Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W ośmiu lubuskich szpitalach w weekendy będą darmowe badania. Skorzystaj z okazji i zadbaj o zdrowie!

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Wideo
od 12 lat
W marcu w szpitalach w Zielonej Górze, Gorzowie Wlkp., Nowej Soli, Żarach, Świebodzinie, Sulechowie, Słubicach i Krośnie Odrzańskim podczas weekendów odbędą się darmowe badania dla Lubuszan. Będzie można sprawdzić swój stan zdrowia, wykonać badania profilaktyczne i uzyskać lekarskie porady. A wszystko w przyjaznej atmosferze, bo w ramach kawiarenek zdrowia.

Zdrowie jest najważniejsze. Wszyscy o tym wiemy. Profilaktyka jest bardzo ważna. Też o tym wiemy, że lepiej zapobiegać niż leczyć już zaawansowane choroby. Tylko teoria to jedno. Praktyka drugie. Dzięki kawiarenkom zdrowia łatwiej będzie nam wykonać profilaktyczne badania.

Konferencja prasowa na temat bezpłatnych badań weekendowych w ośmiu lubuskich szpitalach w ramach marcowej akcji Kawiarenki zdrowia - urząd marszałkowski w Zielonej Górze - 26 lutego br 2024 roku

W ośmiu lubuskich szpitalach w weekendy będą darmowe badania...

Dbamy o samochód, robimy przeglądy, zadbajmy też o swoje zdrowie - zachęcają nie tylko lekarze

- Rozumiem, że mam się badać, prowadzić zdrowy styl życie, dużo się ruszać, odpowiednio odżywiać. Ale z badaniami nie jest tak prosto. Czasem trzeba czekać pół roku czy nawet dłużej. Wszędzie długie kolejki, nie zawsze lekarze chcą też dawać skierowanie – mówi Jadwiga Bułyszkiewicz, dlatego nie tylko ją ucieszyła informacja, że w marcu w ośmiu lubuskich szpitalach zorganizowane zostaną kawiarenki zdrowia. W soboty i niedziele będzie można skorzystać z bezpłatnych badań i porad lekarskich. I to nie w lekarskich gabinetach, ale przy kawie i herbacie, w bardziej przyjaznej atmosferze. Oczywiście jak wszędzie także i w przypadku tzw. białych weekendów, liczba miejsc jest ograniczona i trzeba się wcześniej zarejestrować.
Członek Zarządu Województwa Lubuskiego Grzegorz Potęga zachęca Lubuszan do skorzystania z marcowej oferty i podkreśla, że wiosną warto zadbać nie tylko o domowe porządki, ale sprawdzić swój stan zdrowia.
Także Sebastian Ciemnoczołowski, radny wojewódzki, namawia Lubuszan do udziału w akcji. Bo leczenie jest najdroższe i nie zawsze przynosi oczekiwane efekty. Zwłaszcza jeśli zbyt późno zgłosimy się do lekarza. Dlatego warto się badać, sprawdzać swój stan zdrowia.

Weekendowe kawiarenki zdrowia - darmowe badania i porady lekarskie. Najpierw w Zielonej Górze

Kawiarenki zdrowia zostaną otwarte już w ten weekend, w obu lubuskich stolicach. Najpierw w sobotę, 2 marca br., w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze. Do dyspozycji pacjentów będzie pięć poradni, do których można się zapisywać po nr tel. 68 32 96 204 w środę, 28 lutego br., w godz. 8.30 do 14.00. W sobotę poradnie będą do dyspozycji Lubuszan od 10.00 do 14.00. Jaką pomoc uzyskamy? W poradni urologicznej od 10.00 do 12.00 będą wykonywane badania w kierunku guza jądra u mężczyzn w wieku 18-35 lat. W poradni diabetologicznej, czynne od 10.00 do 14.00 wykonać będzie można pomiar cukru, masy ciała, ciśnienia, a także skonsultować się z diabetologiem. W poradni nefrologicznej (10.00 – 14.00) szpital razem ze stowarzyszeniem „Nerka” będzie realizował działania profilaktyczne na miejscu będzie oczywiście lekarz nefrolog.
W ramach białej soboty w Zielonej Górze czynna będzie też poradnia pulmonologiczna, w której będzie dyżurować czterech lekarzy (9.30 – 13.30). Plan jest tak, by badaniami spirometrem i konsultacjami objąć sto osób.
Dwóch kardiologów przyjmie nas w godz. 10.00 0 14.00 , by ocenić ryzyko sercowo-naczyniowe u osób bez rozpoznanej choroby serca (poza nadciśnieniem tętniczym). Podczas konsultacji mile widziane osoby z wykonanym uprzednio profilem lipidów (lub cholesterolem nie HDL), który można wykonać m.in. w ramach Profilaktyki 40 Plus.
Badania dermatoskopowe odbędą się na parkingu przed poradniami przy ul. Podgórnej, w specjalnie zaadaptowanym samochodzie z nowoczesnym wyposażeniem medycznym (m.in. wideodermatoskop) w ramach akcji #Fura Zdrowia, organizowanej przez Akademię Czerniaka, sekcję naukową Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej. W godz. 10.00 -14.00, przyjmie nas lekarz dermatolog z Kliniki Dermatologii MSWiA w Warszawie.
Przed poradniami stanie też dentobus, czyli gabinet stomatologiczny na kółkach. Warto i z tej oferty skorzystać.

Szpital w Gorzowie zaprasza w niedzielę

W niedzielę, 3 marca, natomiast otwarta zostanie kawiarenka zdrowia w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. Katarzyna Barna wicedyrektor ds. pielęgniarstwa w gorzowskiej lecznicy mówi na poniedziałkowej konferencji prasowej w urzędzie marszałkowskim, że w ramach profilaktyki chorób układu moczowego szpital przygotował możliwość zbadania podstawowego parametru, jakim jest kreatynina. Można je wykonać laboratorium przy ul. Dekerta. Od środy, 28 lutego br. będzie można się rejestrować do poradni urologicznej. W niedzielę, 3 marca br. od 10.00 do 14.00 w sali radioterapii, w nowym budynku przy ul. Dekerta, będzie można dokonać oceny, skonsultować wynik tego badania oraz wykonać USG układu moczowego.
Kawiarenka zdrowia w Gorzowie to także możliwość skorzystania z porad dietetyka, oznaczenia wskaźnika BMI, poziomu cukru czy ciśnienia tętniczego.

Darmowe badania w szpitalach w Krośnie Odrzańskim, Sulechowie, Świebodzinie i Żarach

W kolejny weekend, 9 marca, zaprasza do siebie na bezpłatne badania Zachodnie Centrum Medyczne przy ul. Piastów 3 w Krośnie Odrzańskim. Jego prezeska Jolanta Siwicka podkreśla, że tego dnia od 9.30 do 13.00 zaplanowano porady specjalistyczne w zakresie pulmonologii, urologii, ortopedii i chirurgii. Będzie można wykonać badania profilaktyczne z zakresu spirometrii, pomiaru cukru we krwi, pomiary ciśnienia tętniczego oraz masy ciała. Będzie też pokaz udzielania pierwszej pomocy, przygotowany przez ratowników medycznych. Nie zabraknie też porad, dotyczących układu krążenia.
Na 17 marca zapraszała Lubuszan do szpitala w Sulechowie Marzena Sarnecka, wicedyrektor tamtejszej lecznicy.
- Będziemy czekać w holu głównym, przy rejestracji w godz. 10.-14.00. Zrobimy podstawowe badania – badania cukru, spirometrię. Pokażemy piękny oddział ginekologiczny. Będą onkolodzy, dietetyk, która udzieli porad żywieniowych, będą fizjoterapeuci, ratownicy medyczni… - zachęca pani wicedyrektor.
Na konferencji obecna była też Elżbieta Kozak, prezes Lubuskiego Centrum Ortopedii w Świebodzinie, która zaprosiła Lubuszan 23 marca w godz. 10.00 – 14.00 na ulicę Łąki Zamkowe 3. Kawiarenka zdrowia zostanie zorganizowana w nowym pawilonie rehabilitacyjnym. Otwarte będą gabinety ortopedyczne, a o godz. 12.00 odbędzie się pokaz ćwiczeń pod nazwą „Zdrowy kręgosłup” oraz ćwiczenia dla młodych pacjentów. – Dzieci powyżej 4. roku życia zapraszamy na badanie stóp, a wszystkich na platformę Biodex, gdzie będzie można zbadać siłę mięśni, następnie przejść do gabinetu ortopedy i sprawdzić, co można z tym schorzeniem zrobić – zachęca pani prezes. Nie zabraknie w Świebodzinie dentobusu.
Następnego dnia, 24 marca, zaprasza do siebie Szpital na Wyspie w Żarach. Jego prezeska, Jolanta Dankiewicz, podkreśla, że kawiarenka zdrowia zorganizowana zostanie przede wszystkim z myślą o dzieciach. – Oferujemy badania dla dzieci wszelkiego rodzaju. Do dyspozycji będzie psycholog, fizjoterapeuta, pediatra. Będą także badania cytologiczne dla kobiet, będą czynne gabinety – wymieniała na konferencji Jolanta Dankiewicz.

Zaproszenie od szpitali w Nowej Soli i Słubicach

Ale to jeszcze nie pełna oferta kawiarenek zdrowia w marcu. Zostaną one bowiem zorganizowane także 10 marca w Wielospecjalistycznym Szpitalu w Nowej Soli, a 16 marca w szpitalu w Słubicach, oczywiście w obu placówkach w godz. 10.00 – 14.00. Warto zapoznać się z ofertą i tych lecznic. Na konferencji nie było przedstawicieli tych placówek zdrowia, ale na pewno zaproponują one wiele ważnych badań i spotkań z lekarzami.

Przeczytaj także:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zary.naszemiasto.pl Nasze Miasto