Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Żaganiu były hitlerowskie obozy jenieckie. Dlaczego Brytyjczycy o tym nie wiedzą?

Jolanta Paczkowska
Żagań. Pomnik poświęcony jeńcom Stalagu VIII C. Przed Muzeum Martyrologii Alianckich Jeńców Wojennych.
Żagań. Pomnik poświęcony jeńcom Stalagu VIII C. Przed Muzeum Martyrologii Alianckich Jeńców Wojennych. Jolanta Paczkowska
W okresie II wojny światowej na terenie Żagania i w okolicy istniał kompleks hitlerowskich obozów jenieckich. Podlegały one VIII Okręgowi Wojskowemu Wehrmachtu z siedzibą we Wrocławiu. Jednym z nich był jeniecki Stalag Luft III w Żaganiu. Dlaczego zatem brytyjski tabloid Daily Mail nazwał go "polskim obozem koncentracyjnym"?

"Daily Mail wyraziło ubolewanie po interwencji polskiej ambasady w Londynie. Polscy dyplomaci poinformowali redakcję, że nie był to "polski obóz koncentracyjny", ale obóz niemieckich nazistów" - pisze Robert Rewiński na polskim portalu emito.net w Wielkiej Brytanii.

Polska ambasada napisała: "Artykuł odnosi się do miasta Sagan (dzisiejszy Żagań - przyp. red.), który przed II wojną światową był na terytorium Niemiec. W związku z tym nie ma żadnego usprawiedliwienia dla wykorzystania obraźliwego określenia "polski obóz koncentracyjny".

Dalej Robert Rewiński informuje, że polscy dyplomaci przypominają, iż "takie insynuacje są po prostu fałszywe. Zwłaszcza ze względu na fakt, że Polska stała się przede wszystkim ofiarą całej II wojny światowej".

Artykuł w Daily Mail dotyczył śmierci Reginalda Cleavera, brytyjskiego weterana Sił Powietrznych, który zginął w wypadku samochodowym w ubiegły piątek. Claver w czasie II wojny światowej spędził dwa lata w obozie Stalag Luft III znajdującym się w Żaganiu. Obóz był inspiracją hollywoodzkiej produkcji z 1963 pt. "Wielka Ucieczka" ze Stevem McQueenem w roli głównej.

Oryginalny tytuł artykułu w brytyjskim tabloidzie brzmiał: "Bohater wojny, którzy pomagał więźniom uciec z polskiego obozu koncentracyjnego i zainspirował "The Great Escape", ginie w wypadku samochodowym".

Sprawą zajął się zastępca redaktora naczelnego Daily Mail. "Wyrażamy żal za błąd, który się pojawił. Jedna z dziennikarek popełniła błąd w nagłówku, który natychmiast w Internecie poprawiliśmy. Pouczyliśmy też dziennikarzy, którzy zajmują się podobną problematyką, by tego typu błędy się już więcej nie powtórzyły" - napisał do polskiej ambasady.

Jak na ironię - 11 listopada w Wielkiej Brytanii to Dzień Pamięci
Przypomnijmy. W 1939 r. w Żaganiu utworzono Stalag VIII C przeznaczony dla podoficerów i szeregowych żołnierzy wojsk lądowych. Przebywali tu Polacy, Belgowie, Francuzi, Brytyjczycy, Grecy, Jugosłowianie oraz żołnierze z Armii Czerwonej. Od 1943 r. także jeńcy włoscy, a w 1944 r. słowaccy i 101 powstańców warszawskich.

W sąsiedztwie Stalagu VIII C był też Stalag Luft III - obóz przeznaczony dla pilotów i członków załóg samolotów z USA i brytyjskiego Royal Air Force (RAF). W RAF walczyli piloci z Wielkiej Brytanii, ale i z Australii, Nowej Zelandii, RPA, Kanady oraz krajów europejskich Czech, Francji, Norwegii, Belgii, Holandii, Litwy, Grecji oraz Polski. Jeńcy takich też narodowości znaleźli się w tymże obozie.

Czytaj dalej >>>>

W 1944 r. ze Stalagu Luft III uciekło 80 jeńców, przedstawicieli 13 narodowości, w tym Polacy. 111 m tunelem "Harry", wydrążonym przez kanadyjskich górników-lotników, który zaczynał się w baraku 104.

Tylko dla trzech z nich ucieczka zakończyła się sukcesem. Pozostałych złapano, 50 z nich na rozkaz Hitlera zamordowano. W 1971 r. na terenach obozów jenieckich powstało Muzeum Martyrologii Alianckich Jeńców Wojennych, w celu upamiętnienia wszystkich jeńców przebywających w różnych okresach historii w żagańskich obozach.


Więcej w artykule: Można zwiedzać barak, z którego rozpoczęła się Wielka Ucieczka


Zobacz też zdjęcia: To tu miała miejsce Wielka Ucieczka


Czytaj: Przeciw określeniu: polskie obozy koncentracyjne! Podpisz petycję


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zagan.naszemiasto.pl Nasze Miasto