Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Urząd Miasta Żary żąda przedstawienia mnóstwa zaświadczeń - denerwuje się przedsiębiorca. - To żadna pomoc! Urząd odpowiada

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
- Czy Urząd Miasta Żary rzeczywiście chce pomóc przedsiębiorcom? - pyta rozgoryczony Czytelnik, który przesłał nam odpowiedź, otrzymaną z urzędu. Ze zdjęć usunęliśmy sygnaturę pisma, ze względu na zachowanie anonimowości przedsiębiorcy.
- Czy Urząd Miasta Żary rzeczywiście chce pomóc przedsiębiorcom? - pyta rozgoryczony Czytelnik, który przesłał nam odpowiedź, otrzymaną z urzędu. Ze zdjęć usunęliśmy sygnaturę pisma, ze względu na zachowanie anonimowości przedsiębiorcy. Małgorzata Trzcionkowska
Przedsiębiorca (imię i nazwisko do wiadomości redakcji) pracuje w branży budowlanej. W kwietniu zgłosił się do Urzędu Miasta Żary z wnioskiem o odroczenie płatności podatku od nieruchomości. - Kazano mi uzupełnić mój wniosek o oświadczenia i zaświadczenia. W sumie to ok. 20 dokumentów - wskazuje mężczyzna. - Żeby je wszystkie zdobyć, potrzebuję ok. 2 tygodni. To ma być pomoc?! To jakaś kpina! Mam również działalność w Zielonej Gorze. Tam podczas pandemii koronawirusa obowiązuje postępowanie uproszczone. Treść pisma do przedsiębiorcy w galerii.

Pan Mirosław (imię zmienione) prowadzi działalność gospodarczą w Żarach i Zielonej Górze. W Żarach ma dużą halę, którą podnajmuje małym podmiotom. - Odkąd zaczęła się epidemia, moi dzierżawcy mają problemy z płatnościami. Niektórzy zwijają interesy i całkowicie przestali płacić. Ja muszę zapłacić miastu podatek od nieruchomości w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych. Zwróciłem się więc do urzędu o odroczenie płatności. Nie o umorzenie, tylko o przełożenie na termin późniejszy.

Czytaj również na naszym portalu

Żarski urząd chce zaświadczeń, oświadczeń i kserokopii

Kilka dni temu przedsiębiorca otrzymał pismo wzywające go do przedstawienia dokumentów, zaświadczeń i kserokopii, itp., poświadczających zasadność jego wniosku.
- To jakiś obłęd - wskazuje pan Mirosław. - W wezwaniu wyszczególniono 17 punktów. Między innymi wezwano mnie do przedstawienia bilansów, zaświadczeń, rachunków zysków i strat, PIT-ów, dokumenty potwierdzających negatywny wpływ epidemii Covid-19 na moją działalność, dokumentów potwierdzających pogorszenie płynności, dochodów wszystkich członków rodziny i wiele innych dokumentów. Żeby je wszystkie skompletować, potrzebowałbym przynajmniej 2 tygodni, w czasie których musiałbym zajmować się tylko tym. A urząd dał mi tydzień.

"Korona pomoc" w Zielonej Górze

Pan Mirosław wskazuje, że o odroczenie spłaty podatku zwracał się też do Urzędu Miasta Zielonej Góry i tam nie ma takich wymogów. W czasie pandemii obowiązują uproszczone dokumenty w ramach "Korona pomocy" dla przedsiębiorców.
Nasz Czytelnik jest oburzony postawą żarskiego urzędu i prosi o pomoc Radę Miasta Żary.

Przewodniczący przyjrzy się wymogom

- Podczas ostatniej sesji przyjęliśmy m.in. uchwałę dotyczącą mikroprzedsiębiorców, prowadzących działalność na mieniu miasta - tłumaczy Marian Popławski, przewodniczący Rady Miasta Żary. - Jest epidemia i rozumiemy konieczność pomocy dla przedsiębiorców. Jednak musimy również ważyć potrzeby mieszkańców, które trzeba zaspokajać, m.in. prowadzenie żłobków i przedszkoli.
Przewodniczący przyznaje jednak, że żądanie takiej masy dokumentów od przedsiębiorców jest przesadne. - Będę na ten temat rozmawiał z panią burmistrz - obiecuje M. Popławski. - Będziemy zastanawiać się nad racjonalnym rozwiązaniem udzielania pomocy dla przedsiębiorców.

Urząd odpowiada

- Każde postępowanie podatkowe jest inne i może dotyczyć innego okresu - odpwiada Iwona Pawlik, naczelnik wydziału podatku i opłat w UM Żary. - Wnioski składane przez przedsiębiorców dot. również okresu przed epidemią COVID-19, w związku z tym dot. składania dokumentów z różnego okresu.
Miasto Żary udziela ulg podatkowych na indywidualny wniosek podatnika. Przy czym nie wystarczy powołać się na panującą pandemię CIVID-19. Uzasadnienie wniosku powinno wskazywać na konkretne przesłanki indywidualnej sytuacji podatkowej, które przekładać się będą na zasadność przyznania przez organ ulgi. W związku z wytycznymi Ministerstwa Finansów, w ramach uzasadnienia należy przedstawić sytuację majątkową podatnika i jego branży, obecny stan przedsiębiorstwa, stan zatrudnienia oraz opisać wpływ obecnej sytuacji na jej pogorszenie.
Należy też wykazać negatywne skutki, jakie z dużym prawdopodobieństwem wystąpią w przypadku nieudzielenia ulgi podatkowej np. utrata płynności finansowej, konieczność redukcji zatrudnienia.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami, wezwanie do złożenia dokumentów jest uzależnione od uzasadnienia złożonego wniosku oraz od okresu, jakiego dotyczy złożony wniosek.

Zobacz film Dzień Dobry TVN, jak radzą sobie przedsiębiorcy w czasie koronawirusa

promocja aplikacji nasze miasto

Pobierz

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste:

  • Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz "Żary"

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zary.naszemiasto.pl Nasze Miasto