Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W których miastach najszybciej znajdziesz pracę, a gdzie ubyło najwięcej ofert?

OPRAC.: AB
Ile ofert pracy przypada na 1000 mieszkańców w 2021 roku? Gdzie kandydaci do pracy mają największy wybór ogłoszeń? 

 Porównaj perspektywy zatrudnienia w największych miastach Polski.
Ile ofert pracy przypada na 1000 mieszkańców w 2021 roku? Gdzie kandydaci do pracy mają największy wybór ogłoszeń? Porównaj perspektywy zatrudnienia w największych miastach Polski. Pxhere.com
Ofert pracy jest dużo mniej niż przed rokiem. W ciągu 12 miesięcy liczba dostępnych ogłoszeń zmniejszyła się o blisko ¼. Sprawdziliśmy, w których miastach jest najłatwiej o zatrudnienie.

Początek nowego roku na rynku pracy cechował się dużo mniejszą dynamiką zatrudnienia niż przed rokiem. W styczniu opublikowano 24% mniej ofert pracy mniej niż przed rokiem - wynika z kolejnej edycji raportu „Oferty pracy w czasie COVID-19” firm Grant Thornton i Element. W styczniu na 50 największych portalach objętych automatycznym monitoringiem ofert pracy ukazało się 224 tys. ogłoszeń o pracę – to drugi najgorszy wynik od maja 2020 roku.

W ciągu roku we wszystkich miastach Polski zmalała liczba wakatów. Autorzy raportu przeanalizowali oferty pracy na popularnych wśród HR-owców portalach ogłoszeniowych (OLX, Pracuj.pl, Praca.pl czy Infopraca.pl) oraz na Linkedin. O połowę zmniejszył się wolumen wakatów w Poznaniu (-52%) i Łodzi (- 49%). Jedynie w Szczecienie wynik był zbliżony do tego przed rokiem (-4%). W Krakowie spadek wakatów był nieco wyższy, w porównaniu z sytuacją przed rokiem (-9%).

- Pandemia nadal trwa i choć pracodawcy przyzwyczaili się z nią żyć, to nie ma się co dziwić, że popyt na pracowników mierzony liczbą nowych ofert pracy nadal nie wrócił do stanu sprzed pandemii. O ile jeszcze latem, kiedy rynek pracy po pandemii odbudowywał się bardzo szybko, można było mieć nadzieję, że kłopoty były przejściowe, o tyle obecnie raczej podstaw do optymizmu nie ma – uważa Monika Smulewicz, partnerka outsourcingu płac i kadr w Grant Thornton. – Choć większość pracodawców dostosowała się do lockdownu, np. przeszła na pracę zdalną lub hybrydową czy wsparła komunikację i realizację usługi odpowiednimi technologiami cyfrowymi, to nadal wiele branż bardzo mocno cierpi z powodu restrykcji i zupełnie nie myśli obecnie o zatrudnianiu nowych ludzi – dodaje ekspertka.

Po analizie ogłoszeń o pracę okazuje się, że na na 1000 mieszkańców przypada średnio tylko 7,3 oferty pracy. Rok temu było to 8,4 oferty pracy, a w sierpniu 2020 r. - blisko 9. Na początku 2021 r. największy wybór miały osoby szukające zatrudnienia w Warszawie. Na jednego mieszkańca przypadało 11,4 ogłoszeń o pracę. Drugie miejsce w zestawieniu zajął Kraków, lider poprzedniego rankingu (11,2 ofert), a trzecie – Wrocław (9,9 oferty).

W ciągu roku pracodawcy zmniejszyli swoje wymagania względem pracowników. W styczniu 2020 r. ogłoszeniodawcy stawiali średnio kandydatowi 6,2 wymagania, podczas gdy rok później ich oczekiwania skurczyły się do 5,4 wymogów. Jak podkreślają autorzy raportu, „średnia liczba wymagań nigdy nie spadła poniżej 5 i utrzymuje się na poziomie 5,1-5,4”.

Ustabilizowała się także liczba benefitów oferowanych pracownikom. W styczniu proponowano ich średnio 6,1 wobec 6,8 benefitu przed rokiem. Na znaczeniu zyskały szkolenia, oferowane w styczniu 2021 przez 68% ogłoszeniodawców oraz pakiety medyczne (pojawiły się o nich wzmianki w 49% ogłoszeń). Za to spadł do 35% udział pakietów sportowych.

[QUIZ] Czy należy ci się umowa o pracę? Zrób prosty test i sprawdź!

Okazje

Zadbaj o swój ogród na wiosnę

Materiały promocyjne partnera
od 12 lat
Wideo

echodnia Ksiądz Łukasz Zygmunt o Triduum Paschalnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: W których miastach najszybciej znajdziesz pracę, a gdzie ubyło najwięcej ofert? - Strefa Biznesu

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto