Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Żaganiu odbyło się pierwsze seminarium parkowe

Lucyna Makowska
Na pierwsze parkowe seminarium przyszło do 
Parku Górnego przy ul.Żelaznej ponad 20 osób.
Na pierwsze parkowe seminarium przyszło do Parku Górnego przy ul.Żelaznej ponad 20 osób. Lucyna Makowska
Ponad 20 osób już od 8.00 stawiło się w sobotę na pierwsze seminarium parkowe w Parku Górnym przy ul. Żelaznej w Żaganiu. W ciągu dnia do sprzątania usuwania samosiewów, wiatrołomów, złomu dochodziły kolejne osoby, którym na sercu leży odtworzenie blasku parku, będącego częścią zespołu pałacowego.

- To pierwsza taka inicjatywa w mieście- mówi Adam Raciborski ze Stowarzyszenia na Rzecz Dziedzictwa Książąt Żagańskich i Kurlandzkich, organizator akcji - organizowane na wzór choćby tych w Brodach. -W pierwszym etapie chcemy uporządkować z nalotów i odsłonić punkt widokowy na zespół szpitalny Św.Doroty. Potrwa do 16.30. - Cieszy,że coraz więcej ludzi przyłącza się do nas, mam nadzieję, że efekty będą widoczne już jutro-mówił na gorąco A. Raciborski.- Zależy nam na zatrzymaniu procesu degradacji przestrzennej parku, poprawie bezpieczeństwa, odtworzeniu infrastruktury, zwiększeniu atrakcyjności parku, a wszystko w myśl założeń wywodzących się od księcia Hermana von Pückler-Muskau parków krajobrazowych z XIX wieku, mających charakter miejsc wypoczynku.
Jerzy Neswadba, arborysta, tj. fachowiec od pielęgnacji drzew, wprawdzie w Żaganiu nie mieszka, ale chciał z uczestnikami podzielić się swoim doświadczeniem. W podobnych inicjatywach udział bierze już kolejny raz. - Nareszcie doszliśmy do tego, że mieszkańcy czują potrzebę dbania o swoje drzewa. Rozumieją, że jeśli sami tego nie zrobią, nikt o nie nie zadba. Cieszę się, że ta inicjatywa spotkała się w Żaganiu z takim odzewem, ale i tym, że i ja mogę w tym wydarzeniu wziąć udział.
W porządkowaniu uczestniczyła też Anna Jaskulska, archeolog, która w zasadzie koordynowała działania. - Myślę,że to pierwsze seminarium, to taka jaskółka, bo gdy ludzie już jutro przyjdą tu na spacer,zobaczą uporządkowany teren przy ścieżce, chętniej wezmą udział w kolejnej takiej akcji.
Rękawy do pracy już od rana zakasali radna miejska Kinga Drewicz, ale i wiceburmistrz Sebastian Kulesza.- Społeczny charakter przedsięwzięcia zadecydował o wsparciu inicjatywy przez żagański samorząd- zaznaczył S. Kulesza.
To część kompleksu pałacu parkowego, który objęty jest ochroną konserwatorską, choć wielu mieszkańców Żagania nie ma o tym pojęcia i nazywa go żagańskim laskiem. Dlatego też większość prac trzeba konsultować z konserwatorem zabytków. - Do współpracy zaprosiliśmy też Agnieszkę Kochańską, specjalistę z zakresu architektury krajobrazu, która sporządziła dokumentację dla konserwatora - dodaje A. Raciborski.
Zadaniem uczestników seminarium były prace pielęgnacyjne związane z usunięciem samosiewów drzew czy drobnego nalotu, wiatrołomów i złomów, odsłonięcie ziemnych ścieżek parkowych, uporządkowanie terenu przy ruinie Folwarku Doroty, sadzenie drzew w alei kasztanowcowej, odsłonięcie punktów widokowych, ustawienie ławek, wykonanie balustrady,wykonanie sondaży archeologicznych – poszukiwania przebiegu ścieżek.
PolecanePółmetek VI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Żaganiu ZDJĘCIA[]
Polecamy również
Żary. Marszów.Pionierski projekt ZZO w Marszowie „potrafi” odzyskać sporo szkła ze śmieci.
obejrzyj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zagan.naszemiasto.pl Nasze Miasto