W Lubuskiem jest wieża rodem z Władcy Pierścieni! Na jej szczycie brakuje tylko oka Saurona. Wygląda niesamowicie

Michał Korn
Michał Korn
Widząc taką wieżę, pierwsze co przychodzi na myśl, to saga Tolkiena. Zobacz więcej zdjęć >>>
Widząc taką wieżę, pierwsze co przychodzi na myśl, to saga Tolkiena. Zobacz więcej zdjęć >>>Mariusz Kapała
Gdy tak się na nią patrzy, wygląda niczym element scenerii sagi Tolkiena. A jeśli staniemy przed nią i zamkniemy oczy, nasza wyobraźnia wyświetli obraz głównych bohaterów oraz płonące na szczycie oko Saurona. Tak, mamy w Lubuskiem wieżę rodem z Władcy Pierścieni i nie, nie każdy wie o jej istnieniu.

Spis treści

Wieża rodem z Władcy Pierścieni

Wieża wzniesiona została w 1922 roku na terenie dawnej cegielni, która przed II wojną światową należała do obszaru wsi Szczepanów (niem. Zeipau). Budowla ma pięć kondygnacji i osadzona została w nurcie architektury ekspresjonistycznej. Jeśli jeszcze nic wam to nie mówi, to wiedzcie, że taka budowla jest niezwykłą rzadkością w Polsce.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ:

Przed wojną w sąsiedztwie węzła kolejowego znajdowały się tereny znanej nie tylko w okolicy firmy Zeipauer Dachstein und Braunkohlenwerke AG. Jej właściciel, człowiek zamożny i z wyobraźnią zlecił projekt wieży ciśnień i swojego domu zyskującemu sławę Otto Bartningowi.

Szkoda tylko, że dom nie przetrwał... Ponoć był na tyle niesamowity, że służył jako pierwowzór futurystycznej willi szalonego naukowca Rotwanga z kultowego filmu „Metropolis” Fritza Langa. Ponoć... Zarówno dom, jak i wieża miały za zadanie uświadomić, do czego zdolna była firma z Jankowej. A to wcale nie był szczyt ich możliwości.

Na żywo robi piorunujące wrażenie

Wieżę wzniesiono z cegły na rozbudowanym wielobocznym planie, dzięki któremu jej sylweta uzyskała niezwykle dynamiczną formę. Pięciokondygnacyjna bryła zwęża się łagodnie ku górze.

Brzmi znajomo, prawda? Brzmi i wygląda! Na sam widok przed oczami przewijają nam się tolkienowskie obrazy. Ale teraz już będzie nieco mniej fantastycznie. Całość budowli nakrywa dwuspadowych dach, który podkreśla partie szczytowe wysunięte przed lico murów. Z kolei załamujące się pod kątem prostym płaszczyzny ścian oraz dynamicznie wypiętrzone i nadwieszone szczyty nadają budowli malowniczości i ekspresji. Jej elewacje i wnętrze licowane są cegłą w ciemnoczerwonym kolorze i uwierzcie nam, że na żywo robi piorunujące wrażenie. Żadne fotografie nie oddadzą tego widoku.

Odkryj tajemnice Lubuskiego:

To jedyna taka wieża w Polsce

Warto w tym miejscu zaznaczyć fakt, że wieża ciśnień w Jankowej Żagańskiej jest obecnie jedynym przykładem twórczości tego architekta w Polsce. Obserwując budowlę z oddali dostrzegamy jak jej prosta i mocna bryła w sposób harmonijny wkomponowana została w otoczenie i na tle nizinnego krajobrazu wyłania się jakby była jego naturalnym elementem.

Na uznanie zasługuje sposób, w jaki Bartning potrafił po mistrzowsku zjednoczyć budowlę z krajobrazem.

W Lubuskiem takie niespodziewane odkrycia zdarzają się często. Odnaleziono przecież secesyjne sanatorium w Trzebiechowie, dzieło mistrza Henry’ego van de Velde.

Secesyjną wieżę ciśnień w Zbąszynku wedle projektu Otto Möhringa. W centrum Zielonej Góry stoi willa Muthesiusa, a architekci z ciężkim westchnieniem spoglądają też na charakterystyczny tarasowy ogród w Gubinie. Przed wojną na jego szczycie stała Willa Wolfa, dzieło niemieckiego architekta Ludwika Miesa von der Rohe, który w swoich czasach został okrzyknięty wizjonerem. Przykłady można mnożyć, a o ilu jeszcze nie wiemy?

Wieża Tolkiena w Lubuskiem. Jak dojechać? - mapa

Wieża stoi samotnie pośrodku niczego. Oddalona jest rzut kamieniem od opustoszałego dworca w Jankowej Żagańskiej. Dojazd do niej z Żar czy Żagania zajmuje raptem 20 minut.

źródło: Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków

Tak wygląda wieża rodem z sagi Tolkiena:

Zobacz wideo: Kajakiem pływał wśród rekinów - zobacz wywiad z Janem Skwarą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na zary.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie