rady miejskiej.
W statucie rady jest przecież zapis, że działalność w Młodzieżowej Radzie Miasta jest funkcją społeczną i nieodpłatną. Za to daje możliwość młodym zgłaszania swoich potrzeb i opinii „dorosłej” radzie, ale również uczyć się postaw obywatelskich oraz zasad działania instytucji samorządowych, ale i włączenie młodzieży w procesy podejmowania decyzji, które dotyczą młodych osób oraz ich najbliższego otoczenia

-Proponuję zmniejszyć z pięciu do dwóch, liczbę osób z MRM mogących zgłaszać inicjatywy uchwałodawcze - mówi radny Grzegorz Kuźniar.

- Miejmy nadzieję, że podjęta uchwała uaktywni młodzież- mówił Grzegorz Kuźniar.- Przecież miasto będzie realizować także zaproponowane przez MRM inwestycje, akcje. Uważam, że warto zachęcić uczniów szkół do partycypacji w codziennym życiu miasta. Wniosłem kilka poprawek do statutu i szkoda, że nie wszystkie uwzględniono.Uważam, że połowę rady powinni stanowić ludzie ze szkół średnich, zawsze są dojrzalsi od uczniów podstawówek.

Kto może startować do rady?
W jej skład wejdzie 18 uczniów- przedstawicieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu Żagania, oraz dwóch przedstawicieli Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Żaganiu. Kandydaci muszą mieć skończone 12 lat, i posiadać bierne prawo wyborcze. Jej kadencja będzie trwała dwa lata. Wybory do MRM będą tajne, w każdej szkole stanowiącej okręg wyborczy. Z każdego wybranych może być dwóch radnych. O wyborze zdecyduje największa ilość głosów.
W wielu miastach i gminach takie rady już działają. Tak jest w Gorzowie i Zielonej Górze, ale i w mniejszych miastach np. Czerwieńsku czy Międzyrzeczu, Gubinie, Krośnie Odrzańskim, a w planach jest też jej utworzenie w Świdnicy.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zagan.naszemiasto.pl Nasze Miasto