Spis treści
Wieża rodem z Władcy Pierścieni
Wieża wzniesiona została w 1922 roku na terenie dawnej cegielni, która przed II wojną światową należała do obszaru wsi Szczepanów (niem. Zeipau). Budowla ma pięć kondygnacji i osadzona została w nurcie architektury ekspresjonistycznej. Jeśli jeszcze nic wam to nie mówi, to wiedzcie, że taka budowla jest niezwykłą rzadkością w Polsce.
ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ:
Przed wojną w sąsiedztwie węzła kolejowego znajdowały się tereny znanej nie tylko w okolicy firmy Zeipauer Dachstein und Braunkohlenwerke AG. Jej właściciel, człowiek zamożny i z wyobraźnią zlecił projekt wieży ciśnień i swojego domu zyskującemu sławę Otto Bartningowi.
Szkoda tylko, że dom nie przetrwał... Ponoć był na tyle niesamowity, że służył jako pierwowzór futurystycznej willi szalonego naukowca Rotwanga z kultowego filmu „Metropolis” Fritza Langa. Ponoć... Zarówno dom, jak i wieża miały za zadanie uświadomić, do czego zdolna była firma z Jankowej. A to wcale nie był szczyt ich możliwości.
Na żywo robi piorunujące wrażenie
Wieżę wzniesiono z cegły na rozbudowanym wielobocznym planie, dzięki któremu jej sylweta uzyskała niezwykle dynamiczną formę. Pięciokondygnacyjna bryła zwęża się łagodnie ku górze.
Brzmi znajomo, prawda? Brzmi i wygląda! Na sam widok przed oczami przewijają nam się tolkienowskie obrazy. Ale teraz już będzie nieco mniej fantastycznie. Całość budowli nakrywa dwuspadowych dach, który podkreśla partie szczytowe wysunięte przed lico murów. Z kolei załamujące się pod kątem prostym płaszczyzny ścian oraz dynamicznie wypiętrzone i nadwieszone szczyty nadają budowli malowniczości i ekspresji. Jej elewacje i wnętrze licowane są cegłą w ciemnoczerwonym kolorze i uwierzcie nam, że na żywo robi piorunujące wrażenie. Żadne fotografie nie oddadzą tego widoku.
Odkryj tajemnice Lubuskiego:
To jedyna taka wieża w Polsce
Warto w tym miejscu zaznaczyć fakt, że wieża ciśnień w Jankowej Żagańskiej jest obecnie jedynym przykładem twórczości tego architekta w Polsce. Obserwując budowlę z oddali dostrzegamy jak jej prosta i mocna bryła w sposób harmonijny wkomponowana została w otoczenie i na tle nizinnego krajobrazu wyłania się jakby była jego naturalnym elementem.
Na uznanie zasługuje sposób, w jaki Bartning potrafił po mistrzowsku zjednoczyć budowlę z krajobrazem.
W Lubuskiem takie niespodziewane odkrycia zdarzają się często. Odnaleziono przecież secesyjne sanatorium w Trzebiechowie, dzieło mistrza Henry’ego van de Velde.
Secesyjną wieżę ciśnień w Zbąszynku wedle projektu Otto Möhringa. W centrum Zielonej Góry stoi willa Muthesiusa, a architekci z ciężkim westchnieniem spoglądają też na charakterystyczny tarasowy ogród w Gubinie. Przed wojną na jego szczycie stała Willa Wolfa, dzieło niemieckiego architekta Ludwika Miesa von der Rohe, który w swoich czasach został okrzyknięty wizjonerem. Przykłady można mnożyć, a o ilu jeszcze nie wiemy?
Wieża Tolkiena w Lubuskiem. Jak dojechać? - mapa
Wieża stoi samotnie pośrodku niczego. Oddalona jest rzut kamieniem od opustoszałego dworca w Jankowej Żagańskiej. Dojazd do niej z Żar czy Żagania zajmuje raptem 20 minut.
źródło: Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków
Tak wygląda wieża rodem z sagi Tolkiena:
Zobacz wideo: Kajakiem pływał wśród rekinów - zobacz wywiad z Janem Skwarą
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?